1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Килограмите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Sonce, 22 ноември 2009.

  1. Sonce77

    Sonce77 Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2012
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    9
    Како прво ако мислиш да забременеш немој Диети! Јадете лешници, ореви и практикувајте се повеќе секс!
     
  2. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    17 недела и +6 кг ,почна и мешето да се познава ,како тргнало само на добро да е одвај чекам да се затопли да можам повеке да се шетам.
     
  3. professoressa

    professoressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    106
    Јас сум 35 недела и имам плус 4,5 кг досега, па до крај ке видиме колку ке бидат :)
     
  4. Regenbogen

    Regenbogen Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Колку е различно кај сите.....значи се е индививуално..
    Прва бременост 35+ - ужас!
    Сега 19недела +7, се надевам понатаму нема уште многу :)
     
  5. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    јас се поправив 20 кила за време на бременоста како слон се осеќав пред месец ипол, по породувањето имав 11 кила минус и дома овие 40дена ослабев 4 кила така да ми останаа уште некои
    5-6 кила за слабеење.
     
  6. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    spored mene drzi ja UN dietata, ne e stetna
     
  7. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    јас за време на бременоста пак,мислам дека слабеев,кога појдов на пораѓај не веруваа,се зезаа,не ми даваа ниту 4 месеци,ја бараа мојата матична по тел.да им потврди.напишаа 5 кг демек сум се поправила,а јас си чекам.....се мачам....со пукнат водењак.
     
  8. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201
    Јас пред да останам бремена има 68кг. во текот на бременоста особено во 7миот месец качив 20кг. додуша си јадев што ќе си посакав нормално и овошје и зеленчук по 8 месеци си ја вратив истата тежина затоа женски не се оптеретувајте многу со тежината нормално внимавајте колку што можете ама уживајте си во бременоста како дошле килограмите така ќе си заминат.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Не е баш така....до душа секој организам е различен, ама кг. не се губат туку така лесно.
    Веќе имам пишувано дека со првата бременост качив 22-23 кг. и ми требаше сигурно 1.5-2 год. да се вратам приближно назад, ама никогаш не успеав да стигнам до моите 53 кг. пред бременоста.
    Јас сум за пазење во текот на бременоста и за не преголемо опуштање, почести оброци со помала количина храна, да се избегнуваат благи работи (шчлагосани торти и колачи), тестенини, грицки-мицки и газирани пијалоци и секако повеќе овошје и зеленчук.
    Сега сум некаде 6 месец и имам 8 кг. повеќе, знам дека идеално поправање во тек на бременост е 9-12 кг., ама и до 15 кг. повеќе да стигнам ќе бидам презадоволна :D ...пазам и тоа многу, ама понекогаш сум стрвна и наместо 2-3 колачиња ќе биднат 5-6 :lol: :$ (омилени ми се посните колачиња од Мое колаче, на тие мислам).
     
  10. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.366
    Пол:
    Женски
    Јас за време на бременоста каЧив 15 кила . Сега после 11 дена од породувањето симнав 11 кила . Сегаа неможам многу да пазам на килограмите зашто и ја дојам´, ама затоа гледам да се хранам здраво .и килограмите ке се симнат :)
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    15 недела .. 3кг плус :)
     
  12. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Јас сум почеток на втор семестар и имам накачено 2 кг. Јадам редовно но се трудам да е здраво. Имав големи мачнини на почетокот па дури и ослабев малку. Се надевам до крај ќе терам со мала килажа. Впрочем како и да е се додека сме здрави и живи со бебушо тоа е најважно. :)
     
  13. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    17 недела 3 кила+ па фатија и празнициве и викендов се јадеше доста,и секој ден викам од утре пазење,само здрава храна,ама никако тоа утре да дојде,мене лебче највеќе ми се сака...
     
  14. olivia-popaj

    olivia-popaj Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    11
    dragi prijatelki dali nekoja mozhe da mi kazhe dali vishokot kg mozhe da pravi problem pri zabremenuvanje ? vi blagodaram :*
     
    На Skorpi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mrazulka

    mrazulka Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    7
    29 nedela samo 8 kg...........
     
  16. CudnaZena

    CudnaZena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    12
    16 недела и 5 дена и иста килажа како и пред бременоста
     
  17. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    38 недела 11кг. плус и плус висок притисок :) До датумот секако ке ставам уште килограм.
     
  18. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    јас уште немам почнато да ставам килажа, уште ми е истата сега за сега :) , но ме интересира во 8 9 ти месец кога ке бидам со големо стомаче како ке спијам?? оти ако не лежам на стомак јас неможам да заспијам :(
     
  19. nicenicegirl

    nicenicegirl Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    11
    навика е сењорита ломбарди, ке се навикниш ке си ставаш повеќе перници ке се навикниш јас за двете по 5 месеци спиев таакa :D
     
  20. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    ич нека не те плаши спиењето, ќе видиш дека ни на страна ќе ти биде мака да спиеш а не пак на стомак. Ставај перници позади тебе, меѓу нозете, пред тебе, па стомакот нека ти лежи на перница поудобно е.
    Јас засега 19н. имам +6кг. а сега како што мораљм да лежам ќе биде весело :^)