1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кафе зависници?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од yummy, 18 април 2010.

  1. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Не сум некој зависик од кафе... Ниту пак пијам кафе, освен кога одам на гости кај некоја што знае да гледа... Па често се случува да се напијам по едно кафе, но за чудо на дното од филџанот наместо талог кај мене има шеќер хахахаххаха :D :D :D :D кафето го пијам со едно 5-6-7 лажички шеќер :D :D :D хахаххаха ....Обожувам благи работи (знам дека не се корисни, но се посилни од мене) :D
     
  2. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Јас сум дефинитивно зависник од кафе! Денот секогаш ми започнува со кафе, во спортивно лошо функционирам.Од сабајле со првото отварање на очите одма доаѓа и потребата така што прво правам кафе па после мочкање,миење и све остало ;) И да,првото утринско кафе повеќе сакам да го пијам сама додека чачкам по интернет отколку со некој друг, некако ритуалот ми е баш ваков...Ги пијам сите можни кафиња ама предност има филтер-кафето дефинитивно :inlove:
    Ако случајно пројде денот а не сум се напила ни едно кафе добивам страшни главоболки кои не ги лечат ни два аналгина ! :lol: Исклучиво кафе без ронка шеќер пијам,тоа е право кафе за мене.
     
  3. emiich

    emiich Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    зависник од кофеин..

    се надевам дека многу ќе се пронајдите во оваа тема. Јас сум 17 год и веќе денот неможам да го поминам без кафе, просечно пијам 5-6 ...почнав кога имав13 год, секогаш кога мајка ми ќе направеше јас и бев друштво и така се до денес се зголемува бројот на кафиња. Минатото лето го надминав бројот и во еден ден испив 12 тогаш се почувствував многу лошо, вртоглавица, незнаев што зборувам, главоболка, се почувствував како издрогирана.. знам дека кафето е здраво да се пие во определени количини но се плашам дека нема да можам да ја намалам количината и дека во иднина може да има последици.. ве молам за совет, фала однапред..
     
  4. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Сакам да пијам кафе, ама не пијам секој ден.

    Така ми текнува во неделата три пати да се напијам и бидејки сама да си го направам ми е најубаво, две кафиња едно по друго ги пијам ако ми се слади. Некогаш знам и млеко да ставам, е тогаш ептен е вкусно.
     
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.507
    Допаѓања:
    144.211
    Не се ставам во групата "кафе-зависници". Ретко пијам кафе. Некогаш не дечко ми го дружам со нескафе ама тоа ептен ретко. И кога сум излезена "на кафе" секогаш си пијам сокче. :angel:
     
    На Isabel му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    2.154
    Исто :)
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Кафе пијам заради друштво. Некако понеккогаш ми е убаво чувството, кафенце, муабет со другарки. Скоро никогаш не пијам сама, а кога пијам кафе сама, најчесто пијам нешто поблаго во комбинација со доручек или вечера, 3 во 1 или Ice coffee, а поретко и капучино.
     
  8. loni

    loni Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    7
    Без чаша кафе неможам да си го замислам утрото или поточно денот.Голем обожавател на кафе сум и секакво кафе пијам, а најомилено кафе ми е ладен нес со многууу коцки лед ммммммм :)
     
  9. SexyPrincess

    SexyPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    132

    хаххаххаахха ме изнасмеа ова :D :D

    Иначе не сум толку кафе зависник кафе пијам само наутро и тоа 2 саати го пијам и после ако излеземе на кафе или пак со другаркиве ако се собереме усте едно и толку.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Пијам, ама не баш често од проста причина што ме 'растресува'. Обично кога имам повеќе за учење тогаш пијам турско и стварно ми отвара очи, а нес чисто понекогаш ради вкусот. Во кафичи мноооогу ретко, а ако пијам само макијато (ради вкус). Повеќе од едно на ден мислам дека не сум се напила, а и да се напијам мислам ќе ми рикне срце :x
     
  11. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Пааа не сум кој знае каков зависник, но обожавам кафе :mm: :mm:
    Додека го варам, самиот мирис кој го вдишувам, додека го гледам како да проврие, ми иде несварено да го испијам :lol: .
    Бидејќи не сум во можност насабајле да пијам :( за жал, па си варам попладневно. Немора никој да ми прави друштво. Седнувам и сама уживам во аромата :mm: . Дома, и со другарки секогаш пијам турско, а во кафич нес или капучино.
    Во главно голем обожавател сум на добро сварени кафиња и засладени со малку шеќер.
     
  12. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Турско не сум ни пробала. А нес обожавам, капучино... Ама пијам само кога имам дома.
     
  13. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Гооолем кафе зависник сум :lol: . Секакво пијам и во секое време ;)
     
    На Lady-Ciklama му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Lady-Ciklama

    Lady-Ciklama Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    турското КАФЕ ми е најголемото задоволство!!! Можам да издржам еден...најмногу два дена без да се напијам :o Најмногу пијам по две шолји на ден. Никогаш повеќе :) ама стварно сум среќна кога го пијам, особено ако имам лош ден, тоа ме опушта :D
     
  15. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Капучино, нескафе, турско итн итн..
    Зависник сум, и неможам без кафе. :lol: :D
     
  16. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Сум, сум и тоа голем. Имам главоболка додека не се напијам кафе. Обожавам турско, макијато и ладен нес-ајриш :D :D
     
  17. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    па може да се каже дека сум
    нема ништо поубаво од кафенце цигарче и музиче :rock:
    го освоив турското одамна :D и да знам да си се напијам нес и макијато :lol:
     
  18. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Зависи. Кога имам премногу за учење знам да си сварам едно тенџерче кафе и цело време си сипам во шолја, колку да не се мрцварам на секои 5-10 минути над рингла. Не се дешава ден да помине а јас да се неам напиено кафе. Било какво и да е, кафе си е кафе. И да е најгадно ми крева расположение.
    Порано се дешаваше по 2-3-4 кафиња на ден да испијам колку само да ми гледаат :) а сега и си пијам онака :)
    Моментално.. си пијам сварено турско во голема чаша за кафе, со млеко и шлаг. Макијатото може да му се фати на ова мое миличко кафенце хаха
     
  19. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    тоа е моето второ име .....едноставно не функционирам без него ;) ;)
     
  20. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Кафето ми е задожителен напиток во текот на денот .Без него ми паѓа и онака нискиот притисок ,така што ,освен што ми е вкусно,ми помага да останам на нозе.
    Секогаш го пијам со засладувач (по 2 зрнца),со шеќер ми удира на киселко,грозно ми е.
    Најомилено ми е Франк ,веднаш по него Гранд Голд . Другите не ги сакам .
    Пијам по 4-5 шолји турско дневно ,а покрај него и по некое пакетче Нес 3 во 1 ,бетар од торта ми е тоа :)