1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Килограмите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Sonce, 22 ноември 2009.

  1. infinity

    infinity Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    во бременоста е нормално да се поправиШ од 10-13 кг јас останав бремена со 54 првите 3 месеци изгубив 4 кг и до крајот на бременоста и вратив ,после порогајот кога излегов од болница имав 44 кг Шооооок не ми се верувасе нормално изгледав пред тоа само рацете и стапалата ми беа ммногу слаби после тоа костур на батерии после една година се врати на нормала изгледам и се осекам супер ПС. многу ми се лоШеШе ниШто не јадев ,не повракав но имасе денови само на тецности и овосје и бебето се роди супер со нормална родилна теЖина знаци не е страсно бебето си добива тоа сто треба само организмот на мајката многу слабее позз и ви посакувам лесна бременост
     
  2. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Eве денес и јас доживеав шок :D ама позитивен.
    За еден месец сум се здебелила само 1.5кг јухуууууууууу.

    Сума сумарум, до сега 10 кг точно имам качено.
    Да сум жива и здрава, сега овие е месеци најмногу ќе качам. :wasntme:
     
  3. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    ^Блонд немора да значи дека сега ќе се поправиш ептен. Зависи од организмот. Еве јас со Сара почнав да повраќам дури во 8 и 9 месец и ослабнав едно 5-6 кг.,а тоа значи дека за цела бременост сум се поправила едвај 13 к., а сега пак обратно ми е. Сеуште имам мачнини и неможам ништо да јадам и сум ослабната 4-5кг. До 9 месеци којзнае што ќе правам :lol:
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bibip

    bibip Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    101
    Здраво, кога бев бремена со малата се здебелив 18кг. после породување за 6 месеци се вратив во нормала.Сега сум 7месец и имам 7кг плус, ќе видиме до кај ќе стигнам..... :D
     
  5. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    и јас до 8 месец (зборувам за двете бремености)имав 7 килограми плус.Ама во 8 и 9 месец луѓе се здебелив ептен ко топка бев незнаев дали одам дали се тркалам :lol: за еден месец плус 7 кг значи сума сумарум околу 14-15кг за цела бременост.Искрено тешко се вратив во нормала после првото породување ама после второто веднаш ослабнав за речиси неполн месец.
     
  6. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    јас сум во 14 недела и бидејќи немам мн апетит и често повраќам ослабнев 5 кг па за понатаму се надевам дека ќе качувам нагоре
     
  7. MrsH

    MrsH Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    133
    Јас во првата бременост почнав со 60 кг и се здебелив 15кг,на порагај заминав со 75.Овој пат почнав со 72 :$ и 28 недели сум бремена 75 кг ,3 кг имам качено до сега па ке видиме натаму.Најважно бебушот да си расти а за кг ке се симнат.
     
  8. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    196
    Јас кога останав бремена бев 54-55 кг сега сум 33 недела бремена сум 73кг
     
  9. mia9184

    mia9184 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Останав бремена со 58 кг а пред пораѓај тежев 72 кг , значи сум се ставила 14 кг, сега после скоро 2 години од порагајот сум 54 кг
     
  10. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас на почеток имав 72 сега во 35 недела сум 81 до крај уште +5 сигурно :)
     
  11. BeautyS

    BeautyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    11
    Кој месец качи најмногу? 6-7 или од почетокот. Јас почнав со 68 а сега сум 73-4 а сум почеток на 4ти..многу е незнам како ми успеа ова :$
     
  12. BeautyS

    BeautyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    11
    172 сум висока, а ти??
     
  13. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас сум висока 173, а до 6 ти месец немав ни килце покачено, после за тие два месеци оп 10 кг :lol:
     
  14. BeautyS

    BeautyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    11
    охооо значи тешко мене :D
     
  15. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    јас пред да останам бремена бев 64 кг.на 5 месеца бев 75 и накрај 92 кг. :D
     
  16. belomorka

    belomorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    23
    Јас не сум бремена, ама сега ќе почнам да примам хормони бидејќи ќе правам ин витро. Ве молам кажете ми некој режим бидејќи многу се плашам да не се направам како тенк. Што да избегнувам, а што да јадам умерено, барем додека сум на хормони. Помагајте девојки. Фала ви однапред.
     
  17. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Jас останав бремена со 77\78 кg,а пред порагај стигнав до 100 :o :tmi:
    Cе здебелив некои 22 кg,ама и мрзлива бев,не пешачев,само спиев и јадев се и сешто :sweat:
    Oд како се породив дојдов на 78 пак,но пак се здебелив и дојдов до 89 :!:
    Cега пак ослабнав и сум 72 kg,а висока сум 170 :^)

    E сега ми е страв за второто,кај и да е,планирам второ,мислам веднаш,но време ке е и за тоа,си велам ам ако се здебелам пак?

    Tие што имате по две деца,со која бременост се здебеливте повеке,и која бременост ви беше потешка? :wasntme:
     
  18. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Мене покачувањето на килажата во текот на бременоста мноооогу ме плаши, затоа сакам од ваше искуство да ми кажете на што се должеше вашата килажа. Дали имавте зголемен апетит, намалено движење, намерно јадење за двајца итн?
    Значи дали по правило ако останам трудна ќе се здебелам повеќе од 15-20 кила дури и ако внимавам на исхраната (не мислам држење диети туку јадење како и пред бременоста).
     
  19. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    не мора да значи дека ќе станеш мн дебела.. до 15 кг да покачиш нормално е по што во тоа не спага само твоето здебелување туку тежината на бебето постелката плодовата вода и така после бременоста за некој период се си иде во нормала.. јас сум влезена во 8 месец и мислам дека не сум здебелена мн па ќе видиме до крајот.. бидејќи имав мн мачнини и повраќање на почетокот уствари до кај 5 месец малку јадев и се што ќе ставев во уста го повраќав и ослабнав околу десетина кг и дури од 6 месец почнав да качувам на килажа и до сега имам качено околу 8-9 кг до крај уште 3-4 да качам мислам дека ќе е доволно.. и јас пред да останам бремена се плашев од дебелина во бременоста си велев ќе станам буре и којзнае как ќе се повратам ама добро е :lol:
     
    На cecilia му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски

    Тоа јадење за двајца е мит, да си јадеш нормално, колку што ти се јаде, ама мој совет е почесто, по малку да јадеш, и што поразновидна исхрана. Јас така правев. Кога се породив имав 80-81кг (останав бремена со 66кг), дома си дојдов со 75-76 кг, а веќе сум под 70 кг, сами си се топат, барем кај мене во последниов период оти малиов е многу поактивен и скоро цело време сум со него кога не си игра самиот.
     
    На MacenceEna и cecilia им се допаѓа ова.