1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Килограмите и бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Sonce, 22 ноември 2009.

  1. Dina911

    Dina911 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Јас кога почнав уште на почеток да качувам килажа мислев до 50 плус ке стигнам :D до 20 недела имав 13 кг плус, си зацртав максимум 20 да качам, еве сум 21-22 кила плус во 39 недела, и мене на почеток докторот ми викаше многу се тие кила, ама еве и сега кој и да ме праша колку сум поправена не му се верува дека сум 20че :) инаку висока сум, почнав со 62, сега сум 83, да се олесниме па ке вежбаме со бебе во раце ;)
     
    На lackygirl, bella.s, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Charlotte*

    Charlotte* Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.191
    Пол:
    Женски
    +11 бев до 29та недела
    Тука застанав, се немам мерено.
    Децава вакви ќе ми излезат гарант :D ,
    IMG_20181207_113051.png
    Ја имам фора, за близначка до +20ок било. :rofl:
    Али не ми оди. Киселини викаат стоп! :(
     
    На Ygritte, YoursTruly, Capricorn Taurus и 3 други им се допаѓа ова.
  3. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Абе јас останав шокирана не ми се веруваше што слушам, ме фаќа за стомак и вика знаеш ли колку сало има овде..отпосле и јас си реков требаше да му кажам ова она ама бидна..инаку секој пат сум кај различен доктор така работат овде, не сум во Мк..и овде има такви створови..
    Да се прашувам јас и 5кг само би качила ама реалноста е друга..абе така си реков, да биде се како што треба па ќе му ја мислам одпосле како ке се слабее, сега и да сакам не можам да не јадам, кога сум гладна веднаш ме тера да повратам..
     
  4. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Леле безобразен,како си земаат за право да навредат трудна жена просто да му се чудиш на паметот кој го немаат. Море треба побезоразни од нив да сме па на таков коментар да му вратиш со јас па едвај чекав бремена да останам и да се товам желба ми беше стомачниве со сало да ги прекриам:emo:. Прости луѓе да се кажело само. Се изнерав не дакам вакви упатени коментари на никој
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Charlotte*

    Charlotte* Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2018
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.191
    Пол:
    Женски
    Не смееш да гладуваш.
    Шеќер паѓа и се слошува.
    Тие кила не се само на нас. :)
    Ќе ме фати за стомак? Така ќе ми коментира? Ти мирна си изгледа. :)
     
    На Ygritte и bella.s им се допаѓа ова.
  6. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.078
    Допаѓања:
    20.834
    Пол:
    Женски
    Денес на болница се мерев имам 80 кг облечена со чизми :)
    Почнав со 68. Имам ставено 12кг термин ми е недела 09.12 :)
     
    На TeddyGrey, Martka, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
  7. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Јас почнав со 64, 39та недела сум и 80 кг. Ич не ми е гајле искрено да ви кажам, нит се осеќам дебело, нит пак некој може да ме навреди ако ми каже дека многу килажа сум качила (poolparty)
     
    На ***Bony***, Martka, bella.s и 4 други им се допаѓа ова.
  8. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски

    Не се многу ама секакви доктори има..мене исто ми викаше еден..отидов на скрининг он наместо бебе да го гледа он со моите кг се замараше и ми рече сум смеела само 4 кг да се поправам (шо не е можно) -.- јас се поправив исто 9 кг,а два дена по пораѓајот бев по слаба од пред да останам бремена..наеднаш ги снема 13 кг..така да ич не се замарај уживај си во бременоста и смени го тој негативец од доктор..
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  9. drugarka

    drugarka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    4.983
    Јас допрва ќе качувам. :lol: 12+6 само 0.5 кг :whew:
    Ама крупна жена сум ти јас, не ми бегаат килата. Се чудам што се измерив толку малце, ниту еднаш не ми се слошило.. си кркам...
    И искрено, се додека е ок, ми е гајле. Јас со вежбање активно и исхрана за 3 години си ја сменив градбата, си верувам во себе дека можам пак. Дека е тешко, тешко е, ќе биде потешко знам, ама се' што вреди е тешко..;)
     
    Последна измена: 7 декември 2018
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. an4ii

    an4ii Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    441
    Пол:
    Женски
    Јас почнав со 68 кила а пред две недели кога бев на контрола бев 80 а тогаш бев 26 недела сега сум 28+2 се немам мерено до сега имам 12 кила качено многу ми се малце се разочарав ја си мислев макс до 9 ќе качам 10 кила ама ја до 7ми направив 12 кила плус ама тоа е најбитно бебето да ми биде добро. Од др страна сама си се тешам со тоа што до сеа бременоста ја минев со поврќе лежење без никакви активности и движења бидејќи имав предходно еден спонтан во 6ти месец и оваа бременост уште во 6та недела имав крвавње и од тогаш повеќе на лежење и одење сегде со кола пешки никако.Матичната ништо не ми рекла за килажата а сеа кога бев во Ремедика на контрола доктпрот ме праша дали јадам благо му кажав дека од кога останав бремена мн сакам благо за разлика од пред тоа и ми рече да намалам со благк и леб зш мн ќе сум се поправела дека не било добро ќе ми се качел притисокот отоци ќе ми се јавеле и еве ср трудам да намалам ама некако тешко ми оди откажувањево од благото...
     
    Последна измена: 7 декември 2018
  11. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    39 недела сум
    Си јадам се од ништо не се устручавам се како што си јадев и пред бременост..
    Вкупно качив 12 кила и тоа се во стомак
    Се надевам после пораѓај нема да ми е како торба стомакот бидејќи сите кила таму ми се :D:D
    Со 60 почнав сега имам 72 :)
     
    На srekice, Dina911, mssuniquee и 3 други им се допаѓа ова.
  12. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Останав бремена со 64, на пораѓај отидов со 81, една недела по пораѓај сум 74.
    Ќе ги снема овие 10 за некој месец се надевам :?:
     
    На FreeMind, Dina911, hello-kitty.90 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. flower55555

    flower55555 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1.514
    Допаѓања:
    3.642
    Пол:
    Женски
    Со околу 55кг ја почнав бременоста.
    Последно се мерев пред 2 недели во 18та недела 60кг бев..
    И решив само на прегледи да се мерам, дома никако :lol:
     
  14. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Јас почнав со 59кг кои во првото тримесечие воопшто не се променија, после во 20 недела на скрининг кога бев, ме мереа бев 65кг. И ништо не ми кажа докторот, рече не смееш повеќе од 5.5кг да ставаш во триместар, според ова што ми кажа. И во 23 недела кога бев имав 66кг. ми искоментира матичната многу си се поправила за овие месеци, и викам само 3кг се мои, другите се од бебка.. Имам вода бебе тежи, имам повеќе крв... Висока сум 172 цм/60кг (пред да останам бремена, имав нормален БМИ) Значи таман сум .. И ми вика е да, во право си :D
     
  15. Dina911

    Dina911 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Јас почнав со 62, до пред порагај дојдов до 83-84 можда не знам не се измерив точно, некни во болница мажот ми ми вика оди надвор има вага, се мерам 78 си викам абе вие доктротиве да не заборавиле внатре уште едно бебе дека очекував барем 7-8 минимум да намамалам дека бебе, плодова вода ама тоа е :) ајде ништо полека. Тие што сте царски, знаете ли од кога смее да се носи мидер или некој појас за стомак за побрзо вракање во нормала?
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    @Dina911 јас уште утредента си ставив мидер.Секако со дозвола од 2 доктори.
    Некако се чуствував поцврсто и полесно ми беше за станување.
    Го носев 24/7.
    А за враќање на килажата.
    Стомакот одма ми се повлече,излегов од болница без меше,а килажата после неколку месеци ми се врати во нормала.
     
  17. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Значи почнав со 59кг, вчера бев на контрола и имам 69кг. А сум 28+2 недели.... Е сега не знам дали е тоа многу или малку :||(нормална не бремена тежина ми беше 60-62 кг.....:$ некоја искуство со кг..... Отприлика....:|
     
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Нема многу малку.
    Гледај ти како се чуствуваш добро и удобно. Секој е различен, секоја бременост е различна па и секој различно качува.
    Викаат просек е околу 12 кг, што не значи ништо бидејќи многу мешиња качиле и мкогу повеќе па после ги симнале.
    Првиот пат качив околу 9, вториот околу 12 третиот 3. Јас највеќе качував последната третина.
     
    На Dina911 и Ygritte им се допаѓа ова.
  19. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Па погоре пишав дека во првите три месеци од бременоста не качив на килажа....после тоа се поправив... И од последното мерење до сега сум поправена плус 3кг....океј се чувствувам подвижна сум, немам отоци (сеуште) ниту пак киселини редовни.... Ти благодарам за одговорот :*:)
     
    На Dina911 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Dina911

    Dina911 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    604
    Допаѓања:
    1.030
    Пол:
    Женски
    Јас сум со меше како 4ти месец, сма во понеделник сум на вадење конци дека царски, па тогаш ке прашам ако дадат дозвола одма ставам, оти стомакот ми е мек како вода да е полн :))))
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.