1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кетогенска (кето) диета

Дискусија во 'Диети' започната од Mary88, 30 мај 2019.

  1. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Баталете кето диета. Кето диетата не е супериорен начин за слабеење во однос на било која друга диета, а воедно има многу здравствени мани недостатоци. Основно нешто на кое треба да се фокусирате е Калориски Дефицит и сооднос на макро нутриентите. Кога телото е во калориски дефицит слабееме , акога сме во суфицит се дебелееме. Значи не мачете си го телото и умот мислејќи дека тоа е единствениот начин.
    Физичка активност 3 пати неделно + Калориски Дефицит = Слабеење.
    Изгуглајте или побарајте на youtube, имаше еден дечко, секој ден јадеше од McDonalds и беше во дефицит и за 1 месец изгуби 7kg, така да сето тоа додека влезеш во кетоза и ред други работи околу кето паѓа во вода како супериорен начин на слабеење.
     
    На marchi-cool и didisi им се допаѓа ова.
  2. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.258
    Кето диетата е за напредна екипа и за луѓе кој немаат домашни обврски пошто таја диета неможи секој да ја издржи. carb cycle засега нај докажана диета. Секој сам треба да си создаде диета спрема неговите дневни физички активности. Никој неможи да знај колку калории троши неговото тело пошто бројката се менува секој ден но зато можи да се следи напредокот на секој две недели. На секој две недели се намаливат калориите од хидратите и се следи напредокот на телесната тежина. Доколку нема промена,прво проблемот се бара во храната а тренингот останува ист.
     
    На didisi и DiCaprio им се допаѓа ова.
  3. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Здраво, втор пат сум на режимов на исхрана после цела година, и овој пат ми оди многу потешко од првиот пат. Веќе сум на режим 3 недели но резултатот не е ист како кога ја држев пред 1 година, тогаш задржаните течности и салото се топеа побрзо. Почнав со истата килажа како и лани.
    Дали тие што имате искуство со диетава може да споделите некои трикови за побрзо да согорува телото ( освен со физичка активност) и дали некој од вас применувал полнење со јаглехидрати после извесен период во режимов, како што се препорачува во некоја верзија од диетава, за да се поттикне телото да согорува побрзо?

    Поздрав,
     
  4. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Полнење на хидрати е потребно на 2 или 3недели еднаш да направиш.
    Чим немаш доволно резултати, или внесуваш повеќе хидрати одколку треба или премногу масти внесуваш, бидејќи е на high in fat режимов.

    Внимавај 1гр масти има 9 калории.

    За хидрати не внесувај повеќе од 40-50 грама дневно и ограничи калории за да слабееш, односно потребен ти е калориски дефицит, инаку неможеш да слабееш.
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  5. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Дневно внесувам 1200 калории, некогаш и помалку. Според апликацијата MyFitness Pal секогаш внесувам помалку од 15% ј.х. 70% масти и 20% протеини.
    Многу ли се тоа 70% масти? Треба да ги намалам?

    И ако се одлучам со полнење со јаглехидрати кои опции може да ги изберам?
    Junk food или поздрава варијанта?
     
    На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
  6. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Сведи на 5-10% хидрати, многу е 15% тоа те вади од кетоза. Масти намали и зголеми протеини на 30-35% .
    И друго , да не внесуваш случајно многу сол од храната па да ти држи вода?

    Во врска со полнење на хидрати, можеш junkfood, психички да не ти тежи. И онака е полнење дали со здрави или нездрави хидрати и шеќери , само ќе ги полниш резервите нема да оди тоа во масно ткиво.
    Телото има резерви да складира околу 550гр хидрати што е еднакво на 2400калории само од хидрати. Од 1 ден ништо нема да ти е.
     
  7. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.282
    Допаѓања:
    51.354
    Пол:
    Женски
    Здраво. Може ли помош околу броење калории? неможам да се санјдам со ова апликацииве на моб...

    како до 1500 калории да знам дека сум внела? еве дајте пример се што е максимум до 1500 ??
     
    На Miki_mat3 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Па внесуваш се што јадеш..го бараш јадењето во search..внесуваш колку грама од прилика јадеш и тоа е тоа, ти пресметува до кај си.
    Сеа по пдделно не ми текнува на памет што колку калории има.

    Јас конкретно не држам кето моментално, немам време треба многу замарање.
    Наутро јадам овес или јајца, вечера ми е урда или овошен јогурт со јатки, а ручекот или месо/риба или некоја чорба/манџа да не е само сува храна.
     
    На andrejko82 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Ке ги намалам јаглехидратите, Инаку сол не ставам дополнително на ништо, освен што јадам јаткасти плодови понекогаш повеќе од една шака.
    Можно е доа да ми прави задржки?
     
  10. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Не, не би требало тоа да прави задршки...пробај намали хидрати и масти и зголеми протеини...и види за 1 недела како ќе реагираш.
     
  11. BeastceMK

    BeastceMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2016
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Машки
    Незнам што вие на сите што сте се опседнале со разноразни диети(не смејш ова смејш она), за краток временски период до врвни резултати!..Ке дојди период ко ке ви се смачи и пак ке се вратите на истата килажа пред сите тие диети што сте ги правеле..Повеќе вода,протеини, намалете на јагленихидрати и одете вежбајте 4 дена во неделата по мин 30м..Со седење дома и барање на интернет диети тешко кој успеал и си го задржал ефектот на подолг временски период од 1 лето! Не ме хејтајте ако нема некој исто мислење..Позз
     
    Последна измена: 3 февруари 2020
  12. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Секој со своите цели :D;)
     
    На Neodlucna, BeastceMK и babybubu им се допаѓа ова.
  13. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.282
    Допаѓања:
    51.354
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам!!!
     
    На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
  14. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Се мислев дали да направам полнење, до денес сум 22 дена на кето без ниедна грешка, а килограмите стојат. Во обем сум намалена но сакам и бројките на вагата да паѓаат. Во некоја статија читав дека полнење не треба да се прави 40 дена доколку сме на почеток. Совет некој дали да издржам уште 20 дена или викендов да си си каснам нешто? :D
     
  15. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Ако јадеш викендив, вметни и фастинг, побргу ќе ги испразниш резервите со гликоген и ќе влезеш во кетоза.
     
  16. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Јас секако сум на фастинг+ кето некогаш намерно. некогаш ненамерно, но ете ми оди споро. Има ли кај нас од тие траките за мерење на кетоза? Барем некако да мерам да знам дали воошто влегувам во кетоза. бидејќи овој пат не ме фати ниту кето грип. ниту главоболка, ниту имам метален вкус. Само што апетиот ми е многу намален и немам потреба за благо.
     
  17. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Прашај по аптеките..јас од на интернет нарачував...
    Ама пробај намали уште на хидрати. Или еден ден скроз исфрли..види како ќе реагираш.
     
  18. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    А што од зеленчук е дозволено?
     
  19. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    kiselo mleko kako odi vo keto?
     
    На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Одлично е за кето, можеш да го конзумираш:D
     
    На Neodlucna му/ѝ се допаѓа ова.