1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кафе без кофеин

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Beauchamp, 14 октомври 2011.

  1. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Голем број од научниците се занимавале со испитување на кафе без кофеин.

    Кафето се обвинувало за голем број на штетни својства, за зголемување на крвниот притисок, но во голем број на случаи не е прогласено за виновно.
    Декофеинизираното кафе за сигурно нема да предизвика морници, несоница или забрзување на работата на срцето. А бидејќи не содржи кофеин, нема да влијае врз будноста и расположението.
    Новите истражувања покажале дека кофеинот го намалува ризикот од појава на камен во жолчката и деменција.Малку се истражувања кои го проучувале влијанието на кафето без кофеин врз здравјето и е заклучено дека за сега нејзиното позитивно влијание се гледа само кај дијабетесот тип II.
    Меѓу потрошувачите може да се јави грижа за методата која се користи за отсранување на кофеинот од кафето, меѓутоа методите се покажале како безопасни.

    - Дали сте пробале вакво кафе,и дали пиете,или сте против?

    Јас пијам веќе 3 месеци ,(не постојано) најпрво бидејќи имам проблеми со желудникот и ми влијае кофеинот многу..Вкусот е скоро ист,освен тоа што се осеќа дека е некако посвежо кафето,и не е горко/јако :) Искрено,прв пат видов вакво кафе дека постои,и се зачудив,па си купив највеќе за желудникот,бидејќи сакам кафе,а неможам да не пијам :D Пијам и најобично кафе,односно со кофеин,меѓутоа го дружам и ова :)
    Вие? ;)
    не најдов ваква тема,ако има клуч :)
     
    На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Еднаш по грешка купив вакво, а очајно ми требаше за да ја преживеам испитната сесија. Само влегов во продавница, го џапнав првото што го видов, а не ни знаев дека постои нес кафе без кофеин. Пијам дома, гледам малку поинаков вкус дека има, а јас никако да се расонам. Кога гледам јасно на амбалажата си пишува "Bez kofeinu"
    WHAT?! :swear: :swear:
    Па ајде после отидов пак до продавница и си купив уште едно ама strong!
    [​IMG]
    И ене ја кутијата, стои попупразна во кујна, никој не сака да го пие. Летоска си правев ладно нес со тоа, вкусот не е многу поразличен, ама ефектот не е ист. :|
     
    На Angela12345 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    кафе без кофеин :shake:
    Свесна сум за тоа колку е штетно кафето и како влијае врз нас,меѓутоа пијам и то како,турско да ме ококори :D без кафе неможам да си го замислам денот
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Е што кафе ќе да беше тоа без кофеин?
    Значи не само што ефектот не е ист, туку и јас си го сакам кафето така појако. И да не го пијам од потреба (т.е. за расонување), сакам да е јако така, да горчи да корни :D
     
  5. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    :D Ма силно кафе, мртовец да кренеш на нозе.
     
  6. Heidi

    Heidi Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    168
    Добра идеја е кафево. Навечер не пијам кафе зашто ми влијае на спиењето, а очајно ми се пие со некоја серија, па може да го пробам.
     
  7. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    На тие што им пречи кафето и им прави проблеми,за нив е погодно,исто така и за тие што имаат здравствени проблеми.Јас лично не го пијам бидејќи мене и турското не ми делува,а не па вакво без кофеин.
     
  8. livert

    livert Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    115
    пијам без кофеинско еспресо доцна навечер ако гледам филм или ако имам гости и веке сум испила три нормални еспреса а нема смисла да не правам друство . :)Mене лично ми е многу добро на вкус и нема разлика никаква, но тоа сепак зависи од брендот на кафето.
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    пиев само кога бев бремена :D
     
  10. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Јас пиев од цикорија кафе..... не е нешто посебнооо. Ипак јас сум за едно јако нес!!
    Инаку ова го имам, го има во сите маркети околу 90-100ден.
     

    Прикачени фајлови:

    • 51312g.jpg
      51312g.jpg
      Големина на фајлот:
      21,6 KB
      Прегледи:
      579
  11. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Bez kofein ne e toa toa,i taka da ako vekje e bez kofein bolje voopsto i da ne pijam kafe
     
  12. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Oнаа што е во гранули дикеф или дикаф Hескафе не ми е убаво,не ми е доволно јако,но за во машината дома што ја имаме на капсули е,убаво ми е го сакам не се чуствува некоја разлика,еднаш и подметнав на тетка ми зашто таа мислеше дека има одвратен вкус ....и и се допадна :lol:
     
  13. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Никогаш не пијам ниту би пиела кафе без кофеин подобро воопшто ни да не пиам кафе отколку да пиам кафе без кофеин.
     
  14. Angela12345

    Angela12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    26
    Морам да го пробам кафево :)
     
  15. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Сакам да пробам кафе без кофеин, до сега немам пробано нити ми текнало да купам за да пробам.
    Ама ако ми текне некогаш да купам ќе пробам.
    Како што сум љубител на кафе(не толку голем, можам и цел ден да се напијам, ама пак го обожавам посебно нескафето) би го пиела и ова. :)
     
  16. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Имам пробано, вкусот ми е потполно ист, ама јас го пијам кафето, најмногу поради ефектот на кофеинот.
     
  17. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Не сум го начекала низ многу кафичи, освен во Фиренца, ама дома претежно вакво пијам.

    Дома имам безкофеинско кафе постојано, меѓу другите, затоа што сестра ми е манијак за кафиња, и добро е за срцева болест, па сега редовно кога си правам дома кафе вакво користам, освен ако не се одлучам за ќесичка, што е доста ретко.
     
  18. tofi

    tofi Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    13
    Пиев кафе без кофеин само кога мислев дека кофеинското ми прачи навечер :^)
     
  19. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Имам пробано еднаш по грешка... и не е како правото кафе...
     
  20. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.987
    Кафе без кофеин, млеко без лактоза, пиво без алкохол...што ќе биде следната измислица на прехрамбената индустрија...?! |(

    Идета на пиењето кафе е кофеинот...Во спротивно, преферирам овошен чај.