1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Килибарно ѓерданче

Дискусија во 'Бебе' започната од gerdanche, 11 јуни 2012.

  1. gerdanche

    gerdanche Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    37
    Сакам да прашам и да слушнам разни искуства и мислења дали имате користено килибарно ѓерданче? Колку ви помогнало и во кои случаеви, дали само околу никнувањето на запчињата или и околу други здравствени проблеми? Гледам има со различна цена, па дали ако е поскапо е и поефикасно, и зошто дури има и до 1000 ден. и повеќе разлика во цена?
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    Немам користено, страв ми е да му ставам такво ѓерданче на бебе околу врат - морничаво ми е тоа... башка што син ми би го вадел, нема да сака да го носи, иако имаме прилично проблеми вадењето заби.

    Што се однесува до цената на ѓерданчето - не знам што ја диктира, ама знам дека кај нас тешко може да се најде ѓердан од природен килибар кој всушност е и најдобар. Повеќето се синтетички произведени, а природниот килибар/јантар е оној кој ги има благотворните дејства.
    Најдобра варијанта е да се порача директно од производителот - ем поефтино, ем мала царина, ем гарантирано природен балтички килибар.

    Природниот килибар е секогаш топол на допир, зрната на ѓерданчето се со различна големина, боја и провидност, може да се сретнат остатоци од мушички и други природни нечистотии заробени во времето кога се формирал килибарот. Имаше уште некои карактеристики по кои се препознава природниот килибар, читав неодамна, ако ми текне ќе допишам.
     
    На gerdanche му/ѝ се допаѓа ова.
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Има вакви герданчиња во Зегин, има на нив слика со упатство како треба и како не треба да се стаат за да не дојде до несакани последици.
    Инаку прав килибар би требало да најдете во Beauty Shop http://www.facebook.com/pages/Beauty-Shop/297902986883.
    Оваа е специјализирана продавница за килибар, мислам дека имаа и детски герданчиња.
    Да, сега проверив
    [​IMG]
     
    На Annath и gerdanche им се допаѓа ова.
  4. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.412
    Пол:
    Женски
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    Сестра ми имаше земено за внука ми ама не од Зегин, од една за бебиња кај Универзална, мислам Бебе Слим се викаше, дека продаваа и Слим марами. Многу беше задоволна, и откако и го извадија герданчето мислам дека малечката почна да се њецка со храна, да збеснува, може се поклопи, ама јас мислам дека многу ја смируваше герданчето, со запчињата немаше ама баш никаков проблем, не се излиави ниеднаш, не качуваше температура, не плачеше, буквално беше како да не и растат запчиња, што сега со последниве што и пораснаа без герданче веќе видоа доста мака, постојано рачињата во уста, не сака да јаде мека храна, само нешто за грицкање, тврдо, за да си ги чеша непцињата. Они го купија доста ефтинко, со оглед на тоа што беше чист килибар, истото во Зегин беше за 50% поскапо, а за таа цена имаше пластични кои ги продаваа како килибар. Право килибарно герданче треба да е како стакленко топчето, коњак боја отприлика, во на внука ми имаше дури и заглавено некој инсект внатре во топчето и ептен се гледаше дека е природно 100%
     
    На Eli23, joy1 и meU им се допаѓа ова.
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    Продавницата е Бебе Слинг
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.412
    Пол:
    Женски
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    :tmi: леле како ми текна ова Бебе Слим и Слим марами :tmi: Тоа е кога прстите се побрзи од умот, едно мислам друго пишувам :D
     
  7. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Драги мамички, сакам да ве прашам во врска со ова килибарните герданчиња, за што се употребуваат и која е нивната намена за бебенцата/. Јас планирам да порачам од интернет па сакам да прашам за искуство, кога им се ставаат од која возраст и дали се практични, т.е. дали навистина делуваат така како што кажуваат? :?:
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    Во врска со ќилибарните ѓерданчиња , јас не користев за ќерка ми ,планирав да купам ,но ми беше страв да и закачувам нешто околу врат и се откажав :) инаку мислам дека се наменети да се носат кога ке почнат да растат забчиња, за полесно вадење нели, дали од 4-ти месец па натаму , не сум баш сигурна кој повеке знае нека ме поправи :) инаку ги има по аптеките :)
     
  9. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    1.446
    Овде забележав дека може да пронајдете герданчиња и алкички од балтички килибар. Одат и со сертификат. Знам дека во зегин беа многу скапи кога сакав да земам на другар и другарка за синче.

    Јас имам порачувано прстенчиња, а забележувам и дека не се толку скапи во споредба со цените од други места со накит од килибар.
     
  10. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049

    Kалиас освен за полесно вадење на запчиња, ќилибарот има смирувачко дејство. Кај возрасни го користат за главоболка, забоболка и сл. А кај бебињата најмногу за запчињата, но сите досегашни искуства покажуваат дека освен безболното вадење забчиња, бебињата се по смирени, не се кенкави(како што знаат да бидат обично, без прекин), итн...
    Јас планирам да го купам денес, од Бјути шоп , таму има килибар. Досега за себе имам купено два пара обетки и навистина сум презадоволна, но од тоа како стојат :lol: , зошто за да имаат друг ефект, потребно е килибарот директно да ја допира кожата.
     
  11. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Se izvinuvam za kirilica od mob.pisuvam.
    Jas poracav denes od E-bay baltic amber od Litvanija i se okolu 10-15 dolari pa stom go dobijam ke vi pisam kakvo e gerdanceto.
    Inaku od koja vozrast mozam da mu go stavam i dali moze i jas da go koristam pred da poanam nego da mu go stavam ili da si e nameneto samo za nego?
     
  12. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Можеш уште веднаш да го ставиш, обично од 3месеци го ставаат, дека тогаш почнуваат маките со забчињата, но можеш уште одма да користиш. Инаку тоа си е само негово, како и секој полудраг камен така и килибарот си прима енергија од еден.
    Еве добри податоци за килибарот
    http://www.beautyshop.com.mk/article.php?id=14

    Денес задоцнив, а бев со мисла да купам од Бјути шопот :worried: здравје Боже, понеделник ќе си го купиме и ние нашето :inlove:
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  13. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Еве не со герданче, конечно. Да ви кажам цената е 900ден, а јас зошто сум зачленета го земав за 700ден. Веднаш си го ставивме, па сега здравје Боже чекаме да видиме како ќе се покаже :)
    Она што ми е страв мене е како ќе биде за спиење со него. Ние ја легнавме денес да спие, со се него, но шубе ми е, а незнам пак која би му била целта ако го вадам.
    Ај ве молам дајте ми совет вие што имате како правите, за преку ноќ???
     
  14. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    И ние сакаме да купиме Меу баш прашував во Бјути шоп, малава веке и почна едно запче само не знам кое ич не се разбирам од ова 1234, многу ме буни ама гледам пред некој ден набабрено, прееска бело и беше се надевам навистина е запче, матичнава од месец ипол ни вика запче е и никако да го видам тоа запче хахха, јас сакам искуства дали на некој му помогнало ова или ? и да како ќе го носи на спиење? ќерками како што пафта со рацете јас мислам ќе се задави.
    Има и алки има некој искуство со нив ?
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  15. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Ние преспавме со ѓерданчето, додуша уште спие, но помина ноќта ми е муабетот :)
    Освен што не и се гледа повремено од гушичката, друго нема :lol: Не би требало ни во иднина да има проблеми, зошто е кратко, не е тешко, прелесно е, а килибарот помеѓу себе е со конче сврзано. Баш бебешко.
    А за ефикасност допрва ќе пишувам :wasntme:
     
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.412
    Пол:
    Женски
    Калијас, килибарното герданче е наменето исклучиво за една личност, нели и бебињата се личности :lol: , значи откако ќе го исрасне бебенцето не смее да се дава на друго, едноставно викаат дека нема ефект. Исто би било и со твоето, откако ти ќе го ставиш на тебе тоа ќе ја поприми енергијата и нема да има ефект на бебенцето, а нели примарно е бебенцето да има благодет. Во однос на тоа дали е безбеден или не, на почеток сестра ми и го вадеше на малечката, и го врзуваше за ноџе неколку пати свиткано, ама после некое време малово се навикна и немаше гајле, сега пошто е многу пргава нема шанси да го додржи на неа, ама кога ќе порасне сигурно сестра ми ќе и го става како моден додаток :lol: Ко што кажав, ова на сестра ми ептен и помогна, се надевам и на вас ќе ви помогне ;)
     
    На kallias и meU им се допаѓа ова.
  17. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Само да кажам дека нас лигите ни престанаа, денес воопшто не се лигави, раце пика во уста но многу многу помалку за разлика од вчера. :dance:
     
  18. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    Meu немој воопшто да се плашиш да го оставаш да спие со него навечер...и мене мн ми беше страв па се будев на секои пола час да го проверам...тие се така направени да неможе да се повреди освен ако не го влече со рацете барем мојот така правеше додека се навикне а сега нема мака не го ни приметува дека го носи...а ефикасноста кај нас добро се покажа
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  19. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.431
    Допаѓања:
    1.446
    Од овде зедов за дете од пријателка.
    http://www.facebook.com/photo.php?f...20412945887_1535040782_n.jpg&size=773,773
    Балтички е килибарот и оди со сертификат од S&A.

    Инаку, килибарот има и начин да се чисти од соберената енергија, но како што напишала и AngelOfArh, потоа не би било пожелно да се дава на друго дете и покрај чистењето.
    Килибарот е кристилизирана форма на смола и е посебно обработена. Уште од дамнешни времиња, благородниците им ставале килибарни алки на нивните малечки за да ги смират. Покрај тоа има и исцелително дејство кога се работи за негативна енергија, не само на бебиња и деца, туку и на возрасните.
     
  20. Zlatnata.Alis

    Zlatnata.Alis Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    79
    и јас бев истата на почетокот, можеш за спиење да му го ставаш околу глуждот ако ти е без везе (така правев јас неколку пати) ама искрено нема потреба , ние еве го носиме 7 месеци веќе и супер сум задоволна, ниту ми лигави , ама баш воопшто, ниту ми качува температура , а имаме 6 запчиња.Дали помага или не незнам , ама јас не планирам да и го тргнам дури не ги извади запчињата ;)