1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кинеска облека -Made in China

Дискусија во 'Мода и стил' започната од vendiii, 13 октомври 2011.

  1. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Во продавничките кои имаат само кинеска роба имам купено 2 пара балетанки, 1 пар сандали и 1 пар апостолки-јадранки. Тоа е се на се, а облека немам купено, а додуша и немам ни сретнато. Знам само дека кога купувам и од други бутици се има случено да пишува на етикетата made in China, ама во глобала задоволна сум од производите. Пред 2 години си купив патики од орка и исто и на нив пишува дека се made in China.

    Она што ми е интересно е дека покрај тоа made in China, на многу производи по бутициве, или на некои парчиња кои ги имам купено пишува made in PRC. Се заинтересирав каде точно се изработени, седнав на интернет и што да видам:
    PRC = People's Republic of China
     
  2. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Стварно не знам кај да прашам, па овде ќе биде! Си купив папучи од пазар и тоа намерно со цел си викам стојат надвор цело време, па и да мирисале на нафталин ќе се одмирисаат! Хау јес ноу! Кога ги донесов дома и ги мириснав, копаат луѓе! Ги носев 10 мин цела соба на нафталин ми се умириса. Што да им правам? Да не имал некој искуство со „одмирисување“ на некоја таква кинеска роба? :?: Стојат 5 саати на тераса и уште си мирисаат |( Мислам 150 денари се, не е нешто трагично и да останат така, ама па од кај да си купам други со таква некоја ниска цена :?:
     
  3. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    И мене мајка ми ми купи лани такви смрдливки и нема шанси да се одмирисаат само од надвор стоење. Јас ги киснев во вода со омекнувач цел ден, па ги исправ во машина (останаа читави не се секирај) и ги сушев надвор. После тоа смрдкаа уште ама со тек на време ќе исчезне мирисот (или ќе се навикнеш на него :D ).
     
    На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Абе се е кинеско,се е направено во Кина :) Само нешто поквалитетно,нешто не :D
     
  5. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    :x :x :x леле видете што му се десило :x
    Oва кој знае каков производ било
    фала богу до сега мене вакво нешто не ми се има случено

    http://atlasshrugs2000.typepad.com/atla ... p_flop.jpg
     
  6. ana.ubavkata

    ana.ubavkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    59
    Јас,нормално,како и сите други,имам нешто кинеско.Ма,кого залажуваме,скоро се е кинеско кај нас. ;)
     
  7. hiphopgirl

    hiphopgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    190
    хелоууу..
    па вака.. не секоја кинеска работа како што велат стариве е неквалитетна. работата е во тоа што кинезите ги плаќаат по 1-2 долара за ден .. и затоа се тоолку ефтини(еден дел од цената влегува и ттрудот на човекот) а материјалите тоа не знам.. а тука ги дуваат цените затоа што патот да си го извадат сопстениците ..
     
  8. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Ич не сакам да купувам кинеска роба и ја сметам за неквалитетна, ама ете еднаш направив исклучок и си купив едни чизмички. Како ми се погодија, не знаете. Две години ги носам и ништо не им е. Има исклучоци и во таа кинеска роба :D
     
  9. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Абе буквално целиот свет е преплавен со Made in China. Мене ми донесоа од Америка многу убави чизми и тоа не беа ефтини некаде околу 100 долари и кога гледам Made in China значи таа ефтина работна рака што уште не прави. Инаку чизмите ми се со висок квалитет и прв пат наоѓам чизми кои не протекуваат конечно и јас да сум со суви нозе.
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jewel

    Jewel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    144
    Ова не се однесува баш на облека, повеќе на други кинески производи ама сакав да кажам колку се паметни Кинезиве :) Обично на производите од Европската Унија стои едно знакче CE (Comission Europeenne) демек потеклото е проверено и производот е безбеден, но ете Кинезите се паметни па и тие почнаа да ја ставаат истата кратенка, демек значи China Export. Знаат што прават.
     
  11. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    избегавам таква гардероба,но како и да е треба да си свесен дека малку пари даваш малку и носиш ... некои дале 300 денари за чевли кинески ги носат една сезона неможат да ги носат и другата па пцујат по кинезите,не се виновни тие ем знаеше дека ќе ги носиш малку ем пак ги купуваш |( но сепак да не се разбереме погрешно не е секогаш така
     
  12. LetsTalkFashion

    LetsTalkFashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    879
    Ако мислиш на оние дуќани CHINA SHOP или така нешто дефинитивно НЕ. можеби има и други кинески работи кај нас меѓутоа се тоа што е во такви продавници е изработено од никаков материјал кој изгледа ефтин , а да не зборувам како одвратно мирисаат. Не дај боже да ставиш нога во некоја таква обувка . ЈАС СУМ ПРОТИВ ТОА И НЕ КУПУВАМ АМА БАШ НИШТО ОД ТАМУ !!!!!
     
  13. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    И јас имам досега купувано доста облека од кинеските продавници и се што имам купено погодено било.Фала богу немам лошо искуство досега.
     
  15. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    А дали има негде кинеска продавница гари во Штип,радовиш?
     
  16. Virgo98

    Virgo98 Активен член

    Се зачлени на:
    9 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Во една продавница во Лептокатија ''Мис Шоп Шус'' си купив балетанки кои беа по 300 денари. Имаше едни од 800денари, а другите од страна, најверојатно останатото беа по 300денари. Тие се кинески, но не мирисаат толку мн. како оние од Gary. Ептен малку само. Што мислите, каков е квалитетот? Нели викаат дека е штетно за здравјето, бла,бла.. ама во секој случај..?
     
  17. Melany.Macedonia

    Melany.Macedonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    67
    :puke: ужасно мирисаа
    и за едно облакање? :^) :devil: не фала
     
  18. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Ако мислиш на оние дуќани CHINA SHOP или така нешто дефинитивно НЕ.
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ако е кинеско незначи одма дека нечини
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  20. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Не практикувам облека од кинески продавници многу ми мириса и не е квалитета едно облекување и може да се распадне.