Кетогенска (кето) диета

Дискусија во 'Диети' започната од Mary88, 30 мај 2019.

  1. peperutka8

    peperutka8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Ke moze da mi pratis nedelen plan na ishrana kako izgleda keto dietava?
     
  2. cvetce65

    cvetce65 Активен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2021
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    3
    Dali moze da se koristi tonus leb vo keto dieta?
     
  3. Butterfly522

    Butterfly522 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Ne
     
  4. Norah Jones

    Norah Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    502
    Пол:
    Женски
    15 дена на кетогенска диета - резултат никаков. На 16-от ден имаше 500 гр. помалку од вообичаено, ок да, знам дека и тоа не се брои но ете барем покажа нешто на вагата. Како и да е, треба многу да се внимава колку се внесува.
     
    На FreeToGo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.315
    Од 10 до 14 дена потребно е телото да влези во кетоза па тек после се гледат резултатите. Резултати после 20 дена.
     
  6. Norah Jones

    Norah Jones Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    502
    Пол:
    Женски
    е ај, еве денес ми е 20-тиот ден, се' на се' сум симнала 500 грама. А да не спомнувам дека воопшто не се прејадувам, мислам дека не е до кетотот туку до метаболизмот на секој
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ToksycznaReakcja

    ToksycznaReakcja Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2016
    Пораки:
    493
    Допаѓања:
    1.908
    Пол:
    Женски
    Кето магично нема да те ослабе доколку не си во калориски дефицит.
    Единствена предност е што не внесуваш јаглеходрати кои задржуваат вода во телото.
    Исто така зависи од тоа дали имаш физичка активност, како пешачење, тежински тренинг и итн.
    Доколку овој начин на исхрана ти е исцрпувачки со оглед на тоа што не јадеш одредена храна, би ти препорачала да броиш калории и да јадеш се, што би ти дало исти резултати.
    Предноста кај кето диетата е што протеинската храна заситува повеќе, за разлика од јаглехидрати и исто така согоруваш повеќе калории со неа за време на дигестија. Се на се може да зависи од многу работи а и резултати за 20 дена и баш не можат да се приметат особено ако ти е само да изгубиш неколку килца за да стасаш до идеална килажа и немаш многу вишок.
     
    На IamSexyAndIKnowIt, quattro, AAKG и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    Калориски дефицит е она кое поттикнува слабеење, внесуваш помалку од колку што е дневниот референтен пропис. Битно е и колку имаш физичка активност и каква.
    Во однос на кето наспроти јгх ти одговориле погоре веќе. Пробај да бидеш и во калориски дефицит.
     
  9. ivanka_medenka

    ivanka_medenka Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2023
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    48
    so keto se slabee najvalitetno, imalo i kapsuli sto ubrzuvaat proces i se topite, ama kaj nas ne moze da se kupat za zal

    [​IMG]
     
    Последна измена од модератор: 14 август 2023
  10. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    1.315
    Gi ima vo hardcoreshop i pbc
     
  11. ivanka_medenka

    ivanka_medenka Активен член

    Се зачлени на:
    13 август 2023
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    48
    bas ovie za keto? koleska gi kupuvala od citymall, a gi imalo i vo biser, ama ne ovie, tuku crveni
     
  12. Lea.Messi

    Lea.Messi Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    620
    Допаѓања:
    2.084
    Ја почнав кето на 1 август
    Тогаш се мерев 75.9 бев
    Денес,9 септември 70.0
    Бројам калории и јх плус неделно 2/3 пати физичка активност -трчање,теретана или скокање јаже
    Ќе продолжам уште еден месец па ќе пишам апдејт
    Ако се 5кила
    Се приметува,и стомакот намален,нозе,раце,задник
    Плус што немам поддувување цел месец
     
    На IamSexyAndIKnowIt и AAKG им се допаѓа ова.
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.317
    Пол:
    Женски
    со ун диета се стопив визуелно. На килажа не толку бидејќи бројката во споредба со висината ми е константно во граници на нормалата ама обемот ми е секогаш проблем. Е сега јас за вежби малку нема време ама сум во движење во број на чекори

    Сега сакам да применам кето режим бидејќи од основните податоци кои ги знам сметам дека е најдобар начин за слабеење без некои ограничувања
     
    На Lea.Messi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    19.276
    Пол:
    Женски
    Дали смее томи мајонез и јајца? Дали количински е доЗволено колку сакаш ? И од зеченчук што е забрането?
     
  15. Lea.Messi

    Lea.Messi Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    620
    Допаѓања:
    2.084
    Јас јадев насабајле три јајца,50 грама сирење и кесе мајонез-томи или полимарк
    Се сецкав и мешам како мајонез салата пошто сум фан на тие крем салатите и ептен ме заситуваше
     
  16. GirlFromSwiss

    GirlFromSwiss Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    207
    Пол:
    Женски
    Дали некој од вас што ја применувал диетава е 0 крвна група? Мислам дека тие со нулта многу побрзо би требало да дојдат до резултати.
     
  17. blue-diamond

    blue-diamond Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    39
    Што освен јајца појадувате во кето? У суштина и ненамерно јадам според кето остатокот од денот, но сега сакам да почнам целосно но голем проблем ми е што не јадам јајца
     
  18. GirlFromSwiss

    GirlFromSwiss Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    207
    Пол:
    Женски
    Ни јас не поднесувам јајца, веќе 5ти ден сум на Кето и првиот ден појадував јајца но веќе следниот ден не можев да ги смислам. Истовремено со Кето правам и пост од 16 часа, па со оглед на тоа што немам доручек директно ручам или кебапчиња со салата, или пилешко со салата, друг ден риба, друг ден црвено месо со салата и така комбинирам. Јас скроз ги елиминирав јаглехидратите првите два дена имав главоболка, но веќе денес се чуствувам многу подобро и посвежо,ако ми се јаде благо, пијам кока кола зеро,исто така вода пијам по 3 литри на ден. Предноста на диетава е што не чуствувам глад благодарение на протеините во исхраната,исто така не се чуствувам вопшто надувано како што беше случај кога внесував јаглехидрати. Диетава е идеална за 0 крвна група, бидејќи ние подобро ги поднесуваме протеините од месото за разлика од другите крвни групи. Имам план да ја држам диетава до крај на декември па ќе пишам резултати.
     
    На Espadrila, simoncelicius и manako1 им се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.966
    Допаѓања:
    14.317
    Пол:
    Женски
    Јас сум 0 крвна група и сум дебела. Кратко и јасно. Резултати не знам кога да очекувам :(
     
  20. GirlFromSwiss

    GirlFromSwiss Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2023
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    207
    Пол:
    Женски
    Сите што сме крвна група нула се дебелиме највеќе од јаглехидратите и скробот,се што содржи брашно,шеќер,глутен како и млечните производи,грав,компир треба да ги избегаваме.Јас нагло се од тоа прекинав и многу брзо влегов во кетоза си земав и лентички за мерење на степен на кетоза ги има на Али Експрес. Телото прво ја троши останатата глукоза од крвта и кога ќе ја потроши цела почнува со трошењето на масните наслаги како енергија и тоа е всушност процесот на кетоза. Не се обесхрабувајте од симптомите односно таканаречениот кето грип како пад на енергија,главоболка,поспаност,омалаксаност. Сето тоа ќе помине додека телото се прилагоди на новата состојба.
     
    На marchi-cool и manako1 им се допаѓа ова.