1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кила после породување

Дискусија во 'Бременост' започната од ELIT-----84, 4 октомври 2016.

  1. lady.N

    lady.N Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    1.130
    Мило ми е што не е кила кај тебе, јас ќе прашам на следна контрола ама се ми се чини дека е тоа оти баш како маслинка е кај мене испапчено и кога ќе легнам се собира навнатре. Инаку каде се прави ехо на абдомен? Не го прави гинеколог?
     
  2. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Има различни видови кила. Ако ви е испапчен папокот, е папочна. Не мора да значи дека ќе биде само како маслинка, ако е придружено со дијастаза ќе бидете подуени од папок до желудник. А можете сами да проверите дали имате дијастаза, во претходен пост опишав. Најсигурно е преглед на абдоминална хирургија.
    Јас конечно се решив да се оперирам. Не сакам да се доведам до ситуација да се вклешти. Чекам да ми кажат термин и да соберам храброст до тогаш.
    Не ми се јасни и други работи, на пример дали по операцијата може да вежбам за да го средам и виснатиот дел под папокот.
     
  3. Sandra Di Kazmo

    Sandra Di Kazmo Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2021
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    112
    Јас па неможам да си дефинирам кила невервам дека имам, ослабев прилично си ја вратив килажата како пред бременоста со дијастазата се мачам кога и да измерам некогаш 1 прст некогаш 2 прсти ама надолу од папокот над црскиот негде ми е поголема, кога ќе застанам да мерам пирамидата ми е многу малце од на папокот и до долу и не е некоја голема како на сликите, горе мислам ја стеснав со вежби ама конкретно за долу вежби само неможам да најдам. Исто имам и многу стрии јас и кожата ми е растегната па првично мислев дека е од тоа исто имам и превиткување долу незнам како да го решам и тоа. Има некоја да предложи вежби за дијастаза за долен дел само фала :hug:. Оф си ги кажав маките ама ич не ми се оди по докотри со короната ако треба па и тоа.
     
  4. Sandra Di Kazmo

    Sandra Di Kazmo Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2021
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    112
    А и некоја имаше спомнато за некој стегач за стомакот јас мидер носев на почетокот ама сега некако баталив, па се си мислам можи требаше да продолжам....:?:
     
  5. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    После 5 илјади години најава на форумов. Јас го решив проблемот со мојата кила. Не беше ич лесно како некои што викаа рутинска операција била. Е не е баш лесна. Ама мораше да се помине и тој пат. Па ќе видиме како ќе се одвива. Треба многу внимателност. За сега е ок.
     
    На happygirl, tina2018 и kockakockica@ им се допаѓа ова.
  6. ifv

    ifv Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2018
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    206

    Јас сум на чекање за операција. Имам папочна кила и над папокот. Веќе чекам подолг период.. Каде се опериравте ако сакате да ми кажете и како поминавте?....јас од толку чекање дури се предомислувам, сакам и втора бременост, сите различно ми кажуваат, бременост пред или по операција...не знам што е најпаметно...премногу ми е виснат стомакот исто како и сега да сум бремена, имам и болки не знам веќе што да правам.
     
  7. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Ако планираш втора бременост, најдобро прво истуркај уште една бременост па после оперирај се. Во ГОБ 8ми септември се оперирав. И не погрешив. Многу љубезен персонал, многу чисто, заинтересирани доктори. Како во приватна болница. Такво треба да ни биде цело здравство.
    Повеќе детали во иМбокс.
     
  8. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.481
    Пол:
    Женски
    Вие што веќе сте го имале проблемов знаете ли што треба да се прави во бременост или по бременост за да не се појават кила и дијастаза?

    Помагаат ли вежби или повеќе штетат?
    Помага ли појас после пораѓај?

    Посебно за дијастаза ме интересира.
     
  9. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.154
    Допаѓања:
    5.145
    Пол:
    Женски
    Мајки кога лежам на грб и малку крената глава се активирани нели стомачните мускули. На допир имам вдлабнатина во должина од под папокот па нагоре.
    Тоа е дијастаз, папочна кила, стомачна кила? Што ли е?
    А еве 12 месеци како сум породена. Да одам на гинеклог?
    Ве молам искуства какобсе решава ова. Имам како благо стомаче.