Кетогенска (кето) диета

Дискусија во 'Диети' започната од Mary88, 30 мај 2019.

 1. Mary88

  Mary88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2015
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Бидејќи не ја најдов низ форумов, си реков да ја отворам темава, се надевам ќе помогнам некому :)

  Да објаснам како функционира, збор-два прво како функционира човечкиот организам.
  Телото согорува два типа на гориво, шеќери и масти. Разликата меѓу нив е во тоа што, кога во телото се содржат двете, му се дава предност на шеќерот, бидејќи телото го перцепира како "брза храна" и остатокот го складира, т.е. претвора во масти за "црни денови", кога телото не би имало со што да се храни.
  Под шеќер не се подразбира само класичниот шеќер во проста форма, туку и сложениот, во форма на јаглени хидрати и скроб.
  Значи, диетава подразбира јадење само месни и млечни производи, многу зелен зеленчук, и многу незасладени течности. Забранети се и коренестите зеленчуци и овошјето, или во краен случај, сведени на минимум. Банана никако. Првиот месец е најтежок, додека телото влезе во кетоза, по кој период гладот ќе биде сведен на минимум, а нивоата на енергија до плафон.
  Ќе се прашате, како тоа толку масти, што со холестеролот?
  Да разјасниме, што е всушност холестеролот? Кога во крвен сад ќе се појави пукнатина, т.е. оштетување предизвикана 90% од шеќер, холестеролот настапува како "лепак" да го поправи ткивото. Значи мрсното, не е проблемот, туку шеќерот. Јадете мајонез слободно :D
  Е сега, мала ситуација - внимавајте што и колку јадете. Јатките, како индиските ореви или бадем, се дозволени, но многу малку, бидејќи се многу калорични. Значи нема поента да горите вишок масти, ако внесувате отповеќе. Најдобар начин за внимавање со исхраната е броење калории, има доста апликации за тоа, лично ја препорачувам Fat Secret, која од старт ти калкулира колку калории дневно ти се потребни да се одржи моментална тежина, под кој лимит се слабее, и ти кажува за секој еден продукт колку калории содржи.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. EDNAEMAJKA

  EDNAEMAJKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2013
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  6
  кето диетата дава многу резултат и многу брзо се топи буквално телото но тешко и невозможно е човек да се откажи од сета таа храна па дури и овошје засекогаш. После внесувањето на јх одма почнуваме да се дебелиме и да ги враќаме кг
   
  На didisi, eminik и vectra20 им се допаѓа ова.
 3. Mary88

  Mary88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2015
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Со секоја една диета по прекинување на истата се враќаат килограмите.:)
  Затоа треба да се внимава на натамошното одржување на тежината.
   
 4. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  1.783
  Една работа не ми е јасна тука.

  Во случај на дијабетес, имаме вишок гликоза во циркулација но клетките се спречени да ја конзумираат и преработат-т.е. чувствуваат глад. Следен чекор е интензивирана липолиза која резултира со вишок на масни киселини од кои дел завршуваат како кетонски тела предизвикувајќи кетоацидоза што е по живот опасна акутна компликација на дијабетесот.

  Со диетава своеволно иницираме кетоза но не доаѓа до кетоацидоза, како тоа?
   
 5. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.378
  Допаѓања:
  54.684
  Пол:
  Женски
  Што значи тоа? Кои производи се дозволени? Нешто поконкретно?
   
 6. Mary88

  Mary88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2015
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  https://m.youtube.com/channel/UC3w193M5tYPJqF0Hi-7U-2g

  Најдобро објаснување што можете да го најдете. Dr. Eric Berg. За секое прашање има доста добро видео, бидејќи темава е навистина опширна.
  Ја препорачувам диетава од лично искуство. За 4 месеци сопругот намали од 152 до 109 килограми. Натаму е препорачливо да се продолжи со истата како веќе стекнат начин на живот, во најдобар случај да се внимава на внесат на калории за да не се врати килажата.

