1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Квиз Арена - Тв Алфа

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од borjan4eto, 31 јули 2016.

 1. borjan4eto

  borjan4eto Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  305
  Недела од 21 до 22 часот на Тв Алфа, во моментов игра квизот.
  [​IMG]
  Арена

  „Арена“ е забавна за гледачите, за публиката и секако, забавна и за натпреварувачите. Квизот вклучува пет игри во секоја емисија, а на крајот има предизвик од публика, кога победникот игра против еден случајно избран натпреварувач од публиката, што се бори да му ги земе парите на натпреварувачот.

  [​IMG]
  Недела, во 21:00 часот

  Алфа телевизија го отпочнува емитувањето на квизот на знаење – Арена. Форматот на квизот е автентичен, оригинален концепт, и претставува успешна интеракција од повеќе вештини како што се знаење, брзина, логично размислување и комуникација.

  Еднаш неделно четворица натпреварувачи ќе се соочат меѓу себе за вредни награди, а најдобриот се стекнува со шанса успехот да го повтори во наредната емисија.

  „Арена“ е забавна за гледачите, за публиката и секако, забавна и за натпреварувачите. Квизот вклучува пет игри во секоја емисија, а на крајот има предизвик од публика, кога победникот игра против еден случајно избран натпреварувач од публиката, што се бори да му ги земе парите на натпреварувачот.

  Водител на квизот е познатото ТВ лице Димитар Атанасовски.

  [​IMG]
   
  На eutixismena, Victorian и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.307
  Допаѓања:
  28.826
  Пол:
  Женски
  Мене ми е интересен и редовно го следам, има доста прашања, ама и глупави игри како „Биди детектив“.
  Туку, има слабости дефинитивно, во распоредот на прашањата по теми. Еден куп прашања од јазик ги тупнале во литература, а си немаат врска со тоа. Како жити сѐ прашања за акцент и инверзија успеваат да ги поистоветат со литература? Нека направат посебна категорија Јазик или Лингвистика ако толку сакаат, а не вака како предмети во училиште распоредени само со фенси имиња.
  Исто така, нешто што ме исфрустрира, играчот бира тема Математика и прашањето е од каде бил некој си таму математичар. :headbang: Па и водителот вика „аха, не сте многу по математиката“. Свашта.
  Патем, водителот е океј, ама некогаш нема осет до каде треба да оди со „досетките“. Чита одговор Куба и вика:
  „Да не бил некој од вас во Куба?“
  -мртва тишина-
  И која е поентата сега? :D Некогаш со право ги зафркава, ама некогаш претерува.
  Исто така ме нервира што во секоја можна емисија без промашај има категорија Спорт, мислам, океј е, квиз на знаење е, нормално е да има прашања како „Кој ја измислил кошарката?“ и „Кој спорт се играл на Месечината?“, ама некогаш има прашања како „Колку гола постигнал Роналдо тогаш и тогаш?“. Мислам дека ваквиве прашања стојат само за мажиштата што следат спорт да има од каде да соберат поени.

  Патем, колку што знам при крај се и треба да се добри играчи само, ама ете денес еден рече дека Сон на летната ноќ е од Горан Стефановски. :D Ах бе...
   
  На Someonespecial, Mishela, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Bzaubzz.xy

  Bzaubzz.xy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  828
  Допаѓања:
  596
  Пол:
  Машки
  И јас го пратам редовно
  Мене омилени игри ми се Биди детектив и Асоцијации
  Но вечерашната, а и некои други загонетки од Биди детектив се глупави, изнервира ме
  Ама некогаш стварно има добри загонетки
  Водителот е ОК
  Ај уште едно полуфинале и финалето па ќе заврши, па мош од есен нова сезона, со поинтересни игри
   
 4. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.307
  Допаѓања:
  28.826
  Пол:
  Женски
  Па да, асоцијации е океј, безвременска игра нели, ама таа со детективите некако не функционира. Најчесто тие што погодуваат ја знаат загатката од порано, да се сети некој на лице-место многу ретко, затоа и најчесто не погодуваат. :D
   
 5. Bzaubzz.xy

  Bzaubzz.xy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  828
  Допаѓања:
  596
  Пол:
  Машки
  Da toa e tocno, no sepak moram da priznaam ponekogas ima nekoja zagatka so ne ja znae nikoj, originalna
   
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.365
  Допаѓања:
  33.893
  Пол:
  Женски
  Интересен квиз, ама не го следам. Играта асоцијации ми е најинтересна. Се сеќавам дека во една од епизодите еден од играчите се налути и се откажа додека траеше квизот, само затоа што еден од останатите натпреварувачи на сите прашања прв го притискаше тастерот. Рече - најдобро е да игра сам. :D
   
  На Bzaubzz.xy му/ѝ се допаѓа ова.