1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Килибарно ѓерданче

Дискусија во 'Бебе' започната од gerdanche, 11 јуни 2012.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Не го вадат ама мене ми беше страв па го вадев.
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Iako mnogu retko go nosi malata, noke go vadime. Mene mi e strav, Bog da cuva!
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  3. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nie go nosime non stop otkako go stavivme,go vadime samo koga se banjkame.Prvata vecer i jas bev malce skepticna i uplasena da ne se sluci nesto neposakuvano.Se budev cesto i go proveruvav bebus.Otkako se uveriv nekolku noki po red deka e bezbedno da se nosi,sega mirno spijam.Go nosime negde 14 meseci,imame 14 zabi :)
     
    На galapce и Rabbit им се допаѓа ова.
  4. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.250
    Допаѓања:
    45.570
    Пол:
    Женски
    Фала ви мамички на мислењата, сега за сега ќе го вадиме ноќе па за понатаму ќе видиме :)
     
  5. olence86

    olence86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    91
    Од каде да си купам килибарно ѓерданче ?
    Го видов линкот на претходната страна ама незнам како да нарачам од кај нив?
     
  6. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Ima vo site apteki,pogotovo vo Zegin.
     
  7. olence86

    olence86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    91
    ама дали цената е иста???
    Бидејќи во Зегин има ама се околу 1900 ден, а овие се 900 ден
     
  8. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Ne veruvam deka se isti.Prijatel kupil od Italija i za 5 evra ama nemal efekt.Za ovie od 900 denari nemam cueno iskustvo.
     
  9. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Ние земавме за малата од бебе супермаркер. 1000-че.
    Искрено, не знам дали помага, ама си реков ај, штета нема.

    Навечер го вадам обавезно.

    Досега изваде 4 забчиња, без никаков проблем. Дали е до ѓерданот или така ќе беше и без ѓерданот, не знам.
     
    На galapce, mariz, Miss.Sweet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Angel.Heart

    Angel.Heart Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2012
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    2.053
    @Kaetana кое го имате од бебе супермаркет? Гледам има 8 вида, шарени, еднобојни...планирам и јас да купам за синко како што велиш штета нема.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Eve i nie prilicno lesno izvadivme, pa i jas se mislam da zemam, a ne sum znaela deka ima vo bebesupermarket :) Kje si kupam bas..
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Ние го земавме ова:

    http://bebesupermarket.mk/?p=20009

    Шаренко, така некако поубаво ми беше.
     
    На Angel.Heart и mariz им се допаѓа ова.
  13. *цветче*

    *цветче* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2015
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    1.249
    Пол:
    Женски
    Јас купив пред 5 дена од аптека, во сите аптеки има едно те исто моделче, околу 2000 денари е секаде. Изгледа слично како ова што Каетана го прикачи, само што јас додека истражував својства на килибарот негде прочтав дека подобро дејство имало ако килибарот е од ист вид и боја, па земав еднобојно, а не тробојно. Инаку да, во пакувањето има и сертификат за оргинал, но јас не верувам многу цо такви парчиња хартија. Е сега за дејството можам да кажам дека откако го ставивме сосема не исчезнаа симптомите на нервоза и раздразливост и тегнење на ушињата, но значително се намалија, па сега врзуваме дури и по ДВА часа сон навечер :lol::clap:(facepalm) ситуацијата беше неподнослива, а синко е само 3ипол месеци. Кпјзнае како ќњ го издржиме наредниот период (waiting)
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.545
    Допаѓања:
    95.416
    Пол:
    Женски
    Мамички ви се десило дечките да не ви прифаќаат килибарна огрличка? Откако ја ставивме дали се погоди или стварно е до тоа, нон стоп е кенкав и спие ко зајак немирно. Сега ја извадив и еве го 4 саати без престан спие. И претходно имаше ваква ситуација ама не се сеќавам дали ја извадив, само знам спиеше долго многу. Ќе пробам уште еднаш два пати да видам. Дали е вознемирен, дали е ко мене му смета не знам, ама многу е разлутен. Или па стварно е скок во развој, кој да знае.
     
  15. Sunshine_1979

    Sunshine_1979 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    11.927
    Пол:
    Женски
    И јас мислев дека првите 2-3 дена не ја поднесува огрлицата - беше ептен раздразлива но после како да ја навикна! Ама па незнам дали е до тоа, без проблем извади 2 забчиња на 4+!
     
    На AngelOfArh му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.836
    Пол:
    Женски
    Imavme od vnuk mi,probav da mu go stavam,no sinko masala bese so gushka i bez vratce dolgo vreme,pa mi bese strav da mu stoi navecer,a koja bi bila logikata da go nosi samo nekoj saat? Otpadna i toa,pa eve go 16zabi izvadi,i 5ki na povidok bez gerdani.
    Plus,vi konsultacija so star doktor,prasav za kilibarnive gerdani,samo mi se nasmevna i rece: ,,Pa ne znam zosto do golemstvo ne gi nosat,umnicte najmogu bolat koga izleguvaaat :) ,,.
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.545
    Допаѓања:
    95.416
    Пол:
    Женски
    Килибарот не се превзема од друго бебе, се купува за секое бебенце лично, ја упива енергијата и така делува. Иначе и јас би носела да има, тетка ми носи за мигрена и и помага вика. Иначе има логика тоа што викаш, тој скок во развој сигурно постои, не може да не делува секоја промена нивна. И физички растат и почнуваат да осознаваат повеќе за светот па им е се ново.
     
    На joy1 и mariz им се допаѓа ова.
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.191
    Допаѓања:
    29.836
    Пол:
    Женски
    Ako se iscisti dobro,mozelo da se iskoristi od edno na drugo bebe,i samo tolku,posle ne se predavalo,taka imam razbrano. Kako i da e,go zedovme da vidime dali ke saka voopsto da go nosi,i dobro sto ne kupivme :) No,ne vikam deka sum protiv,na makata od dete se sto ke slusne roditel ke kupi i pronajde.
     
  19. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.545
    Допаѓања:
    95.416
    Пол:
    Женски
    Јас прашав човек ќто се разбира од овие камчиња и рече не, инале имаме и ние од даде. За проба не е страшно де.

    Иначе не било до огрличката, стана беба по 4 саата, ја ставив огрличката, јадеше и преспа уште 4 саата. Дефинитивно е од жешкото.
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Sin mi go nosi veke 14 meseci i ne go vadime nikogas. Na pocetokot bese nervozen i mnogu placese i kako sto veli @AngelOfArh mislev deka e od lanceto pa go vadev da probam kako ke reagita arno ama niz muabet so edna postara zena mi kaza deka ne se vadelo demek ke nemalo efekt pa taka pak mu go staviv i si se navikna deteto si spie so nego i si se banjame. Gledajte samo da bide pokratko lanceto taka ne ke moze da mu se namoti okolu vratceto na deteto ili da si go pikne raceto vnatre pa ne daj boze da mu bide nesto, ima dve vrsti podolgi i poktatki. Jas bev zemala dolgo pa koga go staviv na sinko mi se vide nesigurno i go zameniv so pokratko.