1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кафемат

Дискусија во 'Дом' започната од RainBow, 4 јануари 2014.

  1. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.969
    Допаѓања:
    21.155
    Го има ли некој Делимано Џој апаратот за еспресо, дали е добар и дали е убаво кафето?
     
  2. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    16.210
    Допаѓања:
    106.811
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Јас го имам овој веќе 3 години. И сум презадоволна.
     
    На Guns N` Roses, СуперДевојка и buba4e89 им се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.079
    Пол:
    Женски
    Може до сега си купила, моите го имаат овој кафемат и се презадоволни, забораваат на турско кафе. Си работи перфектно, на малото цефче од страна се прави млеко и е истото кафе како од кафиќ.
    Сега зависи и какво кафе ќе купуваш за да ставаш. Може да се прави едно,а може и две кафиња одеднаш.
     
    На EuHenIa и pamelche им се допаѓа ова.
  4. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.364
    Допаѓања:
    73.062
    Пол:
    Женски
    Го имам истиот само црвен :)
    Предобар, нема да згрешиш
     
    На pamelche и buba4e89 им се допаѓа ова.
  5. Ms.Threepwood

    Ms.Threepwood Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Да ве предупредам сите за кафематите на Blue Namad во Козле - онаа понудана што беше купуваш 200+ капсули и добиваш кафемат гратис Garibaldi NOA Eclissi. Со сопругот си го купивме пред 3-4 недели и баш ни се допаѓаше. Првите 2 недели си тераше убаво и третата недела се расипа. Ставивме нормално една капсула и додека работеше самиот кафемат експлодираше. :|

    Го однесовме пред некој ден назад со гаранцијата за поправка и сега пробуваат да не набедат дека сме ставиле друга капсула а не од тие 200+ што ги купивме. Ова ми е прв кафемат што го купувам и имам уште пола од оние капсули кои сум ги купила од нив. Зошто би купувала други капсули кога немам каде да ги ставам? Зошто би ставала други некомпатибилни капсули кога при купување ми нагласија дека не смеам да го правам истото? Просто нема логика.

    Крајно непоштено, нефер и измамнички изиграно, бидејки си целосно немоќен за да им докажеш дека не е точно. На крај најмногу што ме запрепасти беше тоа што ни пуштија слика од сервис од распадната друга капсула и рекоа - еве оваа сте ја ставиле - и не направија будали во здрав памет само за да не падне товарот за поправка на нивен грб...

    Можеби пишувам од револт ама морам да го раскажам тоа што ми се случи за да не му се случи и на некој друг. Внимавајте со нив и нивните гаранции и сервиси.
     
    На Bubamara87, mira.mira, tina2018 и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.680
    Допаѓања:
    172.498
    Пол:
    Женски
    @Ms.Threepwood јас имам долче густо од кај нив и сум немала проблем ни со кафематот ни со капсулите до сега
     
    На Ms.Threepwood му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ms.Threepwood

    Ms.Threepwood Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Да, ти верувам, сестра ми го има истиов кафемат за кој што зборувам и на неа сеуште добро и работи и си е задоволна од кафето.

    Немам никаков проблем со расипувањето на кафематот - се случува понекогаш, ништо не е совршено и токму поради тоа си постои гаранција. Проблемот ми е со луѓето со кои ќе се соочиш откако ќе ти се расипе, бидејки ја префрлат вината на твое име а ти немаш направено апсолутно ништо погрешно. :| Али тоа е тоа...
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.680
    Допаѓања:
    172.498
    Пол:
    Женски
    Да се пожалевте во ОПМ?
     
    На Ms.Threepwood и Alex.T им се допаѓа ова.
  9. СуперДевојка

    СуперДевојка Популарен член

    Се зачлени на:
    28 март 2017
    Пораки:
    2.849
    Допаѓања:
    17.190
    Пол:
    Женски
    Јас би те советувала да ги пријавиш во агенција за заштита на потрошувачи зашто многу мразам кога некој те прави будала на здрав памет и за твои пари. Треба да си ептен глуп да ставиш капсула која не одговара.
    Проблемот според мене е што најчесто ваквите “ефтини” уреди или не се поправаат или повеќе кошта поправката него нов да купиш и сеа гледаат да избегнат или на твој трошак да го поправат.
    Јас купував капсули од блу намад, но многу сум незадоволна од односот кон клиенти и престанав. Гледам дека сум можела и полошо да поминам.
     
    На Guns N` Roses, Ms.Threepwood и Alex.T им се допаѓа ова.
  10. Ms.Threepwood

    Ms.Threepwood Активен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2021
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    @Dust @СуперДевојка Се јавивме во агенција за заштита на потрошувачи и ни рекоа дека не можат апсолутно ништо да направат бидејки ситуацијата била - нивниот збор против нашиот - и сега треба сами да ангажираме вештаци од пазарна инспекција и да тераме некој процес надвор од нивната организација. Секако, ако те наместат и ти ја бутнат другата уништена капсула што ми ја пратија на вибер и ме шокираа од кај ја ископале, ќе си го платиш целиот трошок од тој процес... што нема поента да правам за еден кафемат.

    На крај се откажавме од нервирање и сега чекаме да не исконтактира некој од кај нив да ни каже „што понатаму“ а тоа многу ме интересира што ќе биде. На крајот на денот не ми е нервозата за парите кои сум ги изгубила, мање више пари се трошат и се заработуваат, него тоа што велиш ти - треба да си ептен глуп да стаиш друга капсула - а во ситуацијава те прават токму тоа хаха

    Нека им е на здравје, што да речам. Памет за друг пат. :)
     
    На Alex.T и СуперДевојка им се допаѓа ова.
  11. anitka-fifa

    anitka-fifa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    383
    здраво
    дали ви се случило да ви се запуши Долче густо кафематот? Мојот престана да тече... чаре?
     
  12. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.472
    Допаѓања:
    38.987
    Пол:
    Машки
    Да, не ти е чистен од бигор.
    Сега веќе е доцна, мора на сервис од каде што го имаш земено.
     
  13. anitka-fifa

    anitka-fifa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    383
    да, не сум го чистела до сега :( од нептун е земен, сервис каде има?
     
    На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.472
    Допаѓања:
    38.987
    Пол:
    Машки
    Во Нептун ќе го однесеш, и мојот беше од таму :)
    Беше под гаранција, па не платив ништо.
     
    На anitka-fifa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    44.334
    Пол:
    Женски
    @Ahoy колку често треба да се чисти Долче Густо? :)
     
  16. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.636
    Допаѓања:
    29.254
    Пол:
    Женски
    Иако не сум ahoy ќе ти одговорам:D После 300 направени кафиња кај мене светна кафематот портокалово и тоа значи дека е пожелно да се чисти, а инаку е морално после 500-тини направени кафиња инаку ептен може да се запуши.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.472
    Допаѓања:
    38.987
    Пол:
    Машки
    Мене во Нептун ми кажаа да не користам вода од чешма затоа што е со бигор, односно да практикувам флаширана без бигор (Роса мислам конкретно ми предложија), или од еден друг локален извор во мојава општина зашто водата е чиста таму.

    Во случај да немам услови за користење на таква вода, капсули за чистење на секои три месеци мислам беше.
     
    На tina2018 и Luminary им се допаѓа ова.
  18. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.474
    Допаѓања:
    34.528
    Пол:
    Женски
    Сакам да купам кафемат. Гледам повеќето го користат Долче густо. Пошто врска неам од кафемати ми треба кратко „упатство„ од вас како се користи? Какви капсули? Читав дека може и чај или грешка сум? Исто гледав дека има и детски напитоци? Вусшност, какви се напитоци може да се прават со него и од каде ги купувате? Дали има различни апарати и кој е најдобар според вас цена/квалитет?
    Благодарам
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.680
    Допаѓања:
    172.498
    Пол:
    Женски
    Може чај има капсули за чај
    Детски напитоци јас користам пошо не пијам кафе.. имаш како милкшејкови, марс топло чоколадо, сникерс, твикс.. ванила јагода чоколадо лешник...свашта..

    Капсулите мора да се исклучиво за долче густо кафемат пошо сите видови си се со различна величина..
     
    На joy1 и An-na им се допаѓа ова.
  20. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.663
    Допаѓања:
    16.145
    Пол:
    Женски
    Овие Dolce gusto кафемати само со капсули се прави кафе ? И јас сакам во скоро да си купам кафемат, ама воопшто не се разбирам како функционираат. Ги меркам овие Dolce gusto кафемати :wasntme:.