1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кефалонија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од tina1985, 18 јуни 2012.

 1. tina1985

  tina1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  здраво
  Планирам летово да идам за Кефалонија
  Има ли некој информации за превозот таму? Автобуски линии, колку е изнајмување на кола и сл.
   
 2. ana.ubavkata

  ana.ubavkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  59
  Па види по агенцииве побарај,на гугл побарај,што знам :|
  Видео најдов за островот, се надевам ќе ти помогне (на македонски е) http://www.youtube.com/watch?v=-zJL94Jc0HQ
  http://www.crnobelo.com/zivot/patuvanje ... -vo-evropa
  http://popara.mk/2012/patuvanja/destina ... koto-more/
  http://i.mk/index.php?option=com_k2&vie ... 65&lang=mk е сега за тоа изнајмување на коли,ова она не знам :wasntme:
   
 3. linija

  linija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  19
  ТИНА1985 изборот ти е прекрасен. Јас лани летував на Скала - Кефалонија. Плажата е прекрасна, долга, песочна, водата тиркизна, топла, мерак. Е сега битна ствар, ако идеш со друштво,нема забава, нема млади многу, има само една дискотека и неколку кафулиња, претежно скапичко. Ако си за мирен одмор, со дечко, да тераш романтики, тогаш си на право место. Од Скала имаше агенции, кои нудат да го шеташ целиот остров, ескурзии може со автобус или со брод, до Закинтос и Итака. Исто така има убава тура за Миртос плажата воедно една од најубавите, со бел песок тиркиз море..прекрасно.
  Може да се изнајми кола или мотор, па да шеташ наоколу.
  Годинава неможам да ја најдам во понуди Кефалонија освен Арка агенција, што нема термин, инаку би одела пак без размислувуње. Ако те интресира нешто слободно прашај.
   
 4. tina1985

  tina1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  fala ti na odgovorot,
  jas dobro go istraziv ostrovot, plazite...
  edinstvena zamerka mi e za avtobuskite linii. Kako sto gledav ke stignes do plazite, no ke mora da se vratis so posledniot bus vo 14h. Pa zatoa me interesirase dali ima linii od skala do nekoja od poubavite plazi- Mitros, Antisamos
  Fala poz
   
 5. linija

  linija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  19
  Имаше еден автобус, што возеше мислам и до плажите, и до Фискадро и Аргостоли - поголемите градчиња, ама го немаше секој ден и не беше баш сигурен, барем не ни го препорачаа. Другите знам одеа со моторчиња.
  Агенциски ке одиш??
  Или самостојно?
   
 6. tina1985

  tina1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  да, преку агенција
  како и да е ќе се снајдеме некако, па ќе изнајмиме и кола, за со мотор далеку ми се плажите :)
   
 7. linija

  linija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  19
  Да може со кола супер да се прошета, обавезно не го пропуштај мелисани езерото, и пештерите да ги посетиш.Ние бевме со Савана, сместувањето беше веднаш до плажа. Односно кај и да си сместен Скала си на плажа. Обавезно планирај и некој денар за клима да си уклучите, зошто е топло навечер.
  Со која агенција одиш? :)
   
 8. tina1985

  tina1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  преку Арка
  Бараат ли меѓународна возачка дозвоза за изнајмување кола?
  поз
   
 9. linija

  linija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  19
  Да бараат обавезно да има возачка меѓународна, улиците се ептен тесни, и планинско е местото, така да бидете внимателни со колата, а ако одите на Миртос со кола, од многу рано да тргнете накај 08 да бидете на плажа зошто после доле до плажата има гужва и аVтобуси, и неможе да се пристапи.
  Супер ке си поминеш, презадоволна ке бидеш, има многу да се види :D
   
 10. rajna-vojvoda

  rajna-vojvoda Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  285
  Пол:
  Женски
  колку време е со траект од копно до кефалонија ????
   
 11. linija

  linija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  19
  одприлика 1час и 20 мин најмногу ДО 2 часа, додека тргне, додека застане....

  Се оди до пристаниште Килини, истото од каде што се трга за Закинтос, меѓутоа различен траект трга за Кефалонија, малку е подолг и понапорен патот ама вреди, има да се види и ужива.
   
 12. veronikaveronika

  veronikaveronika Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  132
  Зависи од која страна патуваш. Едната варијанта е преку Килини, како што е пишано погоре, агенциите вообичаено ја тераат таа рута. Ако пак одите со кола, може да патувате и преку Лефкада. Ферито го поврзува најјужниот дел на Лефкада(Василики) со најсеверниот дел на Кефалонија ( Фискардо). Патот трае околу еден час. Вака се избегнуваат дел од патарините дека ги има на патот кон Атина(кон Килини) , а и ферито е нешто поевтино.

  Инаку Кефалонија е прекрасен остров, најголем од јонските, има буквално се! Од песок, ситни камчиња, па дури и карпи, прекрасно море, а и солиден ноќен живот во Аргостоли и плажите во близина.

  Препорака- ако сте за бегство од цивилизацијата( па и за топлес сончање) задолжително да ја посетите Платија Амос!!!
  http://www.youtube.com/watch?v=cnuPcT2l ... re=related
   
  На linija му/ѝ се допаѓа ова.
 13. tina1985

  tina1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  80-90 min
   
 14. tina1985

  tina1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  dobro jas ke idam 20-ti avgust
  ne bi trebalo da ima mnogu guzva
  fala
   
 15. linija

  linija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  19
  На островот никогаш не е премногу полно, ама ние мислам еден ден начекавме гужва бидејќи беше викенд.
  Ако си на Скала, немој да промашиш едно специјално место, кога ке слезеш на плажата, десно кон крајот на плажата ке забележиш големи карпи, на средина од водата и на плажата, обавезно да одиш таму, бидејки карпите помеѓу себе имаат оформено малечко плажче. а во водата прават многу убав базен, плиток е и многу топол, ептен special place, можеби треба малку одење до карпите, зависи кој дел си на плажата, ама вреди. Знам многу замарам, ама јас сум заљубена во Скала и Кефалонија :D Годинава ја одбрав Парга, ама догодина здравје пак Кефа :))
   
 16. tina1985

  tina1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  hehe, fala
  i jas se zaljubiv samo od sliki :)
   
  На linija му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  154
  АЈ тие што биле кажете на Скала плажата каква е дали има песок во морето т.е дали е одеднаш длабоко или е плитко па постепено станува длабоко?? :rofl: И цените за јадење и за пијалоци како се движат има ли ефтини маркети??Фала.
   
 18. linija

  linija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2011
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  19
  Плажата е ситен песок, постепено станува длабоко, во морето исто е песок ситен, има многу риби веројатно дека е чиста водата. Има 2 или 3 Маркети помалечки, нема LIdl, гирото е околу 2,30 евра, а пијалоците се 1,60 coca cola 1,5 l........ не е многу скапо.
   
 19. LejdiD

  LejdiD Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2011
  Пораки:
  602
  Допаѓања:
  154
  Бил ли некој сместен во вила арети? Ако знаете агенција што има аранжман за кефалонија годинава пишете освен од арка друг аранжман не можам да најдам
   
 20. Libera

  Libera Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2011
  Пораки:
  1.278
  Допаѓања:
  5.907
  Пол:
  Женски
  Бил некој во септември да ми каже дали водата е сеуште топла?