1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кафемат

Дискусија во 'Дом' започната од RainBow, 4 јануари 2014.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.895
  Допаѓања:
  65.933
  Пол:
  Женски
  Дали имате по дома некакво кафематче?
  Јас имам едно за филтер кафе, ама не ми е по вкус баш филтерот, пре турско си пијам.
  Го видов ова машинчево за еспресо на попуст, па ме интересираше дали вреди да се купи, ако случајно го има некој.
  [​IMG]
  Ми изгледа доста практично, а не е скапо, 1.200 мислам беше, или 1.100, така нешто.
   
  На Espadrila му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  Убаво ми изгледа. А каде може да се земе? Инаку сакам вакви!
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.895
  Допаѓања:
  65.933
  Пол:
  Женски
  Во Керфур го има, баш сега е на промоција. Инаку редовна цена му е 1500 или 1600.
   
 4. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  Едни пријатели имаа слично, инаку убави се, ќе одам деновиве и ќе земам најверојатно.
   
 5. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Ние планиравме да си земеме(мислам мама и тато планираја),ама излезе дека нема потреба :D
  Ама сепак кажете како сте задоволи и од кој и како е поубаво кафето?
  RainBow-зошто ја смена сликата ;( :|
   
 6. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  Едни наши пријатели имаат, и знам со години веќе им работи но не е слично како ова. Многу сакам автомати се исплати да се земе
   
 7. KalaV

  KalaV Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  301
  Од кафемати јас имам пробано нешто слично како на сликава, само различна марка. Принципот е ист кафе со капсули.
  [​IMG]
  Искрено, не ми се допаѓа. Количината на кафе што се прави од една капсула е прилично мала.
  Иако има различно капсули со различни вкусови , мене сите ми беа прилично исти.
  Така да си преферирам обично нескафе, капучино или турско кафе.
  Што се однесува до еспресо, не е баш по мој вкус. Но, доколку некој преферира, тогаш може да се инвестира во добар кафемат. :)
   
 8. TheTribe

  TheTribe Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2011
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  31
  Дечки, планирам да земам кафемат, до 100 евра одприлика... Не сум фан на мн јако кафе, ама сакам така млечни кафиња со пена. Е сеа ми треба некој што се исплати, подоцна капсулите да не се прескапи итн...Да може да се користат разни, марки на касули не само едни и сл...Ги гледав овие DeLonghi, Dolce Gusto, Tassimo... Ај кој има искуство нека споделе...
   
  На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
 9. theunforgiven

  theunforgiven Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2012
  Пораки:
  1.325
  Допаѓања:
  2.190

  Јас имам Dolce Gusto од најобичното роботче :)))) Ама искрено со години не сум го користил. Последен пат дали пред година и пол го вклучив. Некако не стекнав навика + капсулите ми беа многу некако скапи а и кафето не ме воодушевуваше, вештачко ми беше... Меѓутоа, од друга страна и не е така лошо. Секој си има свој вкус де, нели. Знам луѓе кои имаат исто такво и редовно си пијат еспресо или макијато и велат дека се прекрасни и им е ок. Јас не сакам јаки кафиња и правев само лате макијато или ладно кафе. Последен пат земав Nesquick капсули и не ми се свиѓаа ич! Како вода и какао, невкусни... 100 евра мислам дека го имав купено апаратот. Сега додека пишувам ми текнува дека требаше да се чисти, имаше назначено правила во упатството ама јас никогаш го неам чистено па ништо чудно да се има запекнато. Која штета, баш ќе проверам утре. Сеа не пијам кафе, ама има и чај-капсули, барем за леден чај знам дека имаше некаде.
   
  На TheTribe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Dennings

  Dennings Популарен член

  Се зачлени на:
  18 септември 2013
  Пораки:
  409
  Допаѓања:
  2.888
  Пол:
  Женски
  Не е доста активна темава ама ќе прашам овде.
  Кога правите кафе на кафемат со капсули, дали за секое ново кафе капсулата мора да е нова ?
  Пример при правење на еспресо во капсулата останува уште малку кафе. Се вади и се фрла или треба да се доискористи ?
   
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.313
  Пол:
  Машки
  Капсулите се за една употреба,правиш кафе фрлаш,ако сакаш пак ново кафе мора нова капсула.Затоа што не е убаво ама ич кафето ако користиш иста капсула,без разлика што останало кафе во нејзе.

  Иначе јас го кафематот на нескафе (Долче густо),искрено кафињата се преубави,но за жал кај нас во Мкд ги нема сите врсти на оргиналните кафиња,па затоа купувам компактибилни патрони за машината.
  l_07890333_001.jpg

  61VRFKlfsxL.jpg
   
  На minne992, Antebellum, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Espadrila

  Espadrila Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  1.143
  Допаѓања:
  20.736
  А добар кафемат за домашна употреба шо не е на капсули? Како домашна еспресо машина. Исто мислам дека можат да се најдат до 100 евра, само шпо не купуваш капсули башка, туку користиш кафе за еспресо, Јакобс, Брандхаус, Или, Лаваца...
  Има некој од вас да ми препорача каква марка и од каде?
   
  На afrodita26 и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 13. afrodita26

  afrodita26 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  1.556
  Пол:
  Женски
  download.jpg Oвaa a имaме oкoлу 4 гoд и сум зaдoвoлнa.Стaвaм кaфе вo зрнo oд 1 кг имa oкoлу 100 кaфињa.
   
  На firequeenn, ЕденЧлен, Espadrila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  3.481
  Допаѓања:
  17.453
  Пол:
  Женски
  Дали има некој искуство со Rohnson R-972? Како сте задоволни?
  Овде има оцена 4 ѕвезди, но само двајца гласале.

  https://www.alzashop.com/rohnson-r-972-d4233472.htm
  [​IMG]

  Уште ме интересира и какво кафе користите за овој тип на машини за кафе? Овде пишува дека може мелено, ама сигурно има некоја разлика. Kој бренд го преферирате?
   
  Последна измена: 14 јули 2017
 15. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  501
  Пол:
  Женски
  А од каде купуваш копактибилни капчсули? Вкусно е кафето како од оригиналните?
   
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ЕденЧлен

  ЕденЧлен Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 октомври 2016
  Пораки:
  4.556
  Допаѓања:
  78.313
  Пол:
  Машки
  Од веро ги купувам,310 денари се,оргинал од долче густо.

  А имаш во 7 грама кафичите,компатибилни 190 денари.

  Кафињата се одлични,но секако поскапите бидејќи се оргинал се по убави.
   
 17. mommy to be

  mommy to be Активен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2018
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  vidov deka za latte maciato i slicno se potrebni po dve kapsuli,neli moze so edna kapsula i jas da dopunam so mleko,ima li nekoj probano ??
   
 18. mommy to be

  mommy to be Активен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2018
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски

  jas gi zemav od metro od bg ama kasno vidov deka so nekoi kapsuli moras 2 da stavis za edno kafe ima li druga opcija ili dopuna so mleko ??
   
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
 19. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  535
  Пол:
  Женски
 20. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.433
  Допаѓања:
  44.372
  Пол:
  Женски
  Имаме Долче Густо.Порано секој ден го користевме сега некако го забаталивме.
  Најубаво ми е cortado-то.
  Убаво кафенце е.Ме освестува тоа.
   
  На Isidora86 му/ѝ се допаѓа ова.