1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кинеска/Тајванска/Виетнамска Кујна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Lady-Mistique, 29 април 2010.

  1. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    ааааа кинезите се слаби пошто пијат разни напитоци а плус јадат змии.така ми има кажано другарка кинеска пошо има многу убава коса долга и плус има 32 год а ќе мислиш 20 и ја прашувам како се држи од ориз ли само е таква :D :D и ми каза некои напитоци,некои кафиња за слабеење и на крај вика „за косата ништо освен супа од змија :D :D „ееееее ете тоа ти е кинески живот :D
     
  2. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Прекрасна е за мене, бидејќи премногу сакам чинијата да ми изгледа убаво, но не заради декорацијата, како што стандард се први кај нас и на запад, а заради боите на разновидниот зеленчук, што го употребуваат.
    Затоа и ми е интересна, а богами и прилично вкусна. Ми се допаѓаат нивните комбинации, начинот на кој што ја приготвуваат, бидејќи сум го гледала тој нивни уметнички процес :) а ми се допаѓаат и сосовите што ги употребуваат (испробав и јас сама да зготвам нешто слично, но некако го немаше токму тој вкус :) ќе треба да пребарам рецепти по нет и да се обидам повторно :) )
    Инаку многу сакам пилешко во слатко, солено, кисел сос, како и да се викаше всушност, макар што не многу можам да изедам од тоа. Тешко ми станува после само две три топчиња... Топлиот сладолед, нудлите, абееее премногу работи. Но, зборувам за она што тука, кај нас и во странство се готви и претставува како кинеска храна. Кинеско-кинеска хаах па и не сум пробала :) сум гледала само како се готви. Живи били оние од Дискавери - Травел & Ливинг па си учиме тоа што не можеме да доживееме и видиме
     
  3. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Од кинеска кујна имам пробано:

    салата од краставица, морков и некои алги во неа како и сосови, неверојатен микс од вкусови , на слатко, солено и кисело, тооп :up:

    ориз со печурки и некои други додатоци, морам да кажам дека е прекрасен, навистина е посебен како што кажуваат, нарачав мала порција, а се претупанив, неможев да го дојадам :lol: .

    крцкаво говедско, со кикирики и зеленчук(луто пиперче), преубав вкус, месото како да е на скара испечено, а лутото пиперче му дава особен шмек.

    колаче со порака, ова беше екстра, вкусот ме потсетуваше на палачинки и секако порачето беше супер.

    што приметив кај кинекста кујна, храната е богата и доста најдува иако така не изгледа, а уште почудно е што вкусот не избледува толку лесно.

    се на се најубав впечаток, се спремам пак да одам, ама прво да научам со стапчиња да јадам, без нив не ми оригинално. :D !
     
  4. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Оуу кинеска храна е одлична, секогаш кога одам во Копенхаген си одам на едно местенце си купувам пилешко во сос од сенф и мед и ориз со зеленчук, и пилешко со бамбус и печурки превкусни, и пржен сладолед.. препорачувам да ја пробате оваа кујна, малку повеќе зачинети ама вкусно.
     
  5. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Обожавам кинеска, посебно пилешкото во слатко-кисел сос, ориз со морков, бамбус и црни кинески печурки, пржен сладолед.

    Но сепак, повеќе сакам индиска кујна. Сите тие зачини, мириси и бои ми се рај за сетилата.
    Омилено нешто од индиската ми е басмати ориз со парченца печурки и горски билки, мирисот ми останува во ноздрите со денови. Исто и Батар пиле, пилешки гради со доматен сос, зачини и паста од кашу.

    Единствено десертите не им ги сакам. Претежно се на млечна база, не се осудувам да ги пробам, имам аверзија кон млекото во комбинација со овошја.
     
  6. Allthatglitters21

    Allthatglitters21 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2012
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Секој 2 ден јадам од таму :D Springrolls ги обожавам со слатко кисел сос! Пилешко во кари, салата..
     
  7. AmericanWoman

    AmericanWoman Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    558
    Леле ја обожавам азиската кујна! Некако мешавината на вкусови е толку складна, толку задоволувачка.....уфф! Прво, суши. Значи дали има суши некаде во Македонијава, или подобро, дали во некој супермаркет има состојки за правење суши? Многу го сакам и еве една година откако сум во Македонија не сум го јадела, а толку многу го сакам. Со павлака посебно. Њјам.
    Teriyaky chicken и Orange chicken. Ориз со соја сос измешан со зеленчук. Springrolls. Нудлс. Таа виетнамската фа супа.
    Уфф ми се здојаде сега.
     
  8. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Кинеската кујна ми е прекрасна, верувам дека кај нас има мали варијации, со оглед на поднебјето во кое живееме, но се надевам дека вкусот е блиску до оригиналниот. :)
    Научив да јадам со стапчиња и да можам секој ден би јадела во кинескиот ресторан. :)

    Омилена нешта :?: ... па многу, ми се допаѓа слаткото-кисело пилешко и свинско, истиве само топчиња со ананас, па во комбинација со црни и бели печурки и никулци од бамбус, пикантно луто телешко на стапчиња :mm: ^_^ пржениот зелечук на кинески начин, пилешкото во лимон, жешко-киселата супа, среќното колаче, пржен сладолед, оризот... се'!
    Нема нешто што сум го пробала од менито, а не ми се допаднало. :)

    За тајванската и виетнамската кујна не можам да зборувам, зашто не сум пробала ништо досега, за жал.
     
  9. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Има суши ресторан - бар на ул. Ленинова, Нуби, неможеш да го утнеш.
     
  10. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    обожавам пилешко во слатко-кисел сос ...уфффф ми можела секој ден да го јадам! :)
     
  11. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Јас воопшто не ти го препорачувам Нобу, татко ми имаше проблеми од нивната храна. Во Македонија не може да има суши бар зошто за суши треба свежа риба. А, рестораните кај нас ја увезуваат, така отстоена за суши е прилично токсична.
     
  12. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    А може за Индиска тука да пишам? :wasntme:
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Имам пробано, и воопшто не сум фасцинирана.
    Дури сега мислам желудецов ме стега кога ќе помислам на тоа
     
  14. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Нуби не постои веќе неколку месеци.
    На негово место е Сушико. Кујна од Јапонија, Кина и Тајланд мислам.
    Јас очекував екстремно скапи цени, не е така. Мислам дека за специјални случувања може да си приушти човек.
    Јас бев прв пат за мојот 18ти роденден. Јас јадев суши (14 парчиња), татко ми јадење некое место не паметам точно, сестра ми ориз со зеленчук, а мајка ми пилешки прсти и суши. Плативме околу 2000.
    Тука беше вклучен и десертот и пијалокот.
    Толку плаќаме секаде отприлика, плус минус, кога идеме на фамилијарен ручек по некој повод.
     
  15. honesty

    honesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    296
    А рецепт да пишевте ако некој знае? Мене многу ми се свиѓа зеленчукот, многу е сочен. Каков сос ставаат, или како го приготвуваат? Многу сакам да си направам дома.
     
  16. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Оризот во Ѕвезден океан...преубав е со било што дали со печурки, зеленчук, кари, пилешко, ракчиња.
    Сакам да научам да правам ориз на кинески начин ;) Пилешко со кикирики, кари, зеленчук, црни и бели печурки исто преубави се..
    Кинеските шпагети т.н. нудлси се исто интересни, а тие и дома ги правам.
    На пржениот сладолед не ми се допаѓа многу надворешното тесто ама е доста интересен десерт.
    Понекогаш зимам оброци на happy hour од кинескиот во Рамстор по избор комбинација.
    Ааа и овие крокети од ракчиња :D мрсни се ама и тие ми се интересни.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  17. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Пак јас. Многу сакам да пробувам различни кујни и затоа што мајка ми е како мене, кога одиме на одмор, се растрчуваме на сите страни зимаме по малку од се што ни е интересно.
    Оваа година имаше во склоп на хотелот кинеско/јапонски ресторан и го јадев највкусниот оброк кој досега сум го јадела од овие кујни. Штета заборавив што беше, па не можам пак да си нарачам во некое од нашиве местенца. :( Во срце ми остана.

    Во однос на нашиве ресторанчиња, јадењето во Ѕвезден океан под итно да си го подобрат. Се изначитав одамна лоши критики за нив, ама ми беше мерак и го намолив дечко ми да смениме на кинеска малку. Одвај сум го натерала и си се зезнав. Леле кога ми донесоа една лоша порција ориз со ракчиња, ми беше криво што си ја искоцкав шансата повторно да го натерам да јадеме такво нешто. :D
    Ајде нив, да речеме и ќе ги сварев, ама на што личеше бе пилешкото во сос од лимон? 20 лимона пливкаа со 3 парчиња месо во голем тањир. |(
     
  18. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Aко сакате добар кинески оброк, земете си порција од 10h-18h од ѕвезден океан во рамстор. До сега барем кога сум зимала била одлична храната, а гледам и го зголемиле бројот на јадења и многу им се троши. Се избира ориз/нудлс и пилешко/свинско во многу различни варијанти и јас едноставно се давам во тоа.
    Во ресторанот некогаш ми погодувале, некогаш не..изгледа зависи од готвачот што е на смена:D
     
  19. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Пржен сладолед, мај ултимејт фејврит!
    Можам постојано да го јадам и пак нема да ми се здосади, ова го тврдам :D.
    Последниов пат решив да ја пробам сувата риба, мислам океј, не очекував нешто повеќе така да и не бев особено воодушевена, иако ми се допадна како беше приготвена. :)

    Слатко киселото пилешко порано ми беше постојано на реперотар, не знам што толку го форсирав, сега од самиот киселкаст мирис на далечина од 100 метри ми се гади. :worried:

    Следно сакам да пробам нудлси со зеленчук и пилешко, и фамозните пржени банани.
    :mm:
     
  20. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Ги обозавам оброците и сосовите во Ѕвезден Океан и стварно ми е цудно кога некој ќе се пожзали од таму..но ствар на вкус оцигледно