Килограмите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Sonce, 22 ноември 2009.

  1. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    752
    лелеее а по колку килограми стави во бременоста?    Леле леле значи сега додека ми е мало стомачето да си се изнаспијам оти после долго време ке нема спиење :D :D
     
  2. nicenicegirl

    nicenicegirl Активен член

    Се зачлени на:
    29 април 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    11
    сењорита, 15 за првото и 10 за второто и одма се вратив во форма со часови пилатес :)
     
  3. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    752
    девојки јас сум сега во 15та недела, и имам ставено 2 кг, дали е тоа во ред? и кога се ставаат повеке кила во првата или во втората половина од бременоста??
     
  4. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    283
    http://www.ringeraja.mk/statija/tezhina ... a_345.html
    Сењорита, овде има добар приказ околу килограмите.
    Јас сум 14 недела и сум на истата килажа како што бев пред да забременам, со тоа што пред 2-3 недели бев некое кило ослабена, па сега му доаѓа на исто.
     
    На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Neodlucna

    Neodlucna Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    902
    леле јас се си одев нормално нагоре по 2 до 3 кила месечно и од еднаш 6-7 кила до 31 недела...малку се разочарав,планирав и јас до кај 15-16 да качам но изгледа ке бидат многу повеке,дека еве до сега се веке 17 ( до 31ва недела).
     
  6. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.325
    Допаѓања:
    1.144
    Ќе те искара докторот сега кога ќе одиш на преглед :lol:
    Ај не му се секирај толку биди позитивна и движи се повеќе.
    После ќе му го оставиш бебето на маж ти и ти ќе си одиш на аеробик па уште позгодна ќе бидеш одколку предходно.
     
  7. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    111
    Ако си била слабичка пред бременоста тогаш е нормално да качиш повеќе килограми. Гледај да избегнуваш многу благо и тестенини (ако можеш :$ )
     
  8. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    542
    Труднички муабети

    и јас в се придужувам во клубот на бремени женички без клима дома :D
    а јас и да имам нема да смеам да ја пуштам затоа што не смеам да седам на клима, па вака на втор спрат си се топам секој ден, а ноке си имам една крпа до мене да си се бришам постојано :(
    туку да ви кажам нешто, секогаш кога шеткаме со мажето гледам сите трудници се слабички а машала со големи мешиња и ми иде да ги застанам да ги прашам како успеваат јас мислам дека до јануари ке бидам како топка :(
    некако почнувам да станувам опседната со тоа , сите се слаби трудници а јас уште на почеток сум здебелена ;(
     
  9. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.325
    Допаѓања:
    1.144
    Труднички муабети

    Немооооој уште одсабајле за кила те молам.
    Немој ќе се изнервирам, неможам да се запрам се нешто ми се јаде :)
     
  10. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    542
    Труднички муабети

    хехехе ама знаеш кај мене пак е друга песна, мене ич не ми се јади еве веке две недели ама ништо едвај јадам , само вода пијам ама мислам дека и таа се лепи цела на мене ;)
    барем да јадев немаше да ми е мака :D
     
  11. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.938
    Допаѓања:
    7.602
    Труднички муабети

    ^ Тогаш опушти се, кога ќе се породиш сета таа вода ќе исчезне во неколку дена ;) И мене исто ми се случи, се чудев од што ставам килажа, на пороѓај отидов со +16кгр, а по 5 дена од болница се вратив со само +3,4 :)

    Проблемот со кгр не е толку естетски, колку здравствен.....затоа, гледајте се` да ви е умерено, да сте смирени и опуштени, да се движите и вежбате онолку колку што телото ви бара и дозволува, и секогаш кога ќе осетите дека сте „тешки“ - фрлете се на зеленчук, овошје, салати, да си олесните малце :)
     
  12. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    542
    Труднички муабети

    се надевам и кај мене ке биде така ;) инаку на почеток во првите месец-два ич немав мака, јадев се ама умерено, мислам воопшто не ми се лошеше од некоја храна, ама еве сега веке 4 месец сум некаде премногу ми се лоши од секое јадење,и едвај да ставам нешто во уста, и можам само една иста храна да јадам :(
     
  13. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    542
    аа јас овај месец сум ептем хепи, хеххех
    не се имам воопшто порправено ја имам истата килажа од пред еден месец, е сега за 5 месеци ми иде дека сум здебелена околу 3кг, ама за понатака ке видиме како ке биди :D
     
  14. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    115
    15 недела 2 /3 кг :oсе надевам дека нема да продолжам да качувам вака :sweat: многу ме фаќа страв дали од кога ќе родам ќе ослабам :| одсекогаш сум била слабичка,сега малку сум поширока во колковите и половината инаку немам меше,ама сите ми велат ехе нешто си се поправила :worried:
     
  15. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    283
    Јас сега се утешив со табелата што сум ја постирала погоре, 28 недела сум и имам скоро 9 кг ставено.
    Ама како што гледам уште се држам добро, иако кога се гледам гола, си мислам дека сум дебелка :$
     
  16. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.873
    Jас пак мислам дека не си се здебелила многу,тоа е нормално толку да качиш,месечно пожелно е да се качува по 1,5 кг,ако се грижиш за тежината,јади повеке овошје,зеленчук и пешачи исто пиј многу вода.Hе ги слушај тие што ти велат да јадеш за двајца :)
    A тие што ти велат си се поправила,па нормално е бремена жена нормално дека ке се поправи :|
     
  17. Mikako

    Mikako Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    151
    Пол:
    Женски
    Со првото дете останав бремена со 58кг а се породив со 75. Со второто дете забременив со 65кг а се породив со 78. Сега после 16 месеци од пораѓајот имам 58 кг а претходно неможев никако да ослабам. Уживајте во бременоста и не мислете многу на килограмите, има време за слабеење! :)
     
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.779
    Допаѓања:
    6.958
    Јас сум 27 недела и до сега 7, 8 кг имам качено, зависи во кој дел од денот се мерам :lol:
     
  19. violetmoon

    violetmoon Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    кога ве читам колку бргу сте ослабнале ви завидувам искрено.јас се поправив 20 кг за време на бременоста,а најтрагично беше што јадев нормално колку и пред тоа.останав бремена со 63 на порагај отидов со 83 а сега имам 70. :sweat: пробував диети ке ослабнам и пак ке се поправам после.јас инаку сум многу склона кон поправање и цел живот сум со диети вакви онакви,ама пред тоа слабеев а сега многу тешко.многу ми сметаат овие плус 8 кг не можам да си ја носам старата облека и ужасно се нервирам посебно кога некој ке ми рече леле си се поправила... :envy: :envy:
    инаку висока сум 173.
     
  20. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Зошто не пробаш да пиеш по една чаша топла вода наутро, а потоа да доручкуваш и итн. Јас пиев така порано и слабеев тогаш памтам олабнав 2 или 3 кг за еден месец, чудно ама вистинито вагата го покажуваше тоа. Е сега планирам повторно да почнам, се породив пред две недели и сакам да си ја вратам старата килажа назад, не се здебелив многу 14 кг. Со диети не можам бидејќи го дојам малото, а искрено и не скам, а со вежбање малку ќе почекам зошто сум со царски породена и сега тоа е невозможно. Затоа ќе пробам пак со водата немам што да изгубам, освен вишокот кг. хахаха :D