1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кетогенска (кето) диета

Дискусија во 'Диети' започната од Mary88, 30 мај 2019.

  1. Mmoj

    Mmoj Нов член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dali moze da se koristat Keto tableti vo kombinacija so Pro fit ishrana? Iskustva....
     
  2. vectra20

    vectra20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    108
    Ќе мораш прво да ја средиш исхраната и после можиш да ги користиш кето таблетите али би ти препорачал да не ги користиш пошто се штетни за желудникот и бубрезите.
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mmoj

    Mmoj Нов член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Znaci vo kombinacija so vakva hrana ne?
     
  4. EDNAEMAJKA

    EDNAEMAJKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    7
    дали имаше некои несакани ефекти? некои здравствени проблеми ? и дали се врати на нормална исхрана дали се вратија дел од кг или таа треба да биде засекогаш ?
     
  5. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.595
    Пол:
    Женски
    Здравствени проблеми не но може да се случи да опаѓа косата повеќе од нормално, може да земаш витамини Биотин помага за косата, исто можеш да земаш витамин Б, Ц, Д, магнезиум, калциум,омега 3.

    Не постои начин или диета што ти гарантира откако ќе престанеш да ја држиш да не ги вратиш килограмите, дури и да го скратиш желудникот пак можеш да го растегниш, се си зависи од тебе, ако завршиш со диета и почнеш не здраво да се храниш и во големи количини внесуваш храна нормално дека пак ќе се поправиш, ама не значи дека цел живот треба на диета да бидеш, само пази повеќе што и колку јадеш.

    Дали јас ги вратив Кг?
    После 2 бремености Да :mm:
     
    На vectra20 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Здраво девојки, имам неколку прашања за вас, што имате позитивно искуство со кето.
    После колку време може да очекуваме резултати? Исто имам читано на други форуми дека додека се на кето исхрана, пијат понекогаш кока кола зеро. Може ли некоја од вас што има добар ефект од кето да сподели, дали пиеле кола зеро. За колку време може да влеземе во кетоза? Доколку немаме кето флу, по кои други симтоми може да се познае дека сме во кетоза.
     
  7. vectra20

    vectra20 Активен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    108
    Кокаколата зеро содржи стевиа а стевиата го вади телото од кетоза. Несмееш хидрати да внесуваш,фактички хидратите ги заменуваш со масти.
    Телото влегува во кетоза за 12 дена. Првите 3-4 дена се осеќа пад на енегијата,лош здив, се осеќа таканаречен кето грип.
    Резултатите идат во зависност од телото и од тренинзите.
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.604
    Допаѓања:
    151.814
    нема шанси да треба 12дена за телото да влезе во кетоза нешто грешка си
    ако не внесуваш јх
     
    На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Како препознавате дека сте влегле во кетоза?
    Дали има кај нас стапчиња за урина кои покажуваат кога сме во кетоза?
     
  10. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Наводно имало во зегин.
    Ако си сигурна дека внесуваш под 20грама нето јаглехидрати (влакната не се бројат во јаглехидрати, пример чинија брокула 10гр јаглехидрати, 7гр влакна = 3гр нето јаглехидрати) на ден за три до пет дена си во кетоза.
    Egg fast е исто начин за брзо влегување во кетоза.
     
  11. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Преку myfitness pal можам да калкулирам?
    Битни се калориите?
    Првиот пат кога бев на кето, ептен снемав енергија после некој ден,читав дека е тоа “keto flu” и ако се преброди,после е лесно.
    Епа јас се подисплашив и застанав.

    Што е egg fast?
     
  12. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Egg fast се прави ако си застранил од режимот или стагнираш со тежината. Се јадат јајца - пржени, варени, печени, за секое јајце лажиче(15грама) маснотии - кокосово, путер; плус сирење/крем сирење/кашкавал, но не повеќе од 30гр по јајце.
    Минимум 6 јајца на ден.

    Калориите кај кетото не се толку битни додека не дојдеш до финалниот стадиум на 3/4кг вишок. Т. е. не јади по 4000калории ама не и по 1200.
    Да со фитнеспал можеш да искалкулираш јаглехидрати. Во главно читај етикети и изгуглај најниско јаглехидратни храни. Изборот периодов е поголем од што мислиш.
    Пример: јагоди, малини, боровинки, брокула, боранија, прокељ, спанаќ, зелка, карфиол, авокадо, домат, кратавица, тиквички, модар домат итн.
    Млечни производи со мнооогу читање на етикети заради додадени шеќери и растителни масти, мевца незапакувани готвени на путер итн итн итн.
     
    На Chanell* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Elen@

    Elen@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2015
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Дали би сакале да споделите како изгледа ваше еднодневно мени не ми е јасно како да се комбинираат оброците дали има некои правила или самоволно според дозволена храна
     
  14. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    2A0E966E-75AC-4E1E-926A-8AA91FA89FCB.jpeg

    Еве ти најпросто
    Сама си бираш.
     
    На Sweetlove_0312 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    @Noemi @vectra20 Пошто гледам имате познавање од диетава, ми треба една консултација со вас.
    10 дена строго кето, сабајлево мерам шеќер и тоа на гладно и се запрепстив кога ми покажа 10.
    Никогаш не бил толку.
    Од 4.5 не мрднал со години!
    Што може да е причинава ??
    Дали затоа што имав два cheat days?
    Ама толку да скокне бе?
    Сега ми е страв..
    Внесував 30грама јаглехидрати овие денови, го шокирав организмот изглеа ... со пченка,чоколадо и парче пица.
     
  16. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    @Chanell* 10 дена строго кето без воопшто јаглехидрати?
    25-30грама се дозволени во кето, јади секојдневно до толку.
    Кога последен пат имаш јадено пред мерење шеќер? Не мислам дека резултатот ти е реален, почекај ден два нормализирај си го хранењето па измери пак.
    Не скокај на 10 дена кето па cheat со јаглехидрати, на телото може да му требаат до 4 дена да влезе во кетоза, а со чиит на 10дена сиот труд ти е залуден. Ако не можеш да се придржуваш до 20/30гр зашто реално е престрого, пробај барем до 50гр, може така ќе издржиш без читови.
    Јаглехидратите го качуваат шеќерот тоа е факт, а нагла конзумација на поголема количина јаглехидрати довела до висок разултат. Моја претпоставка, не сум медицинско лице.
     
  17. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    @Noemi 30грама јх внесувам секојдневно.
    Знаев дека со чиит ќе ја зезнам, ама.. бидна веќе.
    Јадев 12 ноќта и сабајлето во 10 мерев шеќер.
    Денес мерев пак 5.1 ми е.
    Таман.
    Многу ми е “претеризам” што и доматите имаат висок процент јх, па ептен сум ограничена со зеленчукот.
    50гр не звучи лошо :) ќе пробам така.
     
  18. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    50грама ти е пак low carb high fat, а и мислам дека немаш премногу килограми за симнување веќе за да држиш строго кето.
    Инаку Џеј Ло прави предизвици со 0 јаглехидрати 2 недели :|
     
  19. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    @Noemi Изглеа само од јајца живее :|
    Ќе пробам со 50гр од утре.
    Три дена се опуштив веќе.
    Ми фалеше овошје па надокнадував.
    Вака со 50гр ќе вметнам и некоја овошка во ужинките, сеа ќе разгледам на мај фитнес пал:angel:

    Немам многу за симнување, јас сум и повеќе од задоволна со сегашната килажа, но сакам уште маааалку :)
    Барем 65-6 да дојдам.
     
  20. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Стевиа е дозволена во кето диета и не ја нарушува кетозата. Количините треба да бидат контролирани.