1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кафе зависници?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од yummy, 18 април 2010.

  1. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    Не сум кафе зависник и посебно сум горда на тоа :) можам без кафе доолго време турското речиси и да го откажав ептен ретко на 1 или 2 во месецот пијам нес 3 во 1 и тоа онака кога ќе ми текне не дека морам :) за разлика од многу луѓе кои не можат да си го замислат денот без кафе и по неколку на ден и ако случајно не пијат одма главоболки :|
     
  2. cvetelina

    cvetelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    54
    Јас неможам да го замислам денот без кафенце :) Станувам и додека сум во пижами си пијам утринско кафе па некогаш се дешава да пијам и по 5 кафиња на ден а ако несе напијам главата ке ми пукне имам главоболка.
    Зависник сум од кафе но сепак убаво ми е :D :D :D :D
     
  3. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    неможам да поднесам кафе некако ми горчи
    ама затоа крем капучино си пијам секое утро-да се разбудам, и почесто топлочоколадо
     
  4. Peperutche7

    Peperutche7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    23
    неможам да го замислам денот без кафенце :) пијам две три во денот омилено ми е нес :)
     
  5. Idiotka90

    Idiotka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    Обожавам кафе, зависна сум од него, не можам да замислам ден без кафе. Најчесто пијам турско, некако најмногу оди во друштво, а коа пијам сама пијам или нес или капучино.
     
  6. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Не сум кафе зависник.
    Пијам само турско наутро,со цигарче,чисто за да ме расони...
    Потоа,во секој друг дел од денот ако се напијам кафе,ми е чист промашај.
     
  7. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    3.269
    Не пијам кафе па затоа не сум кафе зависник :)
     
  8. fierce

    fierce Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    179
    Не ми се допаѓа вкусот на кафето, па затоа и никогаш не пијам кафе. Може некогаш ке почнам да го пијам, ама мислам дека никогаш нема да станам кафе зависник. :)
     
  9. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Јас си обожавам кафенце, секакво пијам, турско, нес, макијато, капучино, мокачино :) Само еспресо не можам. И си пијам и кога сум сама, воопшто не ми пречи ако немам друштво за кафе :)
     
  10. Lady-PinkHeart

    Lady-PinkHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    135
    Не сум зависник од кафе, пијам најчесто само едно во денот, и тоа наутро (па добро, релативна работа, може утро да ми биде во 13.00, сепак сакав да кажам кога ќе станам од спиење :lol: ), си варам едно појако турско... Или евентуално уште едно во денот со другарки ако се собереме... Порано пиев повеќе, но сега некако не ми бара душата кафе...
     
  11. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Дефинитивно сум кафе зависник и неможам да функционирам без кафенце :inlove: .ако не испијам кафенце до 12часот веднаш ми се јавува ужасна главоболка :( .обавезно кога станувам трчам до шпоретот и ставам турско и таман додека се измијам ,тоа ми е готово го пијам набрзина и се спремам на работа.таму обично пијам нес а попладне зависи,ако е касно пијам капучино а ако не е ,повторно турско :inlove: .значи по 2-3кафиња на ден пијам,ако испијам повеќе нема да можам да заспијам сошто ми влијае кафето.
    инаку летно време сама си приготвувам кафенце-во стаклена прозирна чаша ставам една лажица капучино,една лажица нес,го правам со вода ладна,додавам малку млекце и неколку коцки лед,а одозгора малку прелив :inlove: ете мое кафе и сите ми го бендисуваат :)
    [​IMG]
     
    На tralalala му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bella01

    bella01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    18

    vo podpolnost istata sum!
     
    На maca99 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    кафе зависник? ДА !!! секојдневно пијам по 6-7 кафиња :lol:
     
    На tralalala му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Eве јас како една од кафе-зависниците ви подготвив кафенце за сите и за мене едно ;)
     

    Прикачени фајлови:

    • coffee-boat.jpg
      coffee-boat.jpg
      Големина на фајлот:
      63,4 KB
      Прегледи:
      167
    • coffee3.jpg
      coffee3.jpg
      Големина на фајлот:
      23,1 KB
      Прегледи:
      167
    • coffee-art-4.jpg
      coffee-art-4.jpg
      Големина на фајлот:
      16,4 KB
      Прегледи:
      167
    • coffee-art-22.jpg
      coffee-art-22.jpg
      Големина на фајлот:
      45 KB
      Прегледи:
      167
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  15. 09101986

    09101986 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    9
    па до некаде се сметам за кафе зависник,затоа што не можам да функционирам доколку не се напијам кафе кога ке станам од спиење.Најчесто пијам турско од сабајле,а ако се брзам си правам нес.доколку сум станата рано до 12 часот обавезно имам испиено 2 кафиња,а до крајот на денот зависи ама во просек пијам 4 кафиња дневно понекогаш се случува и 6 да испијам ама ги комбинирам пијам 3 во 1, па турско,па нес,па турско,па макијато... да не ми дојде многу јако ако пијам само нес или само турско :D
     
  16. MoDeRnA

    MoDeRnA Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    50
    кафе не пијам многу често зашто стварно немам потреба ама некогаш кога ке ме натера некој за друштво си пијам :lol: :D инаку место кафе обично повеќе пијам капучино или топло чоколадо
     
  17. tralalala

    tralalala Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    И јас сум тежок "болесник" по кафе и јас како тебе по 500-60мл. на ден само што на мене ми најомилено турко благичко изладено во поголема шолја и со цигара , бтв 03.33 ам во моментов јас пијам кафе :rofl: поздрав
     
  18. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Само шо го испив утринското кафе :coffee: :) And it feels gooooood! :)

    Иначе, бидејќи постам, нескафето го пијам со соино млеко, го засакав вкусот и млекото оддамна го заборавив. Нормално, млеко си е млеко, но оваа замена супер ми дојде бидејќи тешко ќе издржев ако бев само на нес со вода или пак турско кафе! Едно лажиче нес, едно соино млеко во прав, половина шеќер, незовриена вода и утрото може да почне! :)))

    п.с. пред 2 недели бев Солун (ништо не си купив, цените беа страшно високи :tmi: ) НО, бев во Starbucks и си купив оригинал чаша за кафе од овој бренд :)) Радости сум! :lol:
     
  19. emma-chan

    emma-chan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    9
    јас мразам кафе
     
  20. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Пијам 1 или 2 кафиња дневно, турско горко без шеќер :coffee: ! Не се сметам за зависничка од кафе бидејќи сосема нормално ми поминува денот и ако заборавам да се напијам :| !
    Сепак сакам денот да го започнам со голема шолја кафе, да си се расонам убаво и опуштено да уживам во секоја голтка горчлив вкус од топлото кафе! Преферирам турско, не сакам макијато, еспресо, капучино...