1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кинеска/Тајванска/Виетнамска Кујна

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Lady-Mistique, 29 април 2010.

  1. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.645
    Пол:
    Женски
    секако дека јадам кинеска хранаа :inlove:
     
  2. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    и така и така :)
     
  3. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555
    Кинеската храна не е толку здрава, бидејќи се пржи и сл. :!:
    Ама сепак, омилена ми е :rock:
     
    На Marija1989 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    ^Правилно е да се пржи во вок тава со капка масло или без масло, така да е многу поздрава од нашава кујна на пример каде што пржиме мевце и компири во литро зејтин.
     
    На Daydream, Angel-Adriana и sunfemina им се допаѓа ова.
  5. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Средната happy hour порција за носење од кинескиот ресторан Ѕвезден океан во Рамстор ја преполовиле или мене нешто ми се причини така? :devil: :swear:
     
  6. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    македонска кујна
     
  7. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555

    Знам, знам, некого сакав да кажам дека не е исто здрава како јапонската. :)
     
    На mims-89 и Marija1989 им се допаѓа ова.
  8. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Те молам кажи ни нешто повеќе за јапонската кујна, гледам дека си добро запознаена, за нас што немаме пробано.
    Објасни ни што е здравото, зошто јас како фан на кинеската сериозно ќе се загрижам ако не е здрава како што се произнесе ти. Не не оставај да чекаме.
    Поздрав4е :*
     
  9. lana.del-rey

    lana.del-rey Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2013
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.300
    Во кинескиот ресторан во рамстор има интересни работи,јас коа одам таму најчесто јадам ориз и пилешко и свинско со традиционални кинески печурки и во сос и ми се свиѓа,а има и иста таква комбинација само со шпагети,уствари они те прашуваат шо сакаш и ти си бираш :D има и со брокули ама мене ми е одвратно некако тоа,има убави работи ама има и мноооооогу одвратни,п.с. имам глеано Џејми Оливер како прави традиционални кинески шпагети (истите шо ги има овде) сука тесто,го сече на ленти и после тоа ги собра со раце и ги става да се варат,сигурно има нешто у тестото чим не се растураат додека се варат :^) ама како и да е,тие што имаат јадено шпагети од кинески ресторан,нели сте приметиле дека се некако суви и такви незнам,никакви? :D
     
    На Jenniffer му/ѝ се допаѓа ова.
  10. jagoda1979

    jagoda1979 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    227
    Пол:
    Женски
    кинеската храна подготвена во нашиве кинески ресторани во скопје е прилагодена на нашите вкусови и може да се рече дека е добра, но имав прилика како апсолвентка да одам низ европа и да јадам во кинески ресторан во Франција, во Ница поточно и можам да кажам дека во уста не се ставаше храната, толку измешано благо со солено, многу морски плодови ставани во комбинација со мед со мармалад со глупости, дури и самоиот ориз прелиен со кечап не можевме да го јадеме, кечапот беше ни благ ни лут, неодредено, да затвориш очи незнаеш дали јадеш мармалад или кечап.
     
  11. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Ох обожавам тајланска, кинеска храна ..
    Можам буквално секој ден да ја јадам :)
    Еве го моето омилено ориз, пилешко со зеленчук :)
    Иначе обожавам и спринголс, тампора, нудли итн.. :) 11125537_10205510844723310_725159158_n.jpg
     
    На mims-89, Ferhundela и joy1 им се допаѓа ова.
  12. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    Gi obozavam, bi mozela bukvalno sekoj den da jadam.Takov vkus, zacini, aromi...milina. Mi se prijade sea :nod:
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Не сум била во Кина но потврдено од неколку пријатели и познаници кои биле - првиот период додека да најдете соодветно место прифатливо за вашиот желудник и нос има да ослабете добри 4-5 кила. Се ќе ви биде чудно благуњаво и недефинрирано, некогаш блуткаво, а некогаш премногу сумњиво на изглед и по состојки за да го пробате. Во секоја традиционална пилешка супа пливкаат глави и нозе со канџи од кокошката што отишла курбан, по пазарите можете да најдете буквално се што не сте ни замислиле дека може да се јаде, а шетајќи ќе ги осетите сите можни мириси на планетата (во негативна конотација). Благите работи им се недефинирани, во торта ставаат зеленчуци, патлиџани иако тие технички се сметаат за овошје, но сепак комбинациите им се многу поразлични од оние што се практикуваат на запад. Ете на пример во луна парк наместо семки или пуканки, можете да си купите и фишек пржени лебарки :D
    Секако имаат и многу позитивни работи во нивната кујна, разни техники на припремање здрави оброци со минимален број на изгубени хранливи состојки, ама одат и до многу крајности што не можат да се пратат и „сварат“ ако сте навикнати на друг начин на живеење.
    Во поголемите градови/квартови има и голем избор на прилагодени ресторани за странци, а и Кина општо е многу широк поим, но ете сите што ги знам земјата на аеродром ја бакнуваат кога се враќаат од Кина и едвај чекаат да пробат нешто „нормално“.

    Ние нормално овде јадеме прилагодена верзија на кинеско, тајландско и нешто тајванско, лично мене ми се допаѓа, додека јапонско не сум пробала сеуште - Сушико ресторанот кај нас не ми делува некако премногу примамливо. Особено не би посакала да пробам суши во држава/град што не излегува на море и уште во сам стар ми делува премногу сомнително и не би сакала од прва рака да искусам колку се свежи состојките. Јас типувам дека не се, но нека ме демантира некој ако мисли поинаку.
    Инаку за се друго што сум пробала немам замерки. Сакам зачини, не ми пречи да ги мешам и особено ми се допаѓа начинот на подготовка. Омилени ми се дамплингсот, ама не пребрирам јадам се...ориз, нудлс, спринг ролс, зеленчуци, месо, десерти. Све си сакам. До сега само има пробано еден многу одвратен слатко кисел сос, вилицата ми се укочи од неубаво, ама тоа го памтам како изолиран случај, воглавно ми е супер и лесно ми е на стомак отпосле што ми е многу битно во последно време.

    Би сакала да пробам и други работи од останатите азијски кујни, без бизарности секако, не сум до толку гурман да јадам глувци, лебарки и такви ми ти работи.
     
    Последна измена: 8 мај 2015
    На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Не сум пробала досега. А сакам да пробам :)
     
  15. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Сушико е океј, ама прескап за тоа што го нуди. Немам пробано суши, од истите причини како тебе, ама имам пробано некои од другите јадења, и не ми беше нешто посебно, можеби е само до мојот вкус.
    Го сакав Ѕвезден Океан порано и редовно одев, после другарка доби труење со храна од таму, па некој на твитер најде лебарка во храната, и од тогаш ми е шубе да јадам.
     
    На Giovanna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    Многу често одам во Ѕвезден Океан, посебно откако отворија и во City mall, ама муабетов на @crimson ме замисли...
    Инаку сакам ваков тип на храна и сакам да пробувам нови кујни. Одамна се спремам да пробам суши, ама и не верувам дека во Скопје би пробала.
     
  17. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Сакам да ги пробам шпагетите со зеленчук ! И кантонски ориз (без месо)
    едвај чекам да отидам :)
     
  18. Queen^^

    Queen^^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми каже мислење за пилешко во слатко-кисел сос (кинеска храна), гледам многу го фалат па сакав да го пробам. Досега имам јадено нудлси со пилешко и зеленчук во сос.
     
  19. F~riday

    F~riday Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Кинеската храна проготвена тука кај нас не е иста,сум пробала од таа во Рамстор и врска нема од таа што сум ја јадела во кинески ресторан во странство,не е тоа тоа .
     
  20. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Другарка ми го покажа Ѕвезден Океан во Рамстор.. и ете ме, не излегов :D
    Ама цело време јадам пилешко слатко-луто-кисело, пилешки/свински топчиња, интегрален ориз или нудлси. Сакам да пробам нешто ново, ама и нема некој избор во ресторанот во Рамстор. Препорака некоја?
    Одамна се наканувам да одам во тој "вистинскиот" ресторан, таму ми ја фалат храната дека била сто пати поубава.
    Еднаш јадев и во Пекинг Гарден, исто пилешко слатко-кисело со ориз, и они ми ставиле од страна салата и дамплинг. Дамплингот беше одличен! Пилешкото не можев да го проценам, мислењето ми беше на граница меѓу одвратно и превкусно, пошто апла пливаше во мед. :D И ми дојде чудна мешавина на вкусови. А и поскапи се од Ѕвезден Океан, каде-каде.
    Сума сумарум, сакам кинеска храна, додека останативе кујни ми е желба да ги пробам. :)