1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кафе без кофеин

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Beauchamp, 14 октомври 2011.

 1. Beauchamp

  Beauchamp Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  1.930
  Допаѓања:
  5.607
  Пол:
  Женски
  Голем број од научниците се занимавале со испитување на кафе без кофеин.

  Кафето се обвинувало за голем број на штетни својства, за зголемување на крвниот притисок, но во голем број на случаи не е прогласено за виновно.
  Декофеинизираното кафе за сигурно нема да предизвика морници, несоница или забрзување на работата на срцето. А бидејќи не содржи кофеин, нема да влијае врз будноста и расположението.
  Новите истражувања покажале дека кофеинот го намалува ризикот од појава на камен во жолчката и деменција.Малку се истражувања кои го проучувале влијанието на кафето без кофеин врз здравјето и е заклучено дека за сега нејзиното позитивно влијание се гледа само кај дијабетесот тип II.
  Меѓу потрошувачите може да се јави грижа за методата која се користи за отсранување на кофеинот од кафето, меѓутоа методите се покажале како безопасни.

  - Дали сте пробале вакво кафе,и дали пиете,или сте против?

  Јас пијам веќе 3 месеци ,(не постојано) најпрво бидејќи имам проблеми со желудникот и ми влијае кофеинот многу..Вкусот е скоро ист,освен тоа што се осеќа дека е некако посвежо кафето,и не е горко/јако :) Искрено,прв пат видов вакво кафе дека постои,и се зачудив,па си купив највеќе за желудникот,бидејќи сакам кафе,а неможам да не пијам :D Пијам и најобично кафе,односно со кофеин,меѓутоа го дружам и ова :)
  Вие? ;)
  не најдов ваква тема,ако има клуч :)
   
  На ЕденЧлен му/ѝ се допаѓа ова.
 2. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.003
  Пол:
  Женски
  Еднаш по грешка купив вакво, а очајно ми требаше за да ја преживеам испитната сесија. Само влегов во продавница, го џапнав првото што го видов, а не ни знаев дека постои нес кафе без кофеин. Пијам дома, гледам малку поинаков вкус дека има, а јас никако да се расонам. Кога гледам јасно на амбалажата си пишува "Bez kofeinu"
  WHAT?! :swear: :swear:
  Па ајде после отидов пак до продавница и си купив уште едно ама strong!
  [​IMG]
  И ене ја кутијата, стои попупразна во кујна, никој не сака да го пие. Летоска си правев ладно нес со тоа, вкусот не е многу поразличен, ама ефектот не е ист. :|
   
  На Angela12345 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.401
  Допаѓања:
  3.931
  Пол:
  Женски
  кафе без кофеин :shake:
  Свесна сум за тоа колку е штетно кафето и како влијае врз нас,меѓутоа пијам и то како,турско да ме ококори :D без кафе неможам да си го замислам денот
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Е што кафе ќе да беше тоа без кофеин?
  Значи не само што ефектот не е ист, туку и јас си го сакам кафето така појако. И да не го пијам од потреба (т.е. за расонување), сакам да е јако така, да горчи да корни :D
   
 5. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  81
  :D Ма силно кафе, мртовец да кренеш на нозе.
   
 6. Heidi

  Heidi Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2010
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  168
  Добра идеја е кафево. Навечер не пијам кафе зашто ми влијае на спиењето, а очајно ми се пие со некоја серија, па може да го пробам.
   
 7. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.968
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  На тие што им пречи кафето и им прави проблеми,за нив е погодно,исто така и за тие што имаат здравствени проблеми.Јас лично не го пијам бидејќи мене и турското не ми делува,а не па вакво без кофеин.
   
 8. livert

  livert Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  115
  пијам без кофеинско еспресо доцна навечер ако гледам филм или ако имам гости и веке сум испила три нормални еспреса а нема смисла да не правам друство . :)Mене лично ми е многу добро на вкус и нема разлика никаква, но тоа сепак зависи од брендот на кафето.
   
 9. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  18.087
  Допаѓања:
  104.140
  Пол:
  Женски
  пиев само кога бев бремена :D
   
 10. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

  t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  466
  Допаѓања:
  335
  Јас пиев од цикорија кафе..... не е нешто посебнооо. Ипак јас сум за едно јако нес!!
  Инаку ова го имам, го има во сите маркети околу 90-100ден.
   

  Прикачени фајлови:

  • 51312g.jpg
   51312g.jpg
   Големина на фајлот:
   21,6 KB
   Прегледи:
   580
 11. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  535
  Пол:
  Женски
  Bez kofein ne e toa toa,i taka da ako vekje e bez kofein bolje voopsto i da ne pijam kafe
   
 12. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  Oнаа што е во гранули дикеф или дикаф Hескафе не ми е убаво,не ми е доволно јако,но за во машината дома што ја имаме на капсули е,убаво ми е го сакам не се чуствува некоја разлика,еднаш и подметнав на тетка ми зашто таа мислеше дека има одвратен вкус ....и и се допадна :lol:
   
 13. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.673
  Допаѓања:
  253
  Пол:
  Женски
  Никогаш не пијам ниту би пиела кафе без кофеин подобро воопшто ни да не пиам кафе отколку да пиам кафе без кофеин.
   
 14. Angela12345

  Angela12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  26
  Морам да го пробам кафево :)
   
 15. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Сакам да пробам кафе без кофеин, до сега немам пробано нити ми текнало да купам за да пробам.
  Ама ако ми текне некогаш да купам ќе пробам.
  Како што сум љубител на кафе(не толку голем, можам и цел ден да се напијам, ама пак го обожавам посебно нескафето) би го пиела и ова. :)
   
 16. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  418
  Имам пробано, вкусот ми е потполно ист, ама јас го пијам кафето, најмногу поради ефектот на кофеинот.
   
 17. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Не сум го начекала низ многу кафичи, освен во Фиренца, ама дома претежно вакво пијам.

  Дома имам безкофеинско кафе постојано, меѓу другите, затоа што сестра ми е манијак за кафиња, и добро е за срцева болест, па сега редовно кога си правам дома кафе вакво користам, освен ако не се одлучам за ќесичка, што е доста ретко.
   
 18. tofi

  tofi Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2012
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  13
  Пиев кафе без кофеин само кога мислев дека кофеинското ми прачи навечер :^)
   
 19. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Имам пробано еднаш по грешка... и не е како правото кафе...
   
 20. do-re-mi

  do-re-mi Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2013
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  16.013
  Кафе без кофеин, млеко без лактоза, пиво без алкохол...што ќе биде следната измислица на прехрамбената индустрија...?! |(

  Идета на пиењето кафе е кофеинот...Во спротивно, преферирам овошен чај.