  Во случај на дијабетес никако на своја рака, само со препорака од доктор, со постојано надгледување.
   
  Последна измена од модератор: 30 мај 2019
  На vectra20 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mary88

  Mary88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2015
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Месни и млечни производи, мрсно, јаткасти плодови, многу зелен зеленчук и незасладени течности.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 8. vaga95

  vaga95 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  787
  Допаѓања:
  1.783

  Не мислев на примена на диетата во случај на дијабетес, туку една компарација помеѓу двете состојби на кетоза.
  Во двата случаи на клетките им се ускратува достапност на гликоза, и им се наметнува употреба на кетони ( од масти ). При дијабетес доаѓа до закиселување на крвта т.е. кетоацидоза, а при диетава знам дека тоа не е случај туку организмот се навикнува на користење на масти како енергија без појава на ацидоза, зошто тоа не е случај и при дијабетичната кетоза.
  Која е разликата меѓу двете состојби на кетоза, тоа ме интересираше.
   
 9. Mary88

  Mary88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јули 2015
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Женски
  Вака, дијабетесот е болест која се јавува со или без диетава.
  Диетава функционира од причина што луѓето по природа се месојади, нашите предци ловеле, нели, а шеќер внесувале многу малку или воопшто, ако најдат некоја овошка тука-таму. Затоа постојат есенцијални масти, не постојат есенцијални шеќери. Ова е всушност човечката оригинална исхрана. Ако мислите дека има опасност диетата да премине во болест, ќе ви одговорам дека веројатноста е иста да ја добиете со или без неа. Нема ни споредба меѓу двете состојби.

  Кетоацидоза се јавува при болеста, дијабетес, а кетоза е последен стадиум на диетата.
  Повелете во прилог статија за истото, се надевам ќе Ви е појасно
  https://www.medicalnewstoday.com/articles/324237.php
   
  Последна измена од модератор: 30 мај 2019
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.449
  Допаѓања:
  20.297
  Пол:
  Женски
  За 1 година ослабнав 40кг. со оваа диета, и тоа не се држев многу строго правев доста намерни грешки и на крај пак имаше супер резултати.

  Имам читано благодарение на кето диета дијабетичари го нормализираат шеќерот а исто и многу жени што долго време не можеле да останат бремени од како се на кето остануваат бремени и затоа нивните бебиња ги викаат keto babies.

  Има и многу групи на Фб каде можат да се научат многу работи околу диетава, луѓе споделуваат искуства, совети рецепти...
  Ќе пишам имиња од неколки групи кој сака нека разгледа
  Real world keto
  Lazy keto for beginners - women only
  Dirty,lazy,keto: recipes, inspiration & support И многу други


  The-Keto-Diet-Interior-Page-3.png keto-diet-food-pyramid.jpg 6df033e2ab48df2aada69822017091d9.jpg
   
  На malerozna, zhap4e, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
 11. Freya123

  Freya123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  126
  Баш пред некој ден читав за кето и решив да почнам да го применувам овој режим. Малку ме заплашува моментот што стално ќе морам да спремам и не знам колку време би имала за да го изведам тоа, особено за доручекот. Тоа ми се свиѓаше кај УН, доручекот е стално овошје што е достапно секаде и евтино, со кето ќе треба да спремам ептен. Клише ама - од понеделник почнувам. :D Ќе ве известам за резултатите за недела-две. А во меѓувреме ако имате некој совет, пишете. :D
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.449
  Допаѓања:
  20.297
  Пол:
  Женски
  Доручек се разбира јајца :lol:
  Јајца пржени со путер
  Варени јајца со туна и мајонез
  Јајца и шунка/ сланина
  Јајца и сирење

  Знаеш дека треба да внесуваш многу маснотии, се што пржеш треба со путер или свинска маст.
  Еве ти идеа за мафини пак со јајца :lol:
  Screenshot_20190602-062939_Chrome.jpg зеленчук можеш да јадеш колку сакаш со секое јадење, од овошје јаготки, боровинки, малини.

  Отвори на интернет имаш многу идеи што да јадеш, јас често на pinterest гледам за идеи.
   
  На TutiFuti, cresa-jagoda, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Arijana22

  Arijana22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2016
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Тие што веќе ја држите може да пишете какво е вашето дневно мени.. што внесувате за доручек, ручек, вечера и колку слабеете?
   
 14. vectra20

  vectra20 Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  108
  Во кето диетата не се внесува овошје. Се внесуват само здрави масти и протеини а хидратите се исфрлуваат целосно.

  Доручек 8варени јајца,4 цели и 4 само белки.
  Измеѓу оброк веј со млеко и путер од кикири,за ручек црвено месо со зелена салатка,пред тренинг едно кафе без шеќер и после тренинг како последен оброк пилешки стек. Пред спиење една рака лешници. Резултати се очекуваат после месец дена.
   
  Последна измена од модератор: 2 јуни 2019
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 15. truffles

  truffles Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2017
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  258
  Пол:
  Женски
  Да прашам само, дали пржени чварки во маргарин, прелиени со павлака и мајонез е кето, и дали ќе намалам сало со оваа исхрана?
   
 16. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.449
  Допаѓања:
  20.297
  Пол:
  Женски
  Од овошје само може тие што ги пишав по горе јагоди,малини боровинки, незнам дали има соодветен збор за оваа врска на овошја но на англиски се berries. И да дозволени се berries види ја пирамидата по горе што ја постирав баш се на врвот, но ако не ми веруваш мене а и не мораш прогуглај па ќе се увериш. Како и што пишав ја држев диетава цела година и симнав 40 кг. верувај знам што е дозволено а што не.

  И за јаглено хидратите може да се внесе до 20гр. дневно. Пример тие една рака лешници што ги јадеш пред спиење содржат околу 7гр. јаглени хидрати.
   
  На cresa-jagoda, Nausicaa и Animali им се допаѓа ова.
 17. vectra20

  vectra20 Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  108
  Хидратите од лешник не се претворат во гликоген така да не се рачунаат како дневен внес на хидрати. Во 100гр. јаготки има 10грама хидрати(фруктоза) шо значи содржат хидрати али чим се користат во кето значи е ок. Јас не користев воопшто овошје пошто одма излегував од кетоза.

  Премногу лоши масти. Мора да внимаваш на на количината на масти поради ldl
   
  Последна измена од модератор: 2 јуни 2019
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ane.bella

  ane.bella Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.449
  Допаѓања:
  20.297
  Пол:
  Женски
  Уствари 100гр. јагоди содржи 5.6 гр јаглехидрати и не е доволно да те исфрли од кетоза, доколку се држиш во границите на дозволеното се е ок.
  Но исто е и во ред ако одлучиш и воопшто да не конзумираш овошје, нели на кој како му одговара важно е да се постигнат посакуваните резултати.
   
  На Nausicaa, vectra20 и Animali им се допаѓа ова.
 19. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.446
  Допаѓања:
  5.891
  Маргаринот не е кето-пластика е, мајонезот ако е купечки не е кето има многу шеќер, павлаката-на пазарот има сто видови уточни која, сите се со многу голем процент на јаглехидрати и растителни масти.
  Значи на кратко не, нема да ослабиш со оваа храна.
  Се јаде путер, гхи, кокосово масло, маслиново, ленено.
  Зреени млечни продукти, купечки месни преработки речиси и да нема без шеќер и глутамати, избегнувај.
   
  На Biljarkata, Gosh и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 20. truffles

  truffles Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2017
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  258
  Пол:
  Женски
  Значи на пример банана не смеам во никој случај ниту јаболко ни јагоди еве сега има тазе јагоди. Круша во никој случај. Не знам дедо ми јадеше секој ден јаболки круши и сливи ниту грам сало немаше.