1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кафемат

Дискусија во 'Дом' започната од RainBow, 4 јануари 2014.

  1. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    155
    Здраво на сите. Прашањево можеби ќе звучи глупо, но бидејки врска си немам од кафемати морам да прашам.

    Каков кафемат ми треба за да си направам дома макијато ладно и топло како што го прават во КАФИЧИТЕ? Ама исто да биде... само да не биде со капсули
     
  2. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.786
    Допаѓања:
    7.263
    За ладно макикато ти треба еспресо и ладно млеко, за топло ти треба стимер за пареа кој ќе го згрее млекото да направи пена. Значи ти треба еспресо апарат со цевка за пареа, пример: https://www.neptun.mk/categories/KAFEMATI/DE-LONGHI-EC-235-BK
    Ама треба и да внимаваш дали апаратот има мелница или ќе треба да си купуваш веќе смелено кафе или одделно мелница.
     
    На ElenaRbd му/ѝ се допаѓа ова.
  3. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.848
    Допаѓања:
    25.162
    Пол:
    Женски
    Дали може лате да се прави на обичен кафемат и како :D ? Имам дома ваков кафемат [​IMG]
    Нема мелница , директно мелено кафе купуваме , се знам да направам освен лате (facepalm) читав на нет , читав и не сфатив ама баш ништо (facepalm) . Како да постигнам баш ваков изглед на лате ? Пробав секако и не ми успева , секогаш ми се меша кафето со млекото (facepalm) а не го сакам тоа (facepalm)
    [​IMG]
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mrs.Sofija

    Mrs.Sofija Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2020
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски

    Да не објаснувам, погледни го видеото, во принцип е ова.
    На кратко: ставаш млеко, па пената од млекото и на крај полека го истураш еспресото. Гледај еспресото да го направиш во нешто што ќе ти биде полесно да го истуриш. Пиши дали ќе успееш
    Пријатно кафе :sun:
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.848
    Допаѓања:
    25.162
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу на советите . Вечерва ќе пробам прв пат па ќе видиме што ќе стане :D .
     
    На Mrs.Sofija му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.254
    Допаѓања:
    2.399
    Пол:
    Женски
    Сакам добро еспресо кој кафемат ми го препорачувате да не е на капсули
     
  7. Lea.Messi

    Lea.Messi Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    620
    Допаѓања:
    2.083
    Јас го имам тој на делимано џој, задоволни сме
    Еспресо купувам мелено од блуномад во бисер
     
  8. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
    Ве молам да ми препорачате некој апарат на долче густо не многу скап ама да се фаќаат и други капсули , има такво нешто или трескам глупости ..
     
  9. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
  10. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.656
    Допаѓања:
    29.037
    Пол:
    Женски
    Капсулите мора да се компатибилни со Долче Густо машина. Во принцип овие апарати со касули се секој своја приказна. За секој бренд има посебни капсули (различни по големина, ширина и слично).
    Е сега на пазар имаш капсули кои се компатибилно со Долче Густо машина ама од различни производители.
    Има и опција да купиш силиконски или метални капсули и да ги полниш со какво било кафе (ама нема да биде исто кафето како од патроните додека не се научиш како да ги полниш и дур не го погодиш кафето).
     
    На no name5 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    155
    Фала ти многу Ноеми.
    Дали можеби знаеш во кафичите дали имаат оделено мелница или ставаат веќе смелено кафе (купечко во кеса)? Мислам на кафичи маалски ..не на микел или coffe&friends :))
     
  12. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.333
    Допаѓања:
    263.229
    Купечко во кеса, не сум сретнала кафич што меле кафе :)
     
  13. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.786
    Допаѓања:
    7.263
    Сите кафичи имаат мелница и еспресо машина, дали како одделни машини или апарат со вградена мелница. Кафето во зрно за нив почнува од некои 600ден килограм па нагоре. Самите дистрибутери им даваат апарат и мелница на користење додека земаат кафе од нив, пример баркафе, лаваца, или, итн.


    Како бе кафич да користи веќе смелено кафе? Немам сретнато до сега, плус не им е исплатливо и вкусот е далеку од добар.
     
    На Waverly Raven му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    19.333
    Допаѓања:
    263.229
    Е ајде де... и во моите студентски келнерски денови, ни носеа препакувано смелено и поретко зрна :)
     
  15. macufce

    macufce Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2016
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    396
    Пол:
    Женски
    Препорака за кафематче за домашна употреба?
    Што е поисплатливо? Капсули или мелено ?
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.175
    Допаѓања:
    199.996
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека мелено е поисплатливо, поевтино од капсули, со капсулите плус повеќе ѓубре се прави. Друго, ако сакаш чисто еспресо, подобро е кафемат на дози (со мелено кафе). И имаш повеќе избор на кафиња, со капсули си ограничен да бараш компатибилни за апаратот, оти не одговараат сите.

    Имам апарат на Беко, од Нептун го зедов, веќе 10 месеци маста му ја вадам, буквално иако не пијам секој ден кафе, секој ден по неколку кафиња правам, пошто си имам дома кафе пијачи. Задоволна сум. Лесен е и за чистење.
     
    На Waverly Raven му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.983
    Допаѓања:
    10.912
    Пол:
    Машки
    А за ракување/користње лесен е? Јас врска немам од “професионално” правење на кафе, а многу ми е кеиф да научам да си правам.
     
  18. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    1.004
    Допаѓања:
    2.254
    Пол:
    Женски
    И јас би рекла мелено. Го имам на Делимано и задоволни сме. Лесен е за одржување и убаво кафе прави :coffee::D
    Инаку кафе купувам Лаваца, ама големо пакување во зрна, и си мелам во машинче. Вака ми е поубаво од меленото што го има по маркети.
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.175
    Допаѓања:
    199.996
    Пол:
    Женски
    Лесен е, не е комплициран воопшто. Ставаш кафе, вода, уклучуваш копче и тоа е тоа.
     
  20. macufce

    macufce Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2016
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    396
    Пол:
    Женски
    Најдов во Алфи техноцентар, долче густо 3999ден со 5кутии капсули.
    Им пишувам, ми викаат завршена е акцијата, викам не е , трае до 22ри како што имавте пишано..
    ми вика епа го немам тој модел, имам друг 4699ден. Гледам, читам истиот модел.
    Како бе? ме нервира фактот што е истиот модел, само тој е таков, со такво дебело постоље да речам.
    стоки, се пренервирав.
    Ако видите некаде таква акција, ве молам споделете.