1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кафе зависници?

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од yummy, 18 април 2010.

 1. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  49
  Со оглед на тоа дека имаше само 1 тема посветена на кафето, решив да отворам уште една , зошто сепак тоа е мојот најверен сопатник :D

  Значи прашањето е , колку кафе пиете на ден, какво, имате ли посебен период во денот кога сакате да го пиете или пак ви е сееедно?
  Јас сум тотален зависник, со него се будам а и заспивам. Дневно пијам околу 500-600мл, и омилено ми е Нес без шеќер :l:
  А кога ја пијам последната голтка...е тоа е навистина тажно (значи дека треба да станам и да направам уште едно...пак) :D
   
 2. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Не се ставам себеси во групата „кафе зависници“ затоа што често ми се случува да не испијам ни голтка со денови. Кога ќе се собереме другарки, секогаш пиеме турско, па потоа си гледаме, па стискаме желби и сите тие марифети :)
  Турско најмногу пијам за време на испитна сесија, по некои 4-5 шолји дневно. Омилено кафе ми е капучиното и тоа ми го заменува десертот после ручек. Пијам и ладно нес, ама тоа летно време :)
   
 3. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  915
  Допаѓања:
  876
  Пол:
  Женски
  јас обожаван нескафе само многу ми е криво што неможам повеке од две на ден да испијам затоа што после имам проблеми со спиењето,да не ми влијае толку многу би го пиела по цел ден.А инаку најубав дел од денот за кафе ми е кај 4,5 поручек,посебно летно време убавини 8)
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Значи исто. Некогаш ќе испијам три во денот - некогаш едно во три дена. Го пијам без шеќер, без разлика дали е турско или нес во кесичка. Е сега ако е нес-класик, во него редам малце шеќер пошо иначе како отров ми е. Ако ми треба енергија за учење, а ужасно ми се спие пијам нес, пошо турското веќе престана да ми делува.
   
 5. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  исто :D
   
 6. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.985
  ај ем кофи адиктед :coffee: ------> :l:
  без кафе неможам....пијам по 2 до 3 дневно...најмногу турско....средно и ДА ЗАВИСНИК СУМ ОД КАФЕ :angel: :angel: :angel:
  + имам низок притисок и добро ми доаѓа кафето....пијам едно од сабајле до пладне некаде и после другото приквечер 8)
   
 7. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  275
  Исто,ко јас да сум прокоментирала :) само повеќе од две неможам понекогаш тешко ми е од повеќе кафиња и затоа максимум до две турски дневно.Други кафиња не пијам ,многу ретко,едноставно не ми се убави.
   
 8. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Хм, може да испијам десет во еден ден, ама може и десет дена ниедно. Штознам, не сум кафе зависник :?: :)
   
 9. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.985
  :lol: јас 3 ептен ретко ако имам гости или отидам на гости па непланирано па ај уште едно...ама после осеќам дека ми е многу таа доза од 3 кафиња :drunk:
   
 10. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  49
  значи имам истомисленици ;)
  Абе ние не сме звисници, туку уживатели на кафе :D
  Јас ептен се труам, по 5-6 на ден, Нес класик, без шеќер....:coffee: :coffee: = :l:
   
 11. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.571
  Допаѓања:
  127.836
  Не пијам многу кафиња во текот на денот, обично 3-4, но нон-стоп имам кафе пред мене. Го пијам полека, па едно кафе обично ми трае 3-4 саати :) Кога сум на работа, вообичаено пијам едно сабајле од 9-12, па на пауза во 12 пијам во кафич, па после пауза уште едно си правам што ми трае до 5 :) Често и дома после ручек си правам уште едно, што ми трае до легнување :D

  Инаку пијам инстант кафиња - нескафе, јакобс, што ми дојде, и обавезно со млеко. Среќа го пијам прилично слабо, па не ми се собира не знам колку кофеин во текот на денот.
  Е поради ова во кафич многу ретко ми се погодува, секогаш ми е многу јако. Ми се погодува само макјатото во Сегафредо, и кафе лате или лате макјато (кој како си го вика) - таму каде што го има: моето најомилено - во Експириенс (кофи шоп), Ања (атер на кафето го трпам персоналот), и Сегафредо - толку места со кафе лате знам.

  Турско не пијам од втора средно, кога испив 6 кафиња во рок од 2 саати, и тоа во шољи за чај, од тие 250-300 мл што собираат, па ми се згади.
   
 12. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.588
  Каде без кафе? :D Порано бев поголема кофеиноманка, сега најмногу до 3 во денот. Секогаш пијам едно наутро штом се разбудам - кафе во гранули со млеко, едно после ручек, и навечер. Не пијам толку многу турско кафе, моите не го пијат веќе со години, а не е интересно сама :( Кога сме со другарките по дома, тогаш задолжително останува турското кафе - со шеќер на врвот на едно мало лажиче. :) и сите ритуали кои следуваат со него, превртување шолја и гледање (повеќе се лажеме, ама да минува времето де) ;)

  Инаку, во CoffeeShop се веројатно најдобрите кафиња во градот, преубави се, цената не им е баш преубава, ама вредат за сите пари, а ние кофеиноманите мора да си ја задоволуваме зависноста, нели? ;)
  Ариел пред мене спомна за Ања, јас за жал, таму го имам пиено најлошото нескафе во мојот живот. Или можеби не им бил денот. :^)
   
  На girl1985 и frutini им се допаѓа ова.
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.662
  Допаѓања:
  196.358
  Пол:
  Женски
  Не би рекла дека сум зависник, ама обожавам кафе сакам да уживам во неговиот вкус и мирис... пред се, затоа што ме асоцира на добро друштво и убав релаксиран муабет, или пак опуштена седенка под ведро небо, некаде каде што има многу зеленило. 8) 8) 8)
  Пијам едно кафе во денот, понекогаш може да ми се „згреши“ да се напијам уште еднаш или двапати, ама тоа исклучиво само кога имам гости, или кога сум на гости. Сама не сакам да го пијам, освен можеби кога учев, или сега кога работам на компјутер. :)
  Во Скопје ми се свиѓаше кафето во Ла Кафе, во Фредо и во Ли. Одамна не сум излегла на кафе тука, па не знам дали е истиот квалитет како што беше :)

  Е сега, прашање за кафеџиите - дали знаете каде можам да најдам рефус кафе арабика? Порано во Скопје имаше една продавничка, продаваа повеќе видови на кафе, и тоа рефус, па тогаш го засакав тоа арабика - многу е јако, ама има неверојатен мирис и вкус, барем за мене... има пакувано од Паскалин и од други фирми, ама не е тоа она вистинското. Добро би ми дошло да знам ако некаде во градов има такво кафе рефус... благодарам однапред! :)
   
 14. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.046
  Не сум зависник..уживател..Го почнувам денот со кафе и до ручек може да ми се фатат и две да испијам или само едно..Попладне може ако имам гости уште едно а и ако ми се припие и сама си пијам..Значи две до три ми се фаќаат..Кога не сум добра, болна тогаш па не ми текнува да се напијам.Едноставно се релаксирам со кафето..уживам и да го пијам во придружба на фемина :)
   
 15. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.448
  Пол:
  Женски
  Кафе не одбивам, пијам по 3 во нормални денови а во ненормални денови знам и до 5 да испијам, најмноу пијам туркиш, во кафич пијам еКспресо а поретко нес. После три турски мерев притисок и ми беше како на внука ми што има 2 години, скоро и да немам . И во моментов пијам кафе и без проблем вечер ќе си легнам.
  Јас :l: :coffee:
   
 16. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  ne pijam kafe voopsto, nikakvo,niedno ne mi e ubavo ni sama ne znam zasto.zlatna voda,mlekce,sok.... :D
   
 17. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Порано бев зависник од кафе,ми се случуваше три пати на ден да пијам,едноставно неможев без него,но еве веќе можеби две или три години не пијам кафе,мислам ни голтка што се вика,откако дознав дека е канцерогено,а и не заради тоа само,туку затоа што и кога ке се напијам се тресам целата,ми се рефлектира на нервниот систем.Истото тоа тресење,повторно го почуствував кога бев последен пат на кафе,бев излезена со пријатели и си викам ај ке се напијам едно и онака немам пиено долго време,па барем од едно ништо нема да ми биде,ама испадна спротивно на тоа што го мислев,пак ми се повтори тоа тресење.Мислам порано кога пиев ништо не чуствував тапа бев,а сега чуствувам и тоа како,многу,така да му откажав верност на кафето,сепак денот ми почнува без кафе и подобро ми е,целата работа е што ние мислиме,значи умот,дека неможеме без кафе,а не дали бара самиот организам или не,едноставно ние вршиме идентификација со телото,односно тие две работи и од мислам и организам ги спојуваме заедно,па ни станува сеедно така што на крај излегува од што мислиме одма ни се припива,всушност навика,а нема врска.Пробајте ден/два најмногу три дена да не пиете кафе и видете дали имате стварно потреба од кафе или не.Јас кога бев помала значи негде на 19/21 година не пиев,после почнав и ми стана навика,мислејки дека неможев,ама откако не пијам,немам ни потреба од кафе,покрај тоа што ми влијае на нервниот систем.
   
 18. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  7.878
  Пол:
  Женски
  Зависничка сум оти не памтам да ми се случило да не се напијам воопшто кафе во текот на денот,а не пијам многу едно или две максимум.Го пијам без шеќер и најефективно ми ги задоволува моите кофеински потреби туското кафе,се` друго кога пијам не се чувствувам како да сум се напила кафе.Последното кафе секогаш ми е испиено до кај 19h,а пијам независно дали сум сама или со друштво.
   
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.490
  Допаѓања:
  64.079
  Пол:
  Женски
  Се придружувам на клубот Кафе зависници :) СИ обожавам кафе и без две-три не сум. Поготово ако ми се спие, ептен ми делува кофеинот.
   
 20. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  643
  Допаѓања:
  1.888
  Поретко пијам сама кафе,обично кога сум со друштво само.Не сум воопшто зависник,некогаш ми се случува да испијам и до 3-4 на ден,ама после тоа може да се случе да не пијам две недели ич.
  Немам никаква потреба од кафе,и кога го пијам пијам колку да правам друштво на другарки или дома :)
  Веке некое време се канам да пијам почесто,оти ми го намалува апетитот :D Ајде од утре ке почнам да си правам :)