Килограмите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Sonce, 22 ноември 2009.

 1. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  56.885
  Пол:
  Женски
  Ја почнувам 30та недела со +6,5.
  Изненадувачки,само меше напред имам,а бидејќи сум голема женска очекував да сум слонче.
  Во лице сум испиена уште повеќе,може во 9ти ке отечам,пред пораѓај.
  Апетит немам воопшто зголемен,нит желба за одредена храна,напротив се заситувсм брзо дека ми е притиснат желудникот.
  До сега сум задоволна,очекувам уште 6-7 кг до крај да ставам,што не би го надминало очекуваниот просек.
   
  На Anomis11, Nairobi88, Maja92@ и 5 други им се допаѓа ова.
 2. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.063
  Допаѓања:
  55.767
  Пол:
  Женски
  Како напредува бременоста, се’ помалку ми се јаде и можам да јадам @dunika . Фул сум, немам место за многу храна :D Ама сепак, иако помалку се јаде, најмногу се качува последното тромесечие, мада тоа е и заради бебето што расте и наголемува на сало, плодова вода и сл. и е сосема нормално и очекувано. Бројката да не ве плаши ако изгледате генерално исто во раце/нозе/лице. Дебелеењето од храна се познава на телото :)
  Јас сум +8 кг за 8 месеци, задоволна сум. Очекувам уште 2-3 сигурно. Со првото отидов на пораѓај со +9, сега некое плус ќе бидам од тоа, ама не ми е битно. Не се осеќам слонесто, само округло :D
   
  На emiliana, Nairobi88, green.eyes и 3 други им се допаѓа ова.
 3. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  56.885
  Пол:
  Женски
  Да @Sexybaby86 читав дека ке почне сега телото да складира масти,кои подоцна ке се трошат при доење.
  Не се плашам од некое кило плус,само неќам да ми е тешко дополнително,би сакала да сум што повеќе активна до крај.Нека биде само се во ред со бебињата,килограмите се средуваат со волја и малку труд.
  Иначе кога се вртам во кревет,се осеќам ко да сум Атлас:D
   
  На emiliana, crazylady, mal.ecka и 4 други им се допаѓа ова.
 4. Mitrovska95

  Mitrovska95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  231
  Јас сум 32ра недела +7кг сум но не ми се познаваат ни тие..јадам машала од 7ми месец
   
  На dunika, Sexybaby86 и Ann.loves.you им се допаѓа ова.
 5. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  1.254
  Баш ме утеши сега кога прочитав дека дебелеењето од храна се познава. Кога се гледам,стомакот ми е најпоправен, во лице и други делови не ми се познава многу..
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ivona S

  Ivona S Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  13
  Пол:
  Женски
  Јас сум 15та недела и сум поправена 4 кила.Многу ли е?
   
 7. MumToBe

  MumToBe Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2019
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Женски
  36+3 +13кг, некако многу ми доага затоа што повеќето ми се од 7ми натака пред тоа си бев баш нормална не ми се ни примекаше дека сум бремена а во последно време и се нешто си јадам безпотребно |(
   
 8. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  3.118
  Допаѓања:
  40.933
  36 недела 8+кг.
  Се во меше,на мене грамче нема.Со првото 9+бев...Фит мама:D
   
  На dunika, Ann.loves.you, 0ли и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Chuchanov

  Chuchanov Активен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  340
  Пол:
  Женски
  Bravo imash nekoj posleben rezim na ishrana?
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. RAK91

  RAK91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2019
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  522
  Пол:
  Женски
  И јас ја раситнив 32ра недела со +10 :) Не јадам ништо плус од тоа што вообичаено сум јадела, освен малку благо повеќе, ама ете... до крај не знам како ќе биде.
   
  На crazylady, Ann.loves.you, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. crazylady

  crazylady Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  4.362
  Допаѓања:
  7.263
  Јас сум 39та недела со +20кила, ама битно се да биди во ред, па после се надевам ќе се вратам во форма...
   
  На Филотеа, green.eyes, Jana06 и 3 други им се допаѓа ова.
 12. ina pina

  ina pina Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  jas 36 nedela samo 6 kg , bebeto e golemo
   
  На mal.ecka и crazylady им се допаѓа ова.
 13. ina pina

  ina pina Активен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Jas sum 36 nedela , treta bremenost i imam plus 6 kg .... pozz
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Jana06

  Jana06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.017
  Допаѓања:
  2.279
  Пол:
  Женски
  Јас се изгубив на почеток со мачнините и јадев што ќе стигнам. Качив 6-7кг. После стагнирав 2 месеци и еве сум сега средина на 6ти месец +10кг. Искрено, како преку ноќ да се здебелив. И тоа само на слика што се приметив во лицето и малку во нозете. Сите ми викаат дека не изгледам дебело ама пак 10кг се многу, со оглед на тоа дека пишувате во последните месеци најмногу се качувале.
  Што мислите да се ставам на протеинска диета? Ќе си внесувам месо и зеленчук, 2-3 пати неделно овошје.
   
 15. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.442
  Допаѓања:
  17.064
  Пол:
  Женски
  Tрудница не смее да биде на диета. Јади си се во мали количини и често. Пиј многу вода, јади повеќе овошје и зеленчук, избегнувај газирано и грицки. Леб ако јадеш гледај да биде тоа наутро. Со лесно :)
   
  На crazylady, 0ли, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  488
  Допаѓања:
  856
  Пол:
  Женски
  Ве читам и се чудам ;( Јас сум +7 накај +8 кг за 18 недели. Ама си ја носам истата облека. Имам само два пара фармерки за трудници. Блузите и кошулите, се ми е точно. Единствено малце се растегнати кај копчињата кај стомакот. Во градите ми стојат супер. Градниците ми се исти. Не разбирам.... :sweat:
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Ann.loves.you

  Ann.loves.you Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  1.254
  Може како што пиша @Sexybaby86 се оди во бебето и во мешето,додека си ја носиш истата облека значи немаш гајле:D
   
  На crazylady, Butterfly1107 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 18. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  7.925
  Мене градите нагло ми пораснаа после 36та недела и по породување, се наполниле млеко :)
  Сега по 3м уште ми се мали прслуците од претходно а и не ме собирааѕ кошули/маици во делот кај градите.
   
  На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
 19. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.563
  Допаѓања:
  17.203
  Пол:
  Женски
  И јас мислам дека не треба диета.
  Како што кажа @fana, помали оброци почесто.
  Еве денес што ќе јадам.
  Сабајлето за доручек околу 9:30 јадов две парчиња печен тонус, едното парче намачкано со ајвар, а другото со путер. Со тоа јадев сирење малку, нели не бива ајвар без сиренце малце :D
  Следно јадење ми беше околу 13:00, каснав две мандарини, две киви, 10 аронии и малку вишни.
  Околу 15:00 ќе сркам пилешка чорба со исецкани мевциња, со супа од петел во неа и со сварени и изблендирани: моркови, корен од целер, кромид и лук. Од неа ќе земам 4-5 лажици.
  После околу 17:00-17:30 ќе ручам две сарми, а ако ми се заарнат, ќе земам уште една :D Но не јадам леб, само феферонче.
  И, на крај, околу 19:30-20:00 за вечера ќе направам зелка салата со маслиново и лимон.
  И толку денес, во девет - во кревет. :!:
   
  На dunika, Филотеа, crazylady и 5 други им се допаѓа ова.
 20. Jana06

  Jana06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.017
  Допаѓања:
  2.279
  Пол:
  Женски
  Ти пишав еднаш, ќе ти пишам и втор пат: Каква самоконтрола! Ти се восхитувам.
  Додека идев на работа си имав рутина, контрола над се, организација. Пазење на исхрана, кик фит тренинзи, секаде пешки, дружење со луѓе секој ден. Сега ќе искочам на едно кафе и немам енергија за ништо друго, ни да си зготвам, ни да попешачам. Не знам како да најдам сила да се вратам колку-толку на стариот живот.
  Фала за дневното мени :l:
   
  На dunika, Филотеа, Ann.loves.you и 1 друга личност им се допаѓа ова.