Килограмите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Sonce, 22 ноември 2009.

 1. infinity

  infinity Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  29
  во бременоста е нормално да се поправиШ од 10-13 кг јас останав бремена со 54 првите 3 месеци изгубив 4 кг и до крајот на бременоста и вратив ,после порогајот кога излегов од болница имав 44 кг Шооооок не ми се верувасе нормално изгледав пред тоа само рацете и стапалата ми беа ммногу слаби после тоа костур на батерии после една година се врати на нормала изгледам и се осекам супер ПС. многу ми се лоШеШе ниШто не јадев ,не повракав но имасе денови само на тецности и овосје и бебето се роди супер со нормална родилна теЖина знаци не е страсно бебето си добива тоа сто треба само организмот на мајката многу слабее позз и ви посакувам лесна бременост
   
 2. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.671
  Eве денес и јас доживеав шок :D ама позитивен.
  За еден месец сум се здебелила само 1.5кг јухуууууууууу.

  Сума сумарум, до сега 10 кг точно имам качено.
  Да сум жива и здрава, сега овие е месеци најмногу ќе качам. :wasntme:
   
 3. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  802
  Допаѓања:
  1.143
  ^Блонд немора да значи дека сега ќе се поправиш ептен. Зависи од организмот. Еве јас со Сара почнав да повраќам дури во 8 и 9 месец и ослабнав едно 5-6 кг.,а тоа значи дека за цела бременост сум се поправила едвај 13 к., а сега пак обратно ми е. Сеуште имам мачнини и неможам ништо да јадам и сум ослабната 4-5кг. До 9 месеци којзнае што ќе правам :lol:
   
  На blond му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bibip

  bibip Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  100
  Здраво, кога бев бремена со малата се здебелив 18кг. после породување за 6 месеци се вратив во нормала.Сега сум 7месец и имам 7кг плус, ќе видиме до кај ќе стигнам..... :D
   
 5. ohoho

  ohoho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  98
  и јас до 8 месец (зборувам за двете бремености)имав 7 килограми плус.Ама во 8 и 9 месец луѓе се здебелив ептен ко топка бев незнаев дали одам дали се тркалам :lol: за еден месец плус 7 кг значи сума сумарум околу 14-15кг за цела бременост.Искрено тешко се вратив во нормала после првото породување ама после второто веднаш ослабнав за речиси неполн месец.
   
 6. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  895
  Допаѓања:
  364
  јас сум во 14 недела и бидејќи немам мн апетит и често повраќам ослабнев 5 кг па за понатаму се надевам дека ќе качувам нагоре
   
 7. MrsH

  MrsH Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  130
  Јас во првата бременост почнав со 60 кг и се здебелив 15кг,на порагај заминав со 75.Овој пат почнав со 72 :$ и 28 недели сум бремена 75 кг ,3 кг имам качено до сега па ке видиме натаму.Најважно бебушот да си расти а за кг ке се симнат.
   
 8. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  168
  Јас кога останав бремена бев 54-55 кг сега сум 33 недела бремена сум 73кг
   
 9. mia9184

  mia9184 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  275
  Пол:
  Женски
  Останав бремена со 58 кг а пред пораѓај тежев 72 кг , значи сум се ставила 14 кг, сега после скоро 2 години од порагајот сум 54 кг
   
 10. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  628
  Пол:
  Женски
  Јас на почеток имав 72 сега во 35 недела сум 81 до крај уште +5 сигурно :)
   
 11. BeautyS

  BeautyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  10
  Кој месец качи најмногу? 6-7 или од почетокот. Јас почнав со 68 а сега сум 73-4 а сум почеток на 4ти..многу е незнам како ми успеа ова :$
   
 12. BeautyS

  BeautyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  10
  172 сум висока, а ти??
   
 13. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  628
  Пол:
  Женски
  Јас сум висока 173, а до 6 ти месец немав ни килце покачено, после за тие два месеци оп 10 кг :lol:
   
 14. BeautyS

  BeautyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  10
  охооо значи тешко мене :D
   
 15. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  101
  јас пред да останам бремена бев 64 кг.на 5 месеца бев 75 и накрај 92 кг. :D
   
 16. belomorka

  belomorka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  20
  Јас не сум бремена, ама сега ќе почнам да примам хормони бидејќи ќе правам ин витро. Ве молам кажете ми некој режим бидејќи многу се плашам да не се направам како тенк. Што да избегнувам, а што да јадам умерено, барем додека сум на хормони. Помагајте девојки. Фала ви однапред.
   
 17. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.877
  Jас останав бремена со 77\78 кg,а пред порагај стигнав до 100 :o :tmi:
  Cе здебелив некои 22 кg,ама и мрзлива бев,не пешачев,само спиев и јадев се и сешто :sweat:
  Oд како се породив дојдов на 78 пак,но пак се здебелив и дојдов до 89 :!:
  Cега пак ослабнав и сум 72 kg,а висока сум 170 :^)

  E сега ми е страв за второто,кај и да е,планирам второ,мислам веднаш,но време ке е и за тоа,си велам ам ако се здебелам пак?

  Tие што имате по две деца,со која бременост се здебеливте повеке,и која бременост ви беше потешка? :wasntme:
   
 18. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.325
  Допаѓања:
  1.147
  Мене покачувањето на килажата во текот на бременоста мноооогу ме плаши, затоа сакам од ваше искуство да ми кажете на што се должеше вашата килажа. Дали имавте зголемен апетит, намалено движење, намерно јадење за двајца итн?
  Значи дали по правило ако останам трудна ќе се здебелам повеќе од 15-20 кила дури и ако внимавам на исхраната (не мислам држење диети туку јадење како и пред бременоста).
   
 19. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  895
  Допаѓања:
  364
  не мора да значи дека ќе станеш мн дебела.. до 15 кг да покачиш нормално е по што во тоа не спага само твоето здебелување туку тежината на бебето постелката плодовата вода и така после бременоста за некој период се си иде во нормала.. јас сум влезена во 8 месец и мислам дека не сум здебелена мн па ќе видиме до крајот.. бидејќи имав мн мачнини и повраќање на почетокот уствари до кај 5 месец малку јадев и се што ќе ставев во уста го повраќав и ослабнав околу десетина кг и дури од 6 месец почнав да качувам на килажа и до сега имам качено околу 8-9 кг до крај уште 3-4 да качам мислам дека ќе е доволно.. и јас пред да останам бремена се плашев од дебелина во бременоста си велев ќе станам буре и којзнае как ќе се повратам ама добро е :lol:
   
  На cecilia му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  13.928
  Допаѓања:
  104.227
  Пол:
  Женски

  Тоа јадење за двајца е мит, да си јадеш нормално, колку што ти се јаде, ама мој совет е почесто, по малку да јадеш, и што поразновидна исхрана. Јас така правев. Кога се породив имав 80-81кг (останав бремена со 66кг), дома си дојдов со 75-76 кг, а веќе сум под 70 кг, сами си се топат, барем кај мене во последниов период оти малиов е многу поактивен и скоро цело време сум со него кога не си игра самиот.
   
  На MacenceEna и cecilia им се допаѓа ова.