1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кетогенска (кето) диета

Дискусија во 'Диети' започната од Mary88, 30 мај 2019.

  1. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    40 дена - 11кг.
     
    На marchi-cool, ALISA0000, riba79 и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Дали вклучувате физичка активност? И на колку грами ви се сведени јх на ден? Предобри резултати сте постигнале.
     
  3. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.073
    Допаѓања:
    1.251
    Браво. :) Така се слабее. Едина нај ефикасна диета. Само успех 8)
     
    На manako1 и galapce им се допаѓа ова.
  4. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    538
    Пол:
    Женски
    Ја држев лани пролетта, ослабев за месец и пол 7кг без физичка активност. Диетата е ефективна да, меѓутоа лично да кажам не е за мене, бидејќи воопшто не можам да јадам месо и млечни производи, а тоа тука се јаде нели, и ми беше многу ама навистина многу тешко, ми се појавија 300 здравствени проблеми и одма ги вратив кг. Сега ја држам УН, можеби побавно се слабее но мене многу ми одговара. Како што кажав ова е мое лично искуство, доколку ти одговара ваква исхрана диетата е ефикасна :) јас сум на пат да станам и веган, така да не, организмот навистина не ми поднесува млечни и месо, имав многу нус ефекти. Постовите што го пишав пред некој ден беа за другарка, ја држи диета па се интересираше и прашав, доколку нешто друго можам да ти помогнам или објаснам слободно пиши :)
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  5. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Не мерам ништо.
    Ни оброци, само што јадам само месо, салати, млечни производи и јајца.
    Понекогаш некоја грст кикирики, до сега едно 200 грама 85% црно чоколадо. И по некое зрно шекер во кафето.
    Работата ми е по 12 саати на ден, немам ни време ни сила за физички активности. А треба.

    Фала ви.
     
    На JuLleE, manako1 и Hellobeautiful им се допаѓа ова.
  6. jovanasto

    jovanasto Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
  7. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    80 дена - 17 кг.
     
    На JuLleE, manako1 и riba79 им се допаѓа ова.
  8. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    3.677
    Пол:
    Женски
    Moze li da pises sto jades eden den na primer?
    Dali moze da se jade integralen leb vo keto ishranata?
     
  9. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    @galapce А со овошје како стоиш? Јас не смеам млечни ради некои проблеми здравствени, а ми фали овошје а да не е лимон. Каснуваш нешто?
     
  10. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    25.561
    Пол:
    Женски
    Можеш од овошје јагоди, малини, боровинки (се што е berries) но во не многу големи количини.
     
    На BlackNight, JuLleE и NarCis@ им се допаѓа ова.
  11. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.197
    Пол:
    Женски
    И лубеница, исто малку.
     
  12. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.971
    Допаѓања:
    233.192
    А млечно јадете ли?
    Јас јадам сирење, моцарела и грчки јогурт.
     
  13. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.197
    Пол:
    Женски
    Сѐ од млечно, освен млеко.
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  14. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.971
    Допаѓања:
    233.192
    A сувомеснати јадеш?
     
  15. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.197
    Пол:
    Женски
    Да, најчесто панцета. Инаку јадам и свински врат, печеница, кулен. Само гледам да не јадам во големи количини, се фокусирам на здрави масти.
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    25.561
    Пол:
    Женски
    Ако ептен стриктно се држиш, лубеници и грозје гледај да одбегнуваш оти има многу шеќер.
    Јас кога ја држев бев на dirty кето, не се држев ептен по правилата и на крај пак имав резултати.

    Млечните производи содржат многу масти и затоа треба да се конзумираат. Млеко не е дозволено а мислам и кисело млеко не, оти киселото има доста шеќер, а павлака и крем сирење може слободно.
    Еве неколку слики за од прилика што може да се јаде и кои овошја не се препорачуваат

    20210519_205321.jpg 20210519_211645.jpg 20210519_205334.jpg 20210519_211131.jpg
     
    На mareane, NarCis@ и hello-kitty.90 им се допаѓа ова.
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.197
    Пол:
    Женски
    Грозје не е дозволено, ама лубеница со сигурност е. За шеќер не знам, ама пишуваше дека е дозволено "one cup" :) Инаку во тукашното кисело млеко нема шеќер. Знам дека си во УСА, па затоа ти кажувам. Јас конкретно го јадам на Суташ, затоа што има најголем процент на масти, а најмал на јх и шеќер, споредено со другите кисели млека.
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    Во однос на млекото, зошто млеко не и дали може на пример без лактоза или слично (не препорачувајте само растителни пошто сум пробала). Едно кафе пијам во денот, нес, сабајлечки, и сакам да го задржам ритуалот но го пијам со малку шеќер и млеко. Дали пречи на слабеењето, ако пречи ќе го баталам. И тоа ми беше прашањето? Дали млечните производи и овошјето ви го забавуваат процесот?
     
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.197
    Пол:
    Женски
    Млеко ако е само за во кафе, не е страшно. Шеќер никако. Пробај со стевиа. Последното прашање не го разбирам. Од овошје смееш само тоа што пиша членката погоре, ако јадеш и други овошја, или од зеленчук: моркови, цвекло, компир итн., нема да влезеш во кетоза, и така уствари не ни ја држиш кето диетата. Млечните се дозволени.
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.059
    Пол:
    Женски
    Млеко не смеам во моментов поради други проблеми, и сите млечни производи, ама ајде ќе преживеам некако, треба да видам единствено тие без лактоза затоа што само за кафе ми е. А за овошјето мислев на овошјата што се дозволени во кето, лимони, јагоди и слични, не друго овошје. Немам искуство со кето, само со класичен Аткинс каде не смее никакво овошје, затоа малце ми се измешани лончињата.
    На тема стевиа. Две недели (откако сум н арежим горе долу) барам да најдам чиста стевиа, не наоѓам. За тие што користите, сте забележале дека еве на пакувањата од Биокосмос и Виталиа мислам, тие што се 200 грамски, во прав пишува дека во 100 гр. производ има 100 гр. јаглехидрати. Збунувачки е многу. Која е тогаш рзликата меѓу стевиа и обичен шеќер и како стевиата не би ме исфрлила од кетоза ако има толку јаглехидрати?