1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кафе зависници?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од yummy, 18 април 2010.

  1. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    јас не сум кафе зависник ама се случува кога ме фаќа кризата да си направам две турски без шеќер и да си ги излокам и после си ја барам главата наоколу .. незнам зошто од кафето главата честопати ме боли .. :^)
     
  2. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Не сум зависник од кафе и не пијам често...само кога ке се собереме другарките...но и тогаш ретко....
     
  3. Kaliopi

    Kaliopi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    5
    општо сум зависник од фини нешта во животот . а тука несомнено во топ 3 е и кафето... не можам да функционирам без него... ми се смеат тие што не го пијат кога ќе кажам така , бидејќи не сваќаат.. :)

    турско само кога ми гледаат
    нес по кафиЌи :lol:
    дома ... порано nescafe 3 in 1 ... сеа хитче ми е nescafe 3 in 1 cold .... нема поубаво...
    на плажичка ладно макијато..

    еспресо . капучино не сакам,,,
     
  4. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Најкафе зависник! Без кафе не функционирам :coffee: :coffee: :coffee:
     
  5. Addicted

    Addicted Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Ауу денот не ми е ден ако не го почнам со турско! пијам по 3 -4 дневно а се случува и по повеќе.
     
  6. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Кафе насабајле, турско задолжително. Инаку отишол денот во пропаст!
    Морам, едноставно морам...
    Преку ден често пијам нескафе,или топло макијато. А во кафич ми е хит несот од ванила. Можам да го пијам од утро до мрак, без престан!
    Сум кофеински зависник...
    :coffee:
     
  7. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Не сум кафе-зависник.Ама на сабајле обавезно едно турско и вака со другарки кога пијам.
     
  8. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    пијам после јадење обавезно, значи околу 3 кафиња денот, иначе пијам средно кафе
     
  9. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.057
    Допаѓања:
    72.323
    Пол:
    Женски
    турско без шеќер се случува и повеќе од 3 да испијам на ден, плус обавезно и некое со млеко, нес или макијато, не ми смета, ама не можам без кафе, глава ме боли ако не сум пиела
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Еех, пред 6 месеци сум пишала на темава дека не сум зависна од кафе. А сега нека ме праша некој :D :D Нема ден без кафе. Особено кога имам од тие кесичките готови, си ги растворам во млеко и си правам мое т.н. кафе-лате. За наутро ми е како измислено. А и за било кое време во денот.
    [​IMG]
     
  11. UniqueCreature

    UniqueCreature Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    44
    Јас сум тотален кафе-зависник, станувам од спиење и одма правам нес 3 во 1 со топла вода и накнадно му додавам малку млеко, сон е. Доколку не се напијам не можам да се освестам и отиде денот јабана :) . Во текот на денот пијам уште 2 најчесто, било нес, било турско или макијато, по 3 во денот вкупно ми доаѓаат обавезно.
     
  12. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    125
    Не сум многу по кафето, така да и не се сметам за кафе зависник. Порано пиев почесто, еднаш во денот обавезно ми беше, но сега пијам многу ретко. Најчесто заради друштво да правам дома кога пијам, или понекогаш на кафе си пијам кафе :lol:. Сепак може да се случи и со денови и седмици воопшто да не се напијам :)
     
  13. AhThatFemaleProblems

    AhThatFemaleProblems Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    200
    Некој ми кажа и тоа сега брзо, дека според некои истражувања воопшто немало врска дека делува на рассонување :) само филм сме си правеле..
    но како и да е, јас сепак обожавам кафе и да, се сметам за зависник веќе... пошто порано пиев по 4-5 кафиња во денот, сега сум на 2-3 максимум, но ако не се напијам кафе во првите 2-3 сати од ко ќе станам, главата ме боли цел ден и џабе после и да се напијам. Најверојатно сум веќе зависна, а имам и низок притисок, така да си реагира некако...
     
  14. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    не сум баш зависник сега имам за ученје многу имам обврски и морам да го избегнувам :doh: а во летото цел ден не бев дома и тогаш го избегнував и сега пак.. :(
     
  15. puflaa

    puflaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    23
    Не сум зависник ама па секоја сабалје си пијам нес и тоа не дека ме тера туку дека секад ми се јаде благо па на некој начин така си ги задолувам потребите за благо. Инаку најмногу нес пијам, турско само кога треба некој да ми гледа :rofl:
     
  16. xAne

    xAne Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2010
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    8
    Зависник сум и тоа многу, сигурно едно 4-5 кафиња на ден пијам.
    Насабајле редовно пијам турско со моите и само тоа може да ме расони.
    Порано нон стоп правев топло Нес [ладно преку лето], сега на Капучиното се префрлив :)
     
  17. ma4e-94

    ma4e-94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    42
    секое утро штом станам прво што ке ставам во мојот организам една шолја кафе...навистина ако не се напијам денот ми е пропаднал и не сум расположена...
    јас имам 16 години само и во денот морам да испијам по 2 кафиња...многу ли е штетно за организмот?
    а најинтересно ми е за гледање и бидејки ми е вкусно... :smirk: :coffee: ----> :l:
     
  18. frutini

    frutini Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    252
    Не можам да замислам ден без кафе :D Леле колку сакам кафе па вие не знаете!!!! :inlove:
    аххахаах знам дека е смешно, но ако некој е зависен од кафе тоа сум сигурно јас!! Ако не се напијам кафе нешто ми е празно ми фали хахаха Моментите кога пијам кафе се релаксирам и уживам правам она што сакам да правам па макар и само 10 мин :D Најмногу сакам Нес кафе, Капучино или Мокачино. Значи мора да има млекце во кафето и да е поблагичко :) А турско пијам само за "гледање" хахахаха :)
    И да заборавив да кажам дека најубавите кафиња ги имам испиено во Coffee Shop! Колку пари им имам оставено таму :$ хаха за срамота ама вреди!
     
  19. ivushh

    ivushh Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    8
    Не сум зависник од кафее..ретко кога сакам да седнам да се напијам обично пијам со другаркитее кога сме заедноо ситее собрани а некогаш и прескокнувамм :D
     
  20. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Ооо, колку убаво ми беше нес-кафе 3 во 1 со цигарче на сабајле, и по пладне истото ммм како ми текне и ми се посакува пак...ама не, ги откажав и двете. Бебчето сакам да ми е здраво и се ке откажам ако треба само да ми е живо и здраво. :inlove: