1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Киноа

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од ElenaRbd, 23 март 2013.

 1. ElenaRbd

  ElenaRbd Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  153
  Здраво девојќи :) Сакам да прашам дали знаете што е тоа КИНОА ? (за јадење е)
   

  Прикачени фајлови:

 2. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  4.161
  Допаѓања:
  14.171
  Пол:
  Женски
  На Twinkles и ElenaRbd им се допаѓа ова.
 3. Maya3112

  Maya3112 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  479
  Општи прашања

  http://www.mojatakujna.mk/archives/119 може ќе ти помогне
   
  На ElenaRbd му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.056
  Допаѓања:
  199.228
  Пол:
  Женски
  Киноата е супер храна, накратко речено. Добро е што има тема, еве еден рецепт од мене, здрав, нискокалоричен, а вкусен. И за деца е одличен. Се мислев да го ставам во темата за сирова храна, ама бидејќи е готвено, не припаѓа таму, па еве тука ќе пишам. Може да споделувате и вие рецепти со киноа тука.

  Сутлијаш со киноа

  Шолја киноа
  3 шолји млеко по избор - кравјо или растително (јас го направив со бадемово млеко)
  лажица кафеав шеќер (дарк мусковадо на Виталиа), може и 1/4 шолја агаве нектар или јаворов сируп
  лажица екстракт од ванила
  цимет.

  Се става млекото со шеќерот на оган, а киноата убаво се мие со ладна вода во цедалка и се додава во млекото. Се додава екстрактот од ванила, може ванилин шеќер ако повеќе сакате така и се вари на тивко 30-45 минути со повремено мешање. Кога ќе се згусне, се трга од оган и се сервира ладно или топло, попрскано со цимет одозгора. Може да додадете и овошје по свој избор.

  На здравје!
   

  Прикачени фајлови:

  • Photo0459.jpg
   Photo0459.jpg
   Големина на фајлот:
   229 KB
   Прегледи:
   491
  На Zimone, macunka, slavica999 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Dgirlll

  Dgirlll Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  953
  Допаѓања:
  7.286
  Пол:
  Женски
  Може да се најде по маркетите кај нас? Колку пари е?
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.056
  Допаѓања:
  199.228
  Пол:
  Женски
  Ја има во поголемите маркети, јас ја земам од БиоКулт во ГТЦ, во Скопје, 500г чини некаде околу 300-350ден.
   
  На Dgirlll му/ѝ се допаѓа ова.
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334
  Лани бев истражувач на оваа култура :) и јас дигам рака како конзуматор на киноа.
  Еве ви рецепт за вкусен оброк - полнети домати.
  Потребно ви е

  - 1 чаша сварена киноа, 1 лаж. путер, 1 чешне лук, 1 рака листови од спанаќ, ¼ лажица сок од лимон, 2- 3 лажици рендан памезан (ако имате по дома), 150 г моцарела , 4- 6 домати (зависно од големината), зачини по желба. Јас ставам босилек

  Приготвување:

  Сварете ја киноата и ставете ја да се излади. Во голем сад ставете го путерот да се стопи и додајте го сечканиот лук. Пропржете го малку. Спанаќот исечкајте го крупно, додајте го во садот и него пропржете го. Тргнете го садот од оган. Додајте го пармезанот и 120 г рендана моцарела, киноата, сок од лимон па измешајте. Исечете ги горните делови од доматите, како капачиња, исчистете ги од семе и со лажица полнете ги со смесата од киноа и спанаќ. Горе ставете од останатата (50 г) рендана моцарела. Ставете ги во плех со хартија за печење и печете во загреана рерна на 200 степени околу 20 – 30 минути, покриено со алуминска фолија, за да не изгорат доматите и моцарелата. На крај одозгора јас наросувам босилек
   
  На Zimone и Annath им се допаѓа ова.
 8. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.712
  Пол:
  Женски
  Ова мислам дека ќе испадне многу вкусно, баш би сакала да го пробам овој рецепт.
   
  На Meckicja, KuklickaMoja, Lovelybaby<3 и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Meckicja

  Meckicja Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  6.664
  Допаѓања:
  8.195
  Пол:
  Женски
  Jas I kerkickata mi go jