1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Килограмите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Sonce, 22 ноември 2009.

  1. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.194
    Знам јас дека е нормално да се стават 15 па дури и до 20 килограми ама ако тоа е максимумот добро е. Она што ме плаши мене се искуствата на форумов и во мојата околина за качување и над 30 килограми од кои после пораѓање се симнуваат десетина а останатите 20 што е со нив. My dark passenger???? И пак ќе се вратам на прашањето ЗОШТО некои од вас качиле и по 30 килограми?
     
  2. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    840
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Значи нормално покачување на килограмите во текот на бременоста е од 8-15кг. Секоја жена, во зависност од својата генетска предиспозиција, а и во зависност од тоа колку јаде и колку се движи во текот на бременоста качува килограми. Се што е над оваа бројка лично за мене е ненормално.
    Еве јас во првата бременост имав качено 13 кг., а сега во втората едвај 10кг., бидејќи имав течша бременост.
     
  3. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Јас пак малку претерав, качив мислам 22 кг., како мечка бев :D , дури во последниот месец д-рот ме советуваше која храна да ја избегнувам, најсериозно дури и ми забрани да ги јадам моите омилени пржени компирчиња :( :lol:
    Мора да се внимава на исхраната во текот на бременоста, да се јаде повеќе овошје и зеленчук, млеко и млечни производи и колку-толку поздрава храна, а јас ич не пазев, јадев се` што ќе ми се пријаде (најчесто брза и мрсна храна) и тоа во прилично поголема количина од нормалната...не поради она-јадеш за двајца, туку јас бев гладна нон-стоп, а со оглед на тоа и дека тежок гурманџија сум, бременоста ми дојде како кец на 10-ка, се` ми беше послатко и повкусно....претерував :tmi:
    Кога се породив се` си остана на мене, 2-3 кг. отидоа со бебето, а др. килограми ....па си го носев со мене :lol: додека не се одлучив да си ја вратам назад линијата.
    Сега пак сум така послаба, варирам 56-7 кг., и знам дека ако пак останам бремена ќе внимавам многу повеќе за пак да не се здебелам толку многу.
     
  4. polarna

    polarna Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    bi sakala ako moze da mi dadete sovet znaci imavme odnosi so deckomi veke dva meseci bez zastita predhodniot mesec imav menzis ,ovoj mesec mi dojde 2dena porano mi traese tri dena se imam popraveno okolu 3 kg za 2meseci no stomakot nekako mi e poduen veke 1nedela i me faka panika isto imam i cesto mokrenje ve molam za sovet kolku sto moze najbrgu ;(

    [mod-kirilica:3oj1tmg4][/mod-kirilica:3oj1tmg4]
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.653
    Пол:
    Женски
    А зошто не си купиш тест за бременост да си провериш? Има и ефтини, има и скапи, изборот е твој ;) дури се мислиш и прашуваш по форуми дали си бремена, со тестот ќе знаеш веднаш ;)
     
  6. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Jaс качив некаде 25 кг (можеби и повеќе, ама помалку не беа). Ми беше страв да се качам на вагата :tmi:
    Е сега, зошто? Не јадев многу, јадев овошје и пиев многи млеко. Ама најверојатно бидејќи повеќе мирував (поради честите крварења што ги имав) и не се движев доволно, тоа е причината што качив толку многу.
    А сите тие килограми ги снема еден месец по породувањето. Од каде дојдоа-таму си се вратија :D

    А дека не е здраво толку многу-не е.Плус што едвај одев 8 и 9 месец. :tmi: :tmi:
     
  7. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    ´Леле сега се измерив на вагата и гледам сум каЧила 6 кила . се надевам дека нема многу да се поправам , со оглед на тоа што сум ниска и ке изгледам како меЧе ]:)
     
  8. jorde505

    jorde505 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    jas imam problem i moram da baram sovet,cel zivot sum krupna i maka macam so simnuvanje kilaza e sega ostanav bremena so nekoi 69 ili 7o kila bremena sum 18 nedela veke i sega imam 78.Strasna panika me fakja ne jadam kako zza dvajca plus i rabotam aktivna sum celo vreme ama ete pak sve se lepi a najinteresno e sto e sve na stomakot nisto nemam staveno na butini znaci sve na gradite i stomakot.ve molam za sovet kako da ne stavam poveke ili mnogu se plasam da ne dojdam na 100 i da ne mi se slucat nedaj boze nekoi komplikacii prva bremenost mi e i cela sum so prasalnici
     
    На Jokiiniki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Е па потруди се да не јадеш леб, тестенини и да не пиеш сокови (дома направени може, но купечки не бидејќи имаат + шеќер). Јади повеќе зеленчук и овошје. Друго чаре нема. И повеќе вода пиј. Ама сепак мислам дека се си е до организмот.
    Ако ти е во ред бременоста, секој ден шетај, биди си и понатаму активна.
    И не паничи пред време за можни компликации. ;)
     
  10. jorde505

    jorde505 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    fala mnogu seto toa go praktikuvam i ke prodolzam fala najmnogu :)
     
  11. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Исто! И еве сега по 3 и нешто години имам пак 68, ах тие 4 кг....останаа

    мислам дека се опуштаме во текот на бременоста. И јас мака мачам цел живот и одржувам 60и нешто, ама кога бев бремена мислам можев кило на ден да ставам...а и јадев, све и свашта ми се јадеше и нон стоп...пушач голем бев...па ги оставив кога останав бремена и тоа дополнително мислам 10тина ми качи... не се секирај, само гледај поздраво да се храниш... Како си се одржувала до сега, така и кога ке се породиш здравје. Ке видиш со малку напор ке симнуваш многу :) јас од 64 на пороѓај со 92 отидов....мечката Божана да ме видеше ќе избегаше :rofl: а сега пак истите алишта си ги носам ;)
     
  12. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    942
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Јорде јас мислам дека морас да го смениш начинот на исхрана. И јас сум бремена 17 недела ама имам качено само 3кг. Гледај да избегнуваш тестенини, бели пецива, јади почесто ама помали количини, не јади многу солено и пиј многу течности (ама избегнувај газирани сокови ). Јас дневно седнувам во кујната по 7 -8 пати и свекрва ми пред некој ден ми вика: Колку кила имаш качено те гледам нонстоп си во кујна а не ми стоиш поправена ич, кажи ја тајната...... :lol:
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.689
    Пол:
    Женски
    Во текот на бременоста се здебелив 12 кила , имав 47 кила а на пораѓање отидов со 59. Сега сум ок , 50 кила е нормално :)
     
  14. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    здраво на сите ај да пишам и на оваа тема вака ние ќе правиме вештачко оплодување на кај мај месец и проблемот е во тоа што на почетокот на бракот бев 50 кг и сме во брак 7 години и сега сум 100 кг се здебелив од многу нервоза како си минуваат годината јас постепено се здебелив но се и затворив и дома се одвојив од народот а знам сега кога ке одам во ремедика ќе ми кажат да слAбеам па ќе морам да почнам да слабеам барем да ослабнам некое кило до мај месец за да можам да го поднесам вештачкото оплодување па би ве замолила некој да ми препорача некоја диета поз
     
  15. kasiopeja

    kasiopeja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    39
    Ние планираме и посакуваме бременост здравје Боже.И јас имам проблеми со вишок кг. па сега сум на УН диета 58 дена.За ова време ослабев 12 кг. и се движам кон нормална телесна тежина.Мотивот-бременост е толку силен што сум спремна од се да се откажам.Разгледај ја темата за диети па можеш да избереш нешто што ти одговара.Можеби е најдобро да се советуваш со нутриционист кој ќе ти изготви личен програм кој нема да му наштети на твојот организам.Поздрав :rock:
     
  16. jorde505

    jorde505 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    zdravo na site,jas sum 26 nedela i koga se kaciv denes na vaga mi se stemna 13 kg imam kaceno a mi rekoa deka doprva e kacuvanjeto na kilaza inaku sum sklona na debeleenje ostanav bremena so 70 i mi velat so 100 sto posto odis na poragjaj,e sega me interesira dali i pokraj kacenata kilaza sto ocigledno ke e neugodna ke mozam da se porodam normalno ako ima nekoja so iskustvo vakvo da mi kaze fala najmnogu pozz

    [mod-kirilica:3icak0x5][/mod-kirilica:3icak0x5]
     
  17. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    E јас на порагај бев точно 100кг,а останав трудна со 77\78 се породив со епидурал и се беше ок,мислам дека тежината и не игра голема улога :wasntme:
     
    На jorde505 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.419
    Допаѓања:
    33.994
    Пол:
    Женски
    Јас пред бременоста имав 55 кила. Сега во 33 недела имам 66 кила знаЧи 11 кила повеке. А нормално е 1о до 12 кила повеке да се каЧат. Инаку пазам на храна , избегавам благи работи , Чипсови итн.... ;(
    И многу теЧности пијам во текот на денот. НајЧесто вода со вкус (обиЧна вода нема да ја пијам) ...
     
  19. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    jas sum vo 30 nedela, a nekako vagata samo povisoko odi, ama iskreno ne izgledam debela, nekako kako se vo stomakot da odi, ama dosega sum 13kg popravena
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.689
    Пол:
    Женски
    Бебето си расне Белувче , а и не само тоа , и плодовата вода , матката се тоа влијае.И јас бев толку 13 кг поправена , а не се познаваше на мене :)