1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кафе зависници?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од yummy, 18 април 2010.

  1. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.114
    Ммм, во последно време забележав дека не можам да функционирам во текот на денот, ако сабајлето не се напијам кафе. И тоа обично, турско, отров горко, налезет испиено.
    Станувам некогаш и саат време порано кога треба да одам некаде, за да си го испијам на раат кафето.
    Не сум љубител на нескафиња, мафиња, и слични видови исхулено кафе :) но ги разбирам зависниците, кои тоа им е дел и од излегувањата... Јас на пример, со било кој и да излезам, никогаш не пијам кафе! (пијам пиво :rofl: )
    Така да, муабетот ај на кафе, за мене е ај на пиво...
    :)
     
    На Starchild му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Највеќе од се сакам утринско добро кафенце со цигарче .. иначе пијам секакво кафе .. турско , нес кафе ,капучино , макијато .. :P
     
  3. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Да, кафе зависник сум. Апа уште и со цигара! Мммм :smoke: Не можам да си замислам денот да ми почне без кафе, а во текот на денот пијам најмалку по 3 кафиња. Кога сум дома пијам турско кафе, а кога сум излезена по кафичи пијам макијато. Да не пропуштам да кажам и дека за викенд работам во еден кафич, и правам најубави кафиња :emo: :D
     
  4. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Ммммм лелелелелеле кафе без цигара е незамисливо :smoke: :coffee: Пијам секакви Нес класик,2 во 1,3 во 1,капучино ммм и си правам и некои по мој вкус ,мои рецепти :rofl: :rofl:
     
  5. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    хахах мислам дека би можела да се наречам кафе зависник :P
    оваа година се навикнаф секое утро пред да заминам на школо да пијам капучино од милкаа (А) единствено со тоа мајками успева да ме разбудии :P ако не ми го донесе во креветот капучиното ме факја кризаа :worried:
     
  6. snake

    snake Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    877
    Допаѓања:
    124
    дефинитивно сум зависник од кафе не можам да го поцнам денот без едно јако турско кафе
     
  7. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    баш сум кафе зависничка ако не испијам дневно 4 5 кафиња не сум жива :rofl:
     
    На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    Порано ми горчеше сеа по три кафенца дневно !Во просек :) Едно сабајле да се разбудам ко шо треба,едно после ручек,едно попладне, и завршив со кафињата.И обично пијам турско а може некад и Нескафе татко ми пие такво па затоа се наоѓа по дома :)
     
  9. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    поголем зависник од кафе од мене нема !
    насабајле и попладне ми се обавезни а у меѓувреме се дешава и по 2-3 други.
    а кога непијам кафе сум како зомби буквално
     
  10. katka-slatka

    katka-slatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    47
    Кафе зависник бев,но повеќе не сум. Почнав да пијам од мојата 13 година и тоа редовно,значи на ден по три до четири. Преќинав едно пола година може не пиев,ми се гадеше,а знаете од што? И јас како сите, нема да спијам цела вечер во средно, имав дело за читање да го дочитам,испив едно 7 до 8 кафиња,а после нити книгата ми се гледаше ништо. Се разбудив во болница, рацете ми се тресеа како на стара жена,изнемоштена. После таа пола година почнав со по едно две, а и сега многу ретко,едно дневно може и тоа со друштво. Низ кафичи воопшто не пијам кафе,за нигде ми се,си пијам ладно сокче или чајче во зимо...
     
  11. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.552
    Пол:
    Женски
    Пијам многу кафе. Прво со мајка ми кога ќе станам, па после јадење, па уште едно приквечер се задолжителни, а во меѓувреме може уште некое :D
     
  12. Schmetterling

    Schmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    14
    обожавам кафе,и пијам уште од основно,една братучедка ме научи уште тогаш да пијам кафе секој ден :) и еве уште пијам секој ден,нема шанса да пропуштам...порано пиев турско а сега од пред некое време се префрлив на нескафе класик
     
  13. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    Барем три кафиња дневно, не можам без кафе... пијам секакво, на работа обично нескафе со млеко- барем 2, а дома обично турско или пак нескафе :)
     
  14. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Јас сум љубител на кафето, но не и зависник :)
    Кога како знам понекогаш да не си направам кафе 1 недела (безразлика турско или нес).
    Некогаш, посебно кога одев нашколо (1ва смена), мооорав да се напијам кафе од сабајле за да имам ултра-весело расположение и да можам да реагирам и живеам :lol:
     
  15. IvanaIvanchica

    IvanaIvanchica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 април 2010
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    82
    Кафе, кафееееееееее мојот омилен пијалок да кажам :D Не можам без кафе, обавезно во текот на денот пијам 4-5 шолји, зависи кога како, ако се случи да не испијам ниедна, тогаш сигурно сум болна или нешто не знам што :D Најмногу сакам да пијам турско кафе и тоа без воопшто шеќер и било какво да е друго кафе или чај го пијам без шеќер, понекогаш ставам малку млеко и уживам во вкусот ;)
     
  16. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Same here :)
     
  17. Malechk0

    Malechk0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    87
    Па да сакам кафе :) Али не сум зависник..
    Кога сум сама повеќе преферирам да пијам какао, а во друштво кафе. :*
     
  18. swety

    swety Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    5
    kafe zavisnik ako moze taka da se narece da sum nekogas pominuvam so 2 vo denot nekogas mi se desava i 4 koga na gosti ili dojdat gosti pa zatoa ama nasabajle mie edno obavezno stanuvam se mijam oblacam i pravo gezveto vo raka nekogas i koga sedam na net taka mi se prepiva kafe ama mi se desava da go svaram da se zanesam na nekoja strana i da go zaboravam hehe po kaficite ne pijam kafe nemie ubavo znam nekogas i nes da si napravam ili na majkami drustvo da pravam so kapucino i toa sepak go sakam kafeto no ne premnogu da pijam do 2-3 dnevno sekako so cigara
     
  19. Iva-Sliva

    Iva-Sliva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    45
    Хммм...2 до 3 пати во денот... наутро пијам турско со 3 лаќици шеќер хуху, попладне пијам некое од кафемат, или капучино или мокачино...и ретко...многу ретко нескафе само попарено со топла вода... али тоа само кога мнооогу ми се спие... најчесто пијам чај, зелен или од брусница, разбрав дека поздраво било, иако од зелениот ми се лоши. односно, ми паѓа притисокот ;(
     
  20. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
    Кафе зависник неможам да се наречам пијам по 2-3 кафиња дневно,некогаш помалку некогаш повеќе зависно од околностите.