Кетогенска (кето) диета

Дискусија во 'Диети' започната од Mary88, 30 мај 2019.

 1. Mmoj

  Mmoj Нов член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Dali moze da se koristat Keto tableti vo kombinacija so Pro fit ishrana? Iskustva....
   
 2. vectra20

  vectra20 Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  108
  Ќе мораш прво да ја средиш исхраната и после можиш да ги користиш кето таблетите али би ти препорачал да не ги користиш пошто се штетни за желудникот и бубрезите.
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mmoj

  Mmoj Нов член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2019
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Znaci vo kombinacija so vakva hrana ne?
   
 4. EDNAEMAJKA

  EDNAEMAJKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2013
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  6
  дали имаше некои несакани ефекти? некои здравствени проблеми ? и дали се врати на нормална исхрана дали се вратија дел од кг или таа треба да биде засекогаш ?
   
 5. ane.bella

  ane.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2011
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  16.323
  Пол:
  Женски
  Здравствени проблеми не но може да се случи да опаѓа косата повеќе од нормално, може да земаш витамини Биотин помага за косата, исто можеш да земаш витамин Б, Ц, Д, магнезиум, калциум,омега 3.

  Не постои начин или диета што ти гарантира откако ќе престанеш да ја држиш да не ги вратиш килограмите, дури и да го скратиш желудникот пак можеш да го растегниш, се си зависи од тебе, ако завршиш со диета и почнеш не здраво да се храниш и во големи количини внесуваш храна нормално дека пак ќе се поправиш, ама не значи дека цел живот треба на диета да бидеш, само пази повеќе што и колку јадеш.

  Дали јас ги вратив Кг?
  После 2 бремености Да :mm:
   
  На vectra20 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. babybubu

  babybubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 мај 2014
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  176
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки, имам неколку прашања за вас, што имате позитивно искуство со кето.
  После колку време може да очекуваме резултати? Исто имам читано на други форуми дека додека се на кето исхрана, пијат понекогаш кока кола зеро. Може ли некоја од вас што има добар ефект од кето да сподели, дали пиеле кола зеро. За колку време може да влеземе во кетоза? Доколку немаме кето флу, по кои други симтоми може да се познае дека сме во кетоза.
   
 7. vectra20

  vectra20 Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  108
  Кокаколата зеро содржи стевиа а стевиата го вади телото од кетоза. Несмееш хидрати да внесуваш,фактички хидратите ги заменуваш со масти.
  Телото влегува во кетоза за 12 дена. Првите 3-4 дена се осеќа пад на енегијата,лош здив, се осеќа таканаречен кето грип.
  Резултатите идат во зависност од телото и од тренинзите.
   
  На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.293
  Допаѓања:
  30.327
  нема шанси да треба 12дена за телото да влезе во кетоза нешто грешка си
  ако не внесуваш јх
   
  На babybubu му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.808
  Допаѓања:
  22.101
  Пол:
  Женски
  Како препознавате дека сте влегле во кетоза?
  Дали има кај нас стапчиња за урина кои покажуваат кога сме во кетоза?
   
 10. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  4.259
  Наводно имало во зегин.
  Ако си сигурна дека внесуваш под 20грама нето јаглехидрати (влакната не се бројат во јаглехидрати, пример чинија брокула 10гр јаглехидрати, 7гр влакна = 3гр нето јаглехидрати) на ден за три до пет дена си во кетоза.
  Egg fast е исто начин за брзо влегување во кетоза.
   
 11. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.808
  Допаѓања:
  22.101
  Пол:
  Женски
  Преку myfitness pal можам да калкулирам?
  Битни се калориите?
  Првиот пат кога бев на кето, ептен снемав енергија после некој ден,читав дека е тоа “keto flu” и ако се преброди,после е лесно.
  Епа јас се подисплашив и застанав.

  Што е egg fast?
   
 12. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  4.259
  Egg fast се прави ако си застранил од режимот или стагнираш со тежината. Се јадат јајца - пржени, варени, печени, за секое јајце лажиче(15грама) маснотии - кокосово, путер; плус сирење/крем сирење/кашкавал, но не повеќе од 30гр по јајце.
  Минимум 6 јајца на ден.

  Калориите кај кетото не се толку битни додека не дојдеш до финалниот стадиум на 3/4кг вишок. Т. е. не јади по 4000калории ама не и по 1200.
  Да со фитнеспал можеш да искалкулираш јаглехидрати. Во главно читај етикети и изгуглај најниско јаглехидратни храни. Изборот периодов е поголем од што мислиш.
  Пример: јагоди, малини, боровинки, брокула, боранија, прокељ, спанаќ, зелка, карфиол, авокадо, домат, кратавица, тиквички, модар домат итн.
  Млечни производи со мнооогу читање на етикети заради додадени шеќери и растителни масти, мевца незапакувани готвени на путер итн итн итн.
   
  На Chanell* му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Elen@

  Elen@ Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2015
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Дали би сакале да споделите како изгледа ваше еднодневно мени не ми е јасно како да се комбинираат оброците дали има некои правила или самоволно според дозволена храна
   
 14. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.808
  Допаѓања:
  22.101
  Пол:
  Женски
  2A0E966E-75AC-4E1E-926A-8AA91FA89FCB.jpeg

  Еве ти најпросто
  Сама си бираш.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.808
  Допаѓања:
  22.101
  Пол:
  Женски
  @Noemi @vectra20 Пошто гледам имате познавање од диетава, ми треба една консултација со вас.
  10 дена строго кето, сабајлево мерам шеќер и тоа на гладно и се запрепстив кога ми покажа 10.
  Никогаш не бил толку.
  Од 4.5 не мрднал со години!
  Што може да е причинава ??
  Дали затоа што имав два cheat days?
  Ама толку да скокне бе?
  Сега ми е страв..
  Внесував 30грама јаглехидрати овие денови, го шокирав организмот изглеа ... со пченка,чоколадо и парче пица.
   
 16. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  4.259
  @Chanell* 10 дена строго кето без воопшто јаглехидрати?
  25-30грама се дозволени во кето, јади секојдневно до толку.
  Кога последен пат имаш јадено пред мерење шеќер? Не мислам дека резултатот ти е реален, почекај ден два нормализирај си го хранењето па измери пак.
  Не скокај на 10 дена кето па cheat со јаглехидрати, на телото може да му требаат до 4 дена да влезе во кетоза, а со чиит на 10дена сиот труд ти е залуден. Ако не можеш да се придржуваш до 20/30гр зашто реално е престрого, пробај барем до 50гр, може така ќе издржиш без читови.
  Јаглехидратите го качуваат шеќерот тоа е факт, а нагла конзумација на поголема количина јаглехидрати довела до висок разултат. Моја претпоставка, не сум медицинско лице.
   
 17. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.808
  Допаѓања:
  22.101
  Пол:
  Женски
  @Noemi 30грама јх внесувам секојдневно.
  Знаев дека со чиит ќе ја зезнам, ама.. бидна веќе.
  Јадев 12 ноќта и сабајлето во 10 мерев шеќер.
  Денес мерев пак 5.1 ми е.
  Таман.
  Многу ми е “претеризам” што и доматите имаат висок процент јх, па ептен сум ограничена со зеленчукот.
  50гр не звучи лошо :) ќе пробам така.
   
 18. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  4.259
  50грама ти е пак low carb high fat, а и мислам дека немаш премногу килограми за симнување веќе за да држиш строго кето.
  Инаку Џеј Ло прави предизвици со 0 јаглехидрати 2 недели :|
   
 19. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.808
  Допаѓања:
  22.101
  Пол:
  Женски
  @Noemi Изглеа само од јајца живее :|
  Ќе пробам со 50гр од утре.
  Три дена се опуштив веќе.
  Ми фалеше овошје па надокнадував.
  Вака со 50гр ќе вметнам и некоја овошка во ужинките, сеа ќе разгледам на мај фитнес пал:angel:

  Немам многу за симнување, јас сум и повеќе од задоволна со сегашната килажа, но сакам уште маааалку :)
  Барем 65-6 да дојдам.
   
 20. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.136
  Допаѓања:
  85.511
  Стевиа е дозволена во кето диета и не ја нарушува кетозата. Количините треба да бидат контролирани.