1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Килибарно ѓерданче

Дискусија во 'Бебе' започната од gerdanche, 11 јуни 2012.

  1. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Јас од денес му ставив герданче имаме точно 2 месеци може ли некоја да ми каже зошто служи само знам дека е за полесно никнување на запчиња.
     
  2. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Gi olesnuva i ublazuva tegobite pri niknuvanjeto na zapcinjata, isto taka povolno vlijae na celokupnata zdravstveno-psihicka sostojba na bebeto, go zajaknuva imunitetot.
     
    На Vetruska и mona22 им се допаѓа ова.
  3. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    ме интересира на која возраст се клава килибарно герданче и. дали сте задоволни??? и до кога се носи? фала ви
     
  4. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас лично не сум задоволна од килибарното герданче. Му го ставив кога имаше 2 месеци и не му го вадев никако, но пак имавме кенкања, плачење, нервози, температури, ( ова во врска со забите зборувам, нели најмногу за полесно излегување на забчињата се земаат овие герданчиња) ама кај нас не беше воопшто така. Додека го носеше имаше навистина многу мачнини, нервоза, 2 пати во месецот качуваше температура додека излезе едно забче и се до пред 2 месеци го носеше додека не се разболе па лежевме во болница и таму лекарите ми велат да не му ставам ништо на вратчето се додека не појде на школо и му го извадив уште истиот момент, што значи кај нас не се покажа делотворно, за другите не знам :worried:
     
  5. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    други искуства??? ти благодарам на одговорот каллиас..
     
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Nie dobivme na podarok kilibarno gerdance,od koj mesec se stava????
     
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Килибарно ѓерданче се става со наполнети три месеци, барем така пишува на упатството.инаку во врска со ефикасноста: зависи од каде ви е купено ѓерданчето, односдно дали е вистински килибар или не, т.е треба да има сертификат за автентичност. Значи вистиндкиот килибар може да ги ублажи сиптомите на вадење запчиња. Кај над е нова работа па затоа и толку им се набилдани цените, во странство се мнооогу поефтини. Ние користевме со првото дете и кско да имаше ефект, а може и така ќе било и без него:)
     
  8. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Od svajcarija ni e dadeno.ke vidime zdravje dali ke deluva ili ne iako znam deka ima deca sto ne osekaat nisto dodeka vadat zapcinja bez gerdancinja.
     
  9. marija27

    marija27 Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    1
    го вадите ли герданчето за спиење? мене ми е страв бидејќи се залепува за вратот и оди назад
     
  10. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Се препорачува да се вади заради безбедносни причини, не дај боже да се задави
     
  11. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nie otkako go stavivme pa do denes,znaci 9 meseci veke,go vadime samo koga se banjkame i potoa odma go stavame.Si spieme najnormalno so nego i nemame nikakov problem.
     
  12. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    Ние килибарното го зедовме од австрија...го носи од 3 месеци...и сега веќе кога почна бебево да покажува напнатост,нервоза, почна да кенка, ги чешка непцата решив да и го извадам за да видам дали има стварно ефект..2 дена не го носеше и мислам дека се отепа од плачењее :^) и го ставив пак и детево беше далеку посмирено од претходните 2 дена..е сега запче немаме уште изваено за да крева тепмература..што ќе биде понатаму и како ќе бидам задоволна ќе кажам..
    досега сум задоволна..истестирано ми е :D
     
  13. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Јас му го ставив околу ноџето. Денес го земавме па ќе видиме дали ќе има резултати.

    За сите оние кои се плашат: ставете го околу ноџето или рачето, исто е ефикасно како околу врат. Битно е да е на гола кожа.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Добра идеа, ние да наполниме три месеци па ќе го ставиме:)
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.916
    Допаѓања:
    32.523
    Пол:
    Женски
    Нити му ставав на син ми, нити на другиов син ќе му ставам. Овие ѓерданчиња ми се глупост. Џабе фрлени пари.
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Добра идеја. И јас се плашам. Да наполниме три ќе го ставиме.
     
  17. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Да ви кажам дека од симптоми за запче ни С нема пу пу пу да не го подречам :) Откако го ставивме ѓерданчево не знам дали е коинциденција ама ептен гледам разлика од претходно. Ајде да помине уште некоја недела па ќе пишам пак дали ќе има промена :)
     
  18. Nice.girl

    Nice.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Ние го добивме на поклон од Италија и далеку е поквалитетно од овие што кај нас ги продаваат, знам затоа што една блиска пријателка има.А во однос на тоа дали помага и тоа како помага, воопшто немавме мака кога му излегуваа запчиња на син ми, ниту температура креваше, значи воопшто немаше никаква реакција.
     
  19. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Нас исто, ни го испратија од Германија. Утре планирам да му го ставам.
    Во последно време е доста нервозен, ги чешка вилиците, пика цела тупаница во уста, играчки, што му дојде при рака..
    Во петок ќе го однесам на лекар да видам што ќе ми каже докторката, но мислам дека двете единици доле каде и да е ќе му излезат. Како две запчиња да ми се гледаат од напред.
    Искуства ќе напишам откако ќе ни излезат запчиња! :)
     
  20. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.660
    Пол:
    Женски
    Мајка ми денеска ми земала килибарно ѓерданче за малава ама продавачката и кажала ноќе да го вадиме. Јас колку што знам нон стоп се носи или грешка сум :?: Ваши искуства?