1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кикиритки

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од trendy, 11 декември 2010.

 1. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  Откриено е дека кикириките го смалуваат ризикот од срцев и мозочен удар, поради што стручњаците советуваат дека треба да се внесат во прехраната, но во умерени количини.
  Киририките би можеле да станат важно оружје во борбата против срцевиот удар, покажуваат резултатите од едно последно истражување. Грицкањето кикирики или јадењето масло од кикирики најмалку пет пати неделно може дури да го преполови ризикот од срцев удар. Откриено е дека кикириките го намалуваат холестеролот, спречуваат воспаленија и ја подобруваат состојбата на крвните клетки околу срцето.
  Во период од 22 години, научниците од Харвард набљудувале 6 илјади жени со дијабетес тип 2, кој го зголемува ризикот за срцев и мозочен удар. Овие жени имале посебен режим на исхрана, а секои две до четири години пополнувале прашалници за начинот на исхраната.
  Кога научниците ги споредија резултатите, открија дека жените кои јаделе кикирики биле позаштитени од срцев и мозочен удар. Вистинското изненадување е што ризикот е намален за дури 44%.
  „Исклучително корисно е во исхраната да се користат и кикириките, бидејќи го намалуваат холестеролот и му помагаат на здравјето. Секако, треба да се конзумираат во умерени количини - секој ден по малку и никако со претерување, бидејќи секое претерување е штетно по организмот“, изјави Елен Мејсон, еден од научниците кои го спроведуваа истражувањето.

  [​IMG]
   
  На meredith му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  123
  Како помала само кикиритки јадев :lol: :lol: :lol: . Абе неможев да замислам дома да нема кикиритки, и појадок и ручек и вечера ми беа :D . Сега незнам дали дека ги прејадов, многу малку јадам, дури ич можам да кажам
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.232
  Допаѓања:
  57.118
  Пол:
  Женски
  Си грицкам јас така кикирики пред комп и ја гледам темава :rofl:
  Само ќе кажам обожавам кикирики и пиво. Ол тајм фејворит 8)
   
 4. garudamon

  garudamon Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  59
  Дека се здрави, здрави се полни се со омега 3, ама кај ке седне човек да изеде само 5-6 дневно, нема ли пола кило наеднш... А калорични се, покалорични и од чоколадо.
   
 5. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.851
  Допаѓања:
  55.673
  Пол:
  Женски
  Многу сакам кикиритки, а уште повеќе сакам путер од кикиритки :inlove:
  За калорично, калорично е, ама затоа не јадам секој ден :)
  [​IMG]
   
 6. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  492
  ^^ Аууу, путеров мене па ич не ми се свиѓа! Имам пробано чисто од љубопитност зошто знам дека Американците го јадат, ама мене воопшто не ми е вкусен! Ене ја теглана во фрижидер стои цела година.

  Инаку кикирики обожавам, особено оние што имаат повеќе сол. Сакам да ги комбинирам со пиво најчесто. Како мала ми има залетнато во дишник кикиритка, ама за среќа се добро завршило :)
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.794
  Жива зараза се. И татко ми најчесто ми ги трга од раце кога ќе седнам да јадам зашто не знам кога да престанам. Најмногу ги сакам оние што се соси лушпа, затоа што така и ги јадам. И + ако се потпечени во релна. Мх мх мх...
   
 8. xAne

  xAne Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2010
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  8
  Обожавам кикирики. Јадам какви ќе начекам по дома, со лушпа, без.
  А путерот од кикирики не можам да го смислам. Пред неколку месеци од љубопитност купив една тегла, и само еднаш имам пробано, едно лажиче поточно. Со месеци си седи во фрижидер, мајка ми кај и да е ќе го фрли :D
   
 9. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.851
  Допаѓања:
  55.673
  Пол:
  Женски
  Давајте ги путерите навака :D
  Најубаво ми е во комбинација со слатко или мармалад од јаготки. Малку чудно звучи, ама кој пробал - знае :)
   
 10. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.604
  Допаѓања:
  76.647
  Пол:
  Женски
  Сакам кикирики, но со лушпа и по можност тазе печени. Обично кога поминувам кај продавничкине кај Вегера во центар си застанувам и си купувам, па не можам да дочекам до дома и си јадам во автобус :)
   
 11. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.888
  Jадам кикиритки ама само со лушпа,другите ми се премногу солени :|
   
 12. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  сега колку ми се јадат кикириткии уфф :sweat: :sweat:
   
 13. maleckaa

  maleckaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  15
  мммммммммммм многу сакам кикиритки :D додека има јадам :lol: најубавки ми се тие со лушпа,ама и другите ги јадам ;)
   
 14. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.828
  Пол:
  Женски
  Кога ќе им седнам не знам колку ми е доста :D :D
   
  На Lady-PinkHeart му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  627
  Допаѓања:
  745
  Обожавам несолени кикиритки :D
   
 16. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Не јадам многу кикиритки , повеќе преферирам морски оревчиња и лешници .
   
 17. Lady-PinkHeart

  Lady-PinkHeart Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  135
  И јас исто... затоа не сакам ни да почнам да јадам, оти не знам да престанам после тоа :D
  А па на гости кога ќе извадат кикиритки... лелеее...од срам не земам оти цело чинивче да го испразнам ако почнам :lol:

  А знаете ли дека кикиритките се одличен афродизијак?
  Кикириките се омилени за грицкање и нив ги сакаат и младите и старите. Сепак, тие се многу помоќни отколку што мислите. Состојката Л-аргинин која ја има во кикириките, ја зголемува сексуалната функција кај мажите, па со тоа е одличен афродизијак.
   
 18. anima

  anima Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  272
  Многу ретко јадам кикирики.Многу се калорични па затоа ги одбегнувам,а некогаш кога ќе пробам макар една,ми стануваат заразни и тогаш оди па сопри ме.За среќа ретко се случува тоа.
   
 19. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.472
  Исто. Кога веќе јадам кикирики тогаш мора да се со лушпа и без сол. :!:
   
 20. MartinaSk

  MartinaSk Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  4
  Јадам кикиритки..но повеќе ги сакам тие со лјушпа :) отколку тие што се без бидејќи тие се многи тешки,мрсни и солени...