1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Квалитет и безбедност на храната

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Jojoba, 28 октомври 2011.

 1. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Најпрво, не, не е утнато местото на темата, ова не е смерот на Земјоделски факултет во Скопје :D
  Нормално, стандард доколку не поддржува дискусија темава или сепак не е на вистинско место оставам на модераторите да го средат тоа
  Ја отворам темава како продолжение на дикусијата која се разви во темава Вегетеријанство. Јас се изјаснив дека мене лично ми е многу важно да јадам квалитетна храна, иако за жал ни 30% од таа храна што ја јадам не е таква. Колку вас ви е важно и кои заштитни мерки ги користите, почитувате при изборот на храна? Сметате ли дека кај нас, во Македонија, имаме квалитетна храна? Доколку некој сака слободно нека сподели од каде набавува квалитетна храна, се надевам нема да се земе тоа како реклама.
  Па, повелете.
   
 2. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.411
  Kвалитет на храната
  Eпа вака, прво овошјето после седење неколку часа, на собна температура ги губи 60% од витамините
  а при готвење пржење динстање... ехе и те како
  за саламите колбасиците нема да збориме колку се здрави, што све не им ставаат


  Hие учевме за добивање на месни продукти, крвици лигавици масни ткива кожички, крв, абе што не им ставаат
  на виршлите колбасиците, саламите :puke: па пак ги јадеме

  за Mекдонладс па да не зборам, со месо од пред 20 дена прават јадење

  A за селксиве животни, па и не би кажала дека и тие се хранат здраво
  што се не им ставаат во таа помијата

  од некои расипани меса до скапани домати
  ...
   
  На Kaetana и Jojoba им се допаѓа ова.
 3. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.571
  Еве, конкретно и околу генетски модифицираната храна. Некаде се сретнав со податок дека за Африка се праќа генетски модифициран ориз со висока концентрација на железо и некои др.минерали кои се сметаат како потребни за неисхранетите луѓе од тие краеви. На почеток и мене пред години кога се појави терминот ГМ во делот на храната ми предизвикуваше аверзија значи, ама набљудувајќи ја паричката од сите страни дури и храна која може да предизвика одреден дисбаланс е на крајот на краиштата подобра од никаква воопшто храна која води до најфатален исход-смрт :worried: . Мене фактот што развиените земји фрлаат со тони храна која не стигнале да ја конзумираат ми предизвикува револт наспроти тоа што толку луѓе умираат од непрехранетост секојдневно, морав да го искажам ова, знам дека се оддалечив од темата.

  Како општи совети за поквалитетно хранење се обавезно детално миење на храната и за конзумирање во свежа состојба и за обработка ова иако општопознато луѓето често јадат и поголеми количини (туѓо најчесто :lol: ) овошје и зеленчук и тоа посебно малку пред овој период од годината и во текот на летото. Понатаму принцип на брзо замрзнување го применуваат некои производители каде не е минат ни половина час од берба до замрзнување (зеленчукот во кеси на некои производители), ако имате сопствено производство добро е држење до овој принцип, јас го применувам :) . И гледајте да ги избегнете сите рефуси од месни преработки колку и да е примамлива цената, периодот на нивна изложеност на таков начин е критичен исто рефус батаци и сл. неколку пати се одмрзнувани и замрзнувани при препакувањето. И внимавајте на роковите изненадувачки е колку луѓе не го запазуваат ова ако нема рок назначен не ја купувајте храната воопшто (некаде ги бришат поминатите рокови со ацетон и ова сум го чула). Ако ми текне уште нешто ќе пишам повторно, :) .
   
  На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.919
  Допаѓања:
  14.536
  Пол:
  Женски
  Чудесија е како денес човекот води тешка борба за пари (опстанок) во која тотално има избегано од некои совесни морални моменти.. .. Знам а и имам и слушано што се не се прави со месото за да се добие квантитет кој што е еквивалентен на пари, секако... овошје кое е трајно повеќе денови, а во реалноста се суши... во поголемите маркети можеме да видиме огромни овошки кои навидум изгледаат сочно и зрело... а во реалноста, истите тие овошки би се исушиле за 2 дена... страшно...

  Може ќе звучам песимистички, но мислам дека денес, нема шанси да се храниме 100% здраво... можеме барем малку да внимаваме и со таа елиминација да достигнеме некаков процент... но тотална здрава исхрана... сметам дека е невозможно.... :|
   
 5. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.890
  Ехехее..КОлку многу небезбедни јадења што ги јадете...Колбасици,салами,виршли,паштети,плескавици.. :| :puke:
   
 6. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  841
  Дека јадам квалитетна и здрава храна ќе бидам сигурна само ако сама си ја произведувам, а тоа скоро и да е невозможно. Само тогаш ќе знам сигурно дека овошјето и зеленчукот не ми се прскани, гм, наводнувани со загадена вода итн. Или да имам млеко, млечни и месни производи од нехормонски третиран добиток, нехранет со вештачки додатоци, чуван во природни услови..
  Сепак држам до тоа дека на пазарите може да се купи поздрава, поевтина и поквалитетна храна (овошје и зеленчук), барем сигурно е поздрава во однос на месните и млечните производи низ маркетите за кои станува јасно дека не се квалитетни за нашето здравје пред се, па и не се ни евтини веќе.
  Инаку сметам дека најквалитетното овошје и зеленчук се добива сезонски. Тогаш кога е соодветно време за одредена култура, а да не е одгледувана под фолии, стакленици и сл.
   
 7. The_boy

  The_boy Активен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2019
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  410
  Пол:
  Машки
  Жалосно е ваква тема да не е активна. Кога не би купувале 7days, nutekNu, milka и други интернационални продукти, поради крајно одбратниот квалитет кај нас, малку би се замислиле еуропјаните со што нѐ хранат.
  Чита ли некој какви емулгатори внесуваме?
   
 8. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.686
  Пол:
  Женски
  Сите производи, фабрички произведени се полни со хемија (посебно колачи, бисквити, грицки, чоколади...).
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 2 други им се допаѓа ова.
 9. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  642
  Допаѓања:
  490
  Пол:
  Женски
  Samo domasna hrana od domasni sostojki