1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кинеска/Тајванска/Виетнамска Кујна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Lady-Mistique, 29 април 2010.

 1. Lady-Mistique

  Lady-Mistique Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Што би можела друго да кажам освен: ЈА ОБОЖАВАМ! :wasntme: :) ... Таа храна ја имам вкусено во неколку земји (посекако и кај нас :) ), и знам дека велат не е она што се готви во земјата на потекло, ами е нешто колку-толку прилагодено на кујната на локалната земја, а сепак кај и да ја вкусам едноставно остава чувство на исполнетост.. Знаете, кога јадете со уживање :) .. Не можам а да не уживам во таа храна... Кој микс на вкусови!!! :) Преостанува уште моментот да се обидам јас да приготвам нешто такво ... хехехе... или можеби да оставам на оние кои веќе се искусни во таа област ;)

  Едит:
  Мислењето е променето од страна на модератор, затоа што бојата со која што беше напишано бодеше очи.
  Ве молиме користете ги боите, само кога треба да истакнете дел од текстот.
   
 2. Popova

  Popova Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  6
  Lady-Mistique ако приготвиш нешто молим те стај го рецептов овде никако не сум била во можност да ја пробам таа кујна баш би сакала да експериментирам дома малку :)
   
 3. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  Јас никогаш не му си била за да пробам нешто слично...меѓутоа со време се случи и тоа и не зажалив..имам пробано тајландско јадење..Мешавина на вкусови...слатко, луто...солено..Тоа беа школки во кокосово млеко зачинети и од оние тестенини ко конци :) што се јадат.. навистина бев воодушевена колку беше необично вкусно.. :)
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Јас сум пробала кинеска кујна, ми се допадна многу, ама не како индиската, таа ми беше по мој вкус комплетно.зачинета многууууу, прекрасно нешто. А кинеската ја јадев во ресторан во Скопје и во Белград, еднаш пилешко со сос вкусно беше, а сум јадела и некој ориз со јајце и пченка испржено, тоа беше еден вид на брза храна. А многу ми се допаднаа пржените банани како десерт, мњам ;)
  [​IMG]
  Eve i link so recept.
  http://www.coolinarika.com/recept/741082
   
  На Sephora, Phyramide и zhap4e им се допаѓа ова.
 5. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  искрено немам пробано таква храна :?: но нема да штети ако напишете ако знаете некој рецепт па да приготвам дома, да си се пробам :$
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 6. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.050
  Јас колку што знам пржените банани се традиционално јадење во Куба
   
 7. Krisi

  Krisi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  152
  Па има разни, јас ги јадев во кинеска кујна, ама има и бразилски, тајландски па и кубански.Ништо спорно ;)
   
 8. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  пржени банани со сладолед од ванила, компот од ананас и едно нешто слично на мед, не знам како се вика :x - поубаво нешто - амин !

  нудли со зеленчук - мњам, пилешко во еден благуњав сос - не баш мњам :?: и дефинитивно најголемо -ама ич мњам- за нивните динстани зеленчуци со полуживо месо :shake:
   
 9. Lady-Mistique

  Lady-Mistique Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  еве и од мене и тоа дупло МЊАММ!!!

  од каде сега ова, полуживо месо? :?: тоа го нема во кинеската кујна, барем не јас колку што знам .. покревко мевце од она во кинеска кујна здравје, издинстано до максимум, посебно ако е во глинено тавче, и полно со сосеви, мљац... Јапонците со сушито of course, по живо рибино мевце здравје и иако такво сепак може да е вкусно ... ама кај кинезите живо мевце јок...

  и за десертот што го спомна Криси ... точно е, тие специјалитети ќе се сретнат во повеќе земји, ништо спорно зш и тие (Кина, Тајланд, Куба, ...) како и ние земјите од балканот си имаат некои сличности во исхраната.. сепак се земји од исто/слично климатско подрачје ;) (океј, некои од нив не ги поврзува само климата :) )... (само како пример, мусаката, кај се не на балканот ја има :) )


  Едит:
  Мислењето е променето од страна на модератор, затоа што бојата со која што беше напишано бодеше очи.
  Ве молиме користете ги боите, само кога треба да истакнете дел од текстот.
   
 10. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  пржен сладолед имам пробано и ок беше... едни тестенини јадев, ама чудни ми беа, и друго немам пробано, ама во план ми е :)
   
 11. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Обожавам азиска кујна, кинеска, корејска, индиска, јапонска...! Обожавам суши, пржени тестенини од ориз со бамбус и со соја, традиционалната тајландска супа со пилешко и млеко од кокос, пржени банани, сладолед од зелен чај, пилешко тика масала....ммм :inlove:
  Сакам храна која ме инспирира да седнам и да уживам во вкусовите, а не само да се настегам на брзинка, а азиската затоа ја сакам затоа што ми е преполна со мириси и вкусови. Оргазам за сетилата :)

  Едит: Виетнамска кујна ма и да ми играат пре мене не би пробала кога видов какви преубави кучиња убиваат за да ги зготват ;( ужас!
   
  На Sephora му/ѝ се допаѓа ова.
 12. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Камо јапонска кујна? :)
   
 13. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Девојко1985, ти треба совет за јапонска храна? Во Скопје има само на едно место суши - на Ленинова, до Алка ;)
   
 14. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  [​IMG]

  Од Кинеската храна, најмногу си го сакам оризот!
   
 15. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Обожавам кинеска храна. Особено оризот, салатите и пилешкото во соја. Во друга тема напишав дека не е лесно да спремање, треба вежбање и трпение. Ама неверојатно е вкусна и здрава.
  Задоволството е плус ако јадете со стапчиња, особено смешно за почетниците.
  Кинеската ми е идеална за некој посебен настан или ручек за одбележување.
   
 16. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  125
  Досега немам пробано ваква храна, незнам зошто не ме е привлекувало :)
   
 17. Kasija

  Kasija Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Јас исто така ја обожавам кинеската кујна и ја имам пробано и кај нас и во странство. Посебно омилени јадења ми се: луто говетско во слатко-кисел сос, нуделси со зеленчук, пилешко со црни и бели печурки и пелмените полнети со свинско месо. Мислам дека би можела да ги јадам секој ден. Кај нас овие јадења многу убаво ги подготвуваат во кинескиот што е кај пролазот на улица Ленинова- ¨Ѕвезден океан¨. Од странските кинески ресторани би ги издвоила патката подготвена на пекингски начин, маки, ракчиња покриени со фиде и пржениот сладолед. Прекрасна храна што дефинитивно заслужува да се проба.
   
 18. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Каде точно има кај нас странски кујни, само не италијанска, тоа мразам :)
  Индиска знам, кинеска исто, и мексиканса..ова другово го има или сепак не? :)
   
 19. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  103
  лелел на што се сетив хаха ми нооси една другарка виетнамка бонбони и јас си мислам ко нашиве карамели :D :D човече балго и лук бреееее која комбинација :puke: така да не повеќе фала
   
 20. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203
  Кинеска храна :inlove: Поготово пилешкото во слатко-кисел сос.Морам да се пофалам дека знам да го зготвам :inlove: :D Учев кинески 2 години и многу ми се допаѓа нивната култура и храна.Си изнакупував кинески стапчиња за дома и секогаш кога правам нешто од нивната кујна си јадам со нив. :) Инаку за благото,карамелизираните банани и јаболка,пржениот сладолед,тоа е американска измишљотина,во кинескиот јазик не постои терминот благо.Исто како што не постои и леб :) Затоа кинезите си се слабички :lol: :lol: