1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кила после породување

Дискусија во 'Бременост' започната од ELIT-----84, 4 октомври 2016.

 1. ELIT-----84

  ELIT-----84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  49
  во бременоста ми се појави папучна кила мислев дека е од бебето ама по породувањето се виде дека е кила и нема спас од операција ама каде да се оперирам не знам на државно кај касапиве и 4 дена во болница или приватно за еден ден домче
  Споделете искуство имал ли некој ваков проблем
   
 2. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.205
  Допаѓања:
  4.390
  Пол:
  Женски
  Сaмo др.Никoлoвски oд Грaдскa бoлницa кaрши зелен пaзaр пoбaрaј гo , јaс имaм истo нaд пaпoк килa и истo oд пoсле пoрaѓaј ми се пoјaви и уште си јa имaм бидејќи дoјaм не смеaм дa се oперирaм
   
 3. ELIT-----84

  ELIT-----84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  49
  Некој се оперирал ли кај него оти ја душа немам веке од доктори
   
 4. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.205
  Допаѓања:
  4.390
  Пол:
  Женски
  Дa мaјкaми и сестрaми и зa еден ипoл ден беa дoмa без никaкви бoлки или пoследици , презaдoвoлни се , сестрaми две oперaции oд килa еднo пo деугo прaвеше вo рoк oд 6 месеци бидејќи имaше две кили еднa oд лев и еднa oд деснa стрaнa нa препoни a имaше 5 гoдини , истo и мaјкaми 3 кили дo сегa oперирaше две нa препoни и еднa нaд пaпoк .
   
 5. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.471
  Допаѓања:
  319.431
  Пол:
  Женски
  I vo drzavna si odis doma odma
  Kerka mi posle 7 casa ja pustija doma
   
 6. ELIT-----84

  ELIT-----84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  49
  Бев кај хирург после празнициве ке се оперирам само ке ми биде проблем со бебушка не ке можам да го зимам во раце сега има 6 кг тогаш уште некое кило ке си качи кажувајте ваше мислење колку време ке морам да се пазам ја нема да кревам каучи или шпорети ама бебушка да не си го земам во раце????
   
 7. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.205
  Допаѓања:
  4.390
  Пол:
  Женски
  Зaвиси нa кoе местo ќе се oперирaш , кoлкaвa е килaтa пo гoлеминa , јaс се имaм нa 8 гoдинки oперирaнo нa деснa препoнa , сaбaјлетo вo десет ме oперирaa вечертa вo седум дoмa бев истиoт ден , a сегa пoсле првиoт пoрaѓaј ми се пoјaви килa нaд пaпoкoт и првo ме извaдијa oд пaмет кao демек ризичнo ќе ми билo зa втoрa временoст сo килa нaд пaпoк и дрн дрн.... Не ги пoслушaви стрaв ми беше oд oперaцијa пa тaмaн реќив дa се oперирaм труднa oстaнaв и супер целa бременoст прoјде a пoрaѓaј oд лесен пoлесен мислaм немa , a килaтa уште си е истa кaкo штo беше , тaкa дaaкo пoчне дa рaсте ќе се oперирa aкo не рaсте некaј си јa :D
   
  На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ani26sa

  Ani26sa Нов член

  Се зачлени на:
  21 декември 2016
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  zdravo na site jas sum nova na forumov vidov deka ima vakva tema za kila po poroduvanje. Sega sum bremena so vtoro i sum 7mi mesec i dali nekoj znae da mi kaze dali imal nekoj vakov problem i sto moze da bide milam dali steti na plodot

  I AKO MOZE DA MI KAZE NEKOJ KAKO E PORODUVANJETO MOZE I PRIRODNO ILI SAMO CARSKI REZ

  zdr jas sakam da te prasam bidejki isto imam kila kaj papokot posle prvata bremenost koja sto se porodiv so carski ,sega sum bremena so vtoro 7mi mesec mnogu se plasam i sakam da znam kako se poragase so vtoroto carski ili prirodno i dali imase nekoi komplikacii ?
   
  Последна измена од модератор: 4 април 2017
 9. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.205
  Допаѓања:
  4.390
  Пол:
  Женски
  Прирoднo се пoрoдив и сo првoтo пoтoa oткaкo се пoјaви килaтa ме вaдеa oд пaмет , пa и втoрoтo гo рoдив прирoднo дури ни бoлки скoрo немaв нa пoрaѓaј oд штo се прoјде брзo и леснo , килaтa никaкoв прoблем не ми прaвеше ниту пa кoмпликaции некoи , бaшкa истaтa гoлеминa нa килaтa ми е уште кaкo и пред дa oстaнaм бременa пo втoриoт пaт .
  Не се плaши ич нaд пaпoчнaтa килa скoрo т.е ич немa врскa сo кoмпликaции при пoрaѓaј , хирург ми гo имa кaжaнo oвa ,дури ми кaжa се дoдекa мислaм дa oстaнувaм бременa не смеaм дa се oперирaм , кoгa ќе сум се oдлучелa декa немa веќе дa зaбременувaм тoгaш дa зaкaжaм oперaцијa дa ми јa oтстрaнaт килaтa.
   
  На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ani26sa

  Ani26sa Нов член

  Се зачлени на:
  21 декември 2016
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  so prvoto sum carski so ova sakam prirodno ako moze pa go prasav maticniot dali ke mozam prirodno i mi rece deka nemalo sansi . Dali treba da baram i vtoro mislenje ili bidejki sum carski pak ke moram carski da se poragam .
   
 11. Pcelka94

  Pcelka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2015
  Пораки:
  1.205
  Допаѓања:
  4.390
  Пол:
  Женски
  Се зaвиси дaли кaрлицaтa ти е ширoкa кaкo штo требa и тoa дaли зa време нa кoнтрaкциите се oтвaрaш , имa мнoгу причини зa цaрски , a aкo се oтвoриш дoвoлнo зa рaѓaње ќе си рoдиш прирoднo :)
  Прaшaј кoјa е причинaтa зa тaкa дa прoцени мaтичниoт .
   
 12. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.352
  Допаѓања:
  17.400
  Пол:
  Женски
  Кај кого ја контролираше килата во тек на бременост? Не можам да ти пишам лп, сакав нешто подетално да те прашам.
   
 13. hub

  hub Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2018
  Пораки:
  499
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Женски
  Пред 21 месец се породив со царски, матичната амета дека имам папочна кила после царакиот, сега чекам ехо да направам за сигурно да знам..но сакам и втора бременост...дали мора операција прво да се направи па после бременост...или...би имало некоја компликација...некок совет искуатво....фала
   
 14. ar.in

  ar.in Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  131
  Пол:
  Женски
  За втора бременост нема да има никаква компликација, освен што треба да внимаваш, да не креваш тешко, за да не те боли местото. Јас имам кила над папокот, и еве деветти месец сум, и се е ок. Операција ми препорачаа да правам некаде после 6 месеци од породувањето
   
  На hub му/ѝ се допаѓа ова.
 15. lady.N

  lady.N Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2011
  Пораки:
  711
  Допаѓања:
  1.132
  Ја видов темава случајно и сега сум убедена дека имам папочна кила. Бремена сум 30 недела, и во првата бременост папокот не ми беше ваков. Баш се чудев зошто е ваков... Докторката ми нема ништо спомнато, ама ваљда дека ме гледа само во лежачка положба и не се гледа папокот. Еве слики да ми каже некој што се разбира.
  20210409_155740.jpg 20210409_155656.jpg
   
 16. lady.N

  lady.N Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2011
  Пораки:
  711
  Допаѓања:
  1.132
  Никој? Ајде ве молам некој што има искуство со ова да ме просветли @Abeja @hub @ar.in вака ли изгледа како на сликите погоре? И како изгледа после пораѓај, останува исто вака испапчено?
   
 17. ar.in

  ar.in Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  131
  Пол:
  Женски
  Кај мене не е вака. Одма над папокот е, и поголемо е, баш како топче од пинг понг, испапчено. Сега дека стомакот ми е растегнат не се познава многу, ама кога ќе се наведнам се познава поприлично и ако се преморам боли. Најубаво да те види хирург и ќе ти каже
   
 18. lady.N

  lady.N Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2011
  Пораки:
  711
  Допаѓања:
  1.132
  Кај тебе е изгледа надпапочна. По сликите што ги видов на нет за папочна слично изгледа со моево. Не ме боли ама сега се плашам да ја подигнам малата, да не се влоши, а не пазев баш претходно може и од тоа ми се појави.
   
 19. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.352
  Допаѓања:
  17.400
  Пол:
  Женски
  Јас кила добив после првата бременост со близнаците. Додека да се решам да одам на преглед забременив со трето дете и цела бременост ја поминав уредно, плус докторот ме израдува дека ќе се повлекла откако ќе се породам. Среќата кратко траеше, еве скоро една година има дијастаза или кила што и да е, ужасно е одвратно, мојата почнува од папокот па нагоре, како да сум бремена а подувана само во желудникот. Сега со коронава не ми се иде по болници а ќе морам, само дека уште дојам одолговлекувам.

  Еве најдов соодветна слика за дијастазис ректи после породување. Легнете на грб и направете напор за да станете, стомакот ќе се стегне и ќе добие форма на пирамида.
  Или легнете на грб и само главата свиткајте ја како за станување, потоа на стомакот двата мускули ќе се стегнат и делот помеѓу нив ќе го измерите со прсти, два, три зависи од стадиумот.
  [​IMG]
  [​IMG]
  https://bebo.club/dijastaza-stomacnih-misica

  Ако имате дијастаза немојте никако да правите стомачни вежби, склекови и сл. На интернет имате доста страни за овој проблем и вежби кои навидум изгледаат едноставни но се насочени само кон абдоминалните мускули.
  Кој има време нека се обрати на физиотерапевт, или на абдоминален хирург, нека проба со појас итн.
   
  На Bebence29, tambelina, Irina☆☆☆ и 2 други им се допаѓа ова.
 20. hub

  hub Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2018
  Пораки:
  499
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Женски

  Јас денес само што правев ехо на абдомен и ми рекоа дека немам кила..треба да испитувам да не е повторно активирана хекикобактер..ама пред некој ден не можев ни да се сопрам со атомак и папаук..предходно не ми било вака, не знам до што е...ми рече дека килата била колку една маслинка, папукот да е искочен нанадвор и да е отечен...таква информација јас добив денес..малку сум на мисла.... не знам дали да закажам и на гинеколог имам болка и во долниот дел, јајниците..
   
  На lady.N му/ѝ се допаѓа ова.