1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кефалонија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од tina1985, 18 јуни 2012.

  1. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Леле Асос таму има најубава риба на скара и не е многу скапо :) и нема гиро. и се имам изнасликано и испешачено до горе до тврдината. Досега имам отидено 2 пати Кефалонија по 15 дена и тоа е незаборавно искуство. Имам напишано цел реферат поназад во постовите мислам. На сите топло ви препорачувам да одите со кола и да се изнашетате :D
     
    На Libera му/ѝ се допаѓа ова.
  2. FullBreathe

    FullBreathe Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
  3. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    се мислев помеѓу лефкада и кефалонија,прашав што повеќе би ми одговарало ми препорача некој кефалонија,бев видов и никогаш повеќе на остров со фериброд на кој ти бараат унапред резервација и те откачуваат ако си странски турист за следното возење се со цел да те завлечат да останеш уште еден ден па да резервираш за утредента.значи најдобронамерен совет за тие што ќе одат во кефалонија со сопствен превоз на самото доаѓање да си резервираат=купат карта за враќање за да не останат ден плус на островов што јас го сфаќам како наш галичник само со излез на море.инаку плажите се сите со камења нема песок е песок можеш да начекаш од малку по влезот во море што е стварно малку зошто секаде е одма е длабоко,единствена песочна плажа е на скала на почетокот кај карпите веднаш под римската вила.и да се надоврзам на нешто убаво да изгледот на куќичките е архаичен и интересен особено фискардо ми остави баш убав впечаток.и досега нај остров ми е закинтос и се надевам ќе успеам да средам да го посетам санторини наскоро зошто велат бил најубав грчки остров епа ај да ми се посреќи да го видам и тоа чудо :D
     
    На Lily92 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. 096

    096 Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    На кефалонија има многу убави песочни плажи како Makris Gialos, Xi, Ammes, Pessada, Platia Ammos, а и останатите кои не се песочни се преубави. Овој остров го препорачувам за некој со „поавантуристички дух“ зашто е планински и голем, излегуваш во 9 се враќаш во 9 навечер, нема време за одмор :) и никако сместување во Скала и Порос зашто е најдалечната точка на островот :)
     
    На tessie и veronikaveronika им се допаѓа ова.
  5. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    jas za nesreka bas bev vo Skala,i do taa XI-crvena plaza trebase 80km pat,se mislevmea ama ne pa jas ocekuvav miren,romanticen odmor a ne road-tour,ama ok bev,vidov,tolku
     
  6. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.710
    Пол:
    Женски
    Јас па порано мислев дека Кефалонија е место кај шо можи ќеф да си прајш
    да си се радуваш за ситници..некоја измислена држава :lol:
    :rofl:
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Зошто за несреќа не ли е убаво да се биде таму сместен? Имаше ли некои екскурзии до езерото и пештерите и колку пари? Исто до плаѓата Миртос колку пари беше турата и повеќе детали каде се застанува и колку време се поминува на плажата?
     
  8. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    jas ne ke ti bidam od polza za soodveten odgovor,deka bevme so sopstven prevoz sto dopolnitelno ni napravi komplikacii za vrakanje kon lefkada od fiscardo,ni baraa rezervacija na bilet odnapred a nas nikoj ne ne izvesti zatoa imam pisano kako najdobronameren sovet rezervirajte si povraten bilet za fery-to
     
  9. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.179
    Допаѓања:
    23.858
    Околу 30 евра се турите, одат и до закинтос, а за миртос, најубаво со изнајмена кола :)
     
  10. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    А со брод до Миртос нема ли тури?
     
  11. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Ајде некој што веке бил нека ми помогне малце.

    Ке одиме со кола, сместување сами ке си бараме. Кажете ми каде да се сместиме за може највеке места да прошетаме?
    Да, во ред, со кола може кај сакаме да идеме, ама ако има ден да не ни се вози со кола, да има блиску некоја убава плажа.... мислам ме разбравте што прашувам ;)

    Фала однапред :)
     
  12. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој колку чини траектот за колата и посебно на пример за една личност колку би коштало ?
     
  13. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Кола 40 евра.
    цена по лице 8 евра.
     
  14. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156

    Здраво @newring86 , би сакала да те прашам дали бевте на одмор во Кефалонија, каде е подобро да си сместен, во Ласи (Аргостоли), Зола или Скала за да може најубаво да се прошетаат повеќето плажи. Сакаме да одиме на одмор во Кефалонија со сопствен превоз преку Василики, дали треба предвреме да се резервира карта за траектот? Благодарам однапред
     
  15. Digitalis

    Digitalis Нов член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Некој да каже збор два за Ласи, Кефалонија?
     
  16. Lina2031

    Lina2031 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Nekoj da bil vo Lasi Kefalnija da spodeli vpecatoci za mestoto :)
     
  17. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    Преубав е островот, ако уште те интересира слободно пиши да напишам мое искус5тво :)
     
    На Lina2031 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lina2031

    Lina2031 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mnogu.Jas vcera se vrativ i se vooduseviv od ostrovot bas intetesno mestence so ubavi plazi i mesta koi vredi da se posetat kako Pesterata Drogarati, Melisani lake,Antisamos i Myrtos plazite. :D Jas sum zadovolna se na se
     
    На paleska3 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Дали некој бил на одмор во Кефалонија?
    Ако бил нека ми пише во лп, да ми објасни што како. :bow:
     
  20. Cherish33

    Cherish33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2017
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    81
    Некое мислење за Порос, каква е плажата и дали има автобуси за до други плажи?