1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Килибарно ѓерданче

Дискусија во 'Бебе' започната од gerdanche, 11 јуни 2012.

  1. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Да се пофалиме денес дедо ни го поклони герданчето купено е од бебе слинг 1500 ден и ми заспа со него никао не можам д аго извадам ќе ја разбудам па ја набљудувам амам ислам ништо нема да се случи сакав дапрашам после колку време приметивте ефект и дали го вадите за бањање
     
  2. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    со здравје да си го носите :) ние го носиме од 2 месеци и еве сега сме 11 и никогаш не сме го извадиле се си правиме со него ама штом веке си го ставила не го вади нека си го носи а за ефектот досега добро поминуваме со запчињата освен со малку температура не сме нервозни весели сме а којзнае како би било ако го извадиме дали нешто ке се смени не ни пробувам ме фака страв :)
     
  3. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    1500 ден нели е малку скапо? :o јас моето го порачав од е-бау, од Литванија ми стигна, балтички амбер е и го платив само 9 долари со поштарина се вкупно.
    Инаку јас му го ставив еднаш само и не знам длаи има резултат, не знам дали смеам да го бањам со него па затоа му го извадив и сега не сме го ставиле повторно, може е и рано уште да го носи на наша возраст :?:
     
  4. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Во бебеслинг се толку во бејби центар се 900 ден ама на тато ме мусе свиѓале и и го купил од бебеслинг 1500 во зегин се 2000 ко ќе видиш сегде различно исто со сертификат е балтички калибар
     
  5. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Уште една од многуте работи кои се забранети (добро де силно препорачуваат да не се користат) заради наводен ризик од задавување при случајно кинење на ѓерданчето.
    Еден куп работи ни се забранети веќе па се претерува. :(
     
  6. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Ризик од задавување кој го рекол тоа а бе ајде до пред 5 години на децана им ставаа цуцли со ланченца ако ви текнува едни плави и розеви и бели ниту ортодонски ни ништо па гледам вилиците на 100 генерации се криви :) и кое се задави од ланчето освен што сите беа исипани друго ништо не се случи барем јас немам слушнато значи го вадам за ноќно спиење зашто и јас спијам па ми е страв ама дење еднаш пробав да го истегнам кај мене во раце и навистина се откопчува ако се примени сила така да не знам како би се задавила ако го тегне

    Инаку уште не сум приметила некој ефект ќе видиме со запчињата се чеша исто се лигави исто може дека и навечер не спие со него
     
  7. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25

    pepus а зошто го вадиш ланчето навечер? ефектот е постојано да го носи баш па навечер кога е во мирување и има поголема болка ако му растат запчиња
     
  8. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Зашто уште мие се страв да ја остаам исе пика точно под гушичката и не го гледам
     
  9. expert

    expert Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    266
    Не сакам да солам памет, ама чудно е што не сте малку покритични и поскептични кон глупости. Па дури и најалтернативните и најхипи страници за бебешка грижа не ги препорачуваат килибарните герданчиња.

    Јас имам фатено в рака вакво ѓерданче и не ми се верува дека има голем ризик да се задави бебето, мислам дека поголем ризик има да се скини и да бебето да голтни некое од камчињата, ама колку и да е мал ризикот, па дури и воопшто да не постои, нема никаква причина да се носи и да се презема ризикот.
    Кога се презема нешто кое има некаков ризик, се гледа дали има некаква добивка и се пресметува дали има бенефит и дали одговара да се преземе ризикот.

    Но овие ѓерданчиња немаат никаков ефект, прво се прескапи и второ само се бебешки накит. На претходната страница прочитав дека мислите дека делува со некоја енергија која му ја дава на бебето, нема врска, такво нешто не постои.

    Официјално, тие што ги продаваат тврдат дека во килибарот има некоја супстанца која преку кожата навлегува во телото и таа супстанца има аналгетско дејство. Навистина, постоела стаква супстанца која се добивала со преработка од килибар, ама воопшто нема никаква супстанца од ѓерданчето.

    Ако не ми верувате, побарајте на некои англиски страни amber necklace и ќе видите дека сите пишуваат дека нема никаков бенефит од ова.
     
    На rainlover му/ѝ се допаѓа ова.
  10. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Не сфаќам каков репер треба да ми бидат англиските страни ? И мојот педијатар практикува медицина базирана на докази која потекнува од америка како по некоја шема па моето дете никако да се вклопи во тие совети. Во контекст на горенаведеното сакам да кажам дека иако се следи шема таа сепак се прилагодува на личноста инаку килибарот ослободува сукцинилна киселина која делува аналгетски и ја има во килибарот и колку што знам не се добива од него бидејќи килибарот е вид смола, нормално дека и класата на килибарот игра удел на ефектот и притоа не мислам дека ако е поскап е поквалитетен исто како што не мислам дека ако таму ги користат дека тој килибар е поквалитетен , а детево прв пат спие цели 6 часа без да мрдне заби уште не сме извадиле па ќе видиме ќе си пишеме искуство инаку сведок сум како деца голтаат цели ланчиња кои не биле на нив туку на под камења парички па дури и жива пченка којабила на маса и завршуваат на бронхоскопија се работи за надзор на родителот . Инаку и јас си носам каменчиња на мене ама комбинација оникс килибар и тигрово око
     
  11. expert

    expert Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    266
    Не сакам да влегувам во непотребни дискусии, и така станав позната на форумов како провокаторка :lol: .
    Сакав само да придонесам во темава затоа што видов дека нема спротивставени мислења, а темава е многу контроверзна и фактите не се само позитивни.
     
  12. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Јас само првата вечер му се плашев да не направи проблем, па бев на штрек. Сега не се плашам, пред да ја легнам и го повлекувам нанапред и тоа е тоа.
    Многу работи ми се поклопија со герданчето, незнам дали е случајност или вистина, но ете така бидна.
    И последно во вторникот и го извадив сабајлето за да го ставам на утринска светлина(убаво е за прочистување и собирање нова енергија), го поминав со вода и и го дадов на малата да си игра со него.
    НЕ и го ставив цел ден, е кога дојде веќе 17ч она стана неподнослива, се возевме со кола, демек да ја смириме, шетавме итн итн.... она не, плаче и готово. Маж ми вика, “мислам дека знам што и е “ и јас као демек ај кажи, јас цел ден со неа незнам што и е, ти стручнак одма знаеш, вика “мислам дека е од запчињата кои ќе излегуваат“.
    Во тој момент ми текна дека не и го ставив ѓерданчето, па дојдовме дома одма и го ставив, за 15мин имавме друго бебе, почна да ни се смее, да гугаме, исто како ништо да не се дешавало претходно...
    Еве вакви работи никако неможам да си ги објаснам, па ми останува да верувам дека е до ѓерданчето.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    ме интересира од колку месеци ставивте килибарно ѓерданче и која му е цената :)
     
  14. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Некаде на 3,5 месеци и го купивме 1500 денари презадоволна сум
     
    На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Ние го купивме 900 ден. од Beauty Shop пред две недели, значи на 4 и пол месеци.
    Убаво е, нежно, првото на сликата.

    ММ беше да купува, ми прати слика и го избравме првото. :)
     

    Прикачени фајлови:

    • Kilibar.jpg
      Kilibar.jpg
      Големина на фајлот:
      62,9 KB
      Прегледи:
      411
    На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Меу мислам дека и јас имам пишувано на темава не ми се бараше, ама буквално иста приказна и со мојата внукичка, буквално, мислам дека многу помага. Веќе некое време внукава не го носи и има голема мака, баш ја потсетив сестра ми да и го стави повторно. Меу, одлично ме потсети ;)
     
  17. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I nie denes zedovme gerdance od Zegin za bebus (2000 den.),pa se nadevam deka ke ima nekakov efekt barem malce :)
     
  18. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    нам ни го донесоа од швајцарија, но нема ефект кај нас, дури мислам дека е и повознемирено.. денес ни е 4 ден откога го носиме и нема уште ништо...
     
  19. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Нас на 8-9 месеци конечно ни пробија првите заби, до тогаш се мачевме и гризавме се што ќе најдевме.
    Не дека верував, ама од немај каде купив и јас килибарно ѓерданче и не видов никаква разлика, додека не излегоа забите, само дентинокс привремено помагаше.
    Инаку го земав од енци менци за 800 денари,џабе фрлени пари.
     
  20. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    И нас не ни помогна килибарното герданче :worried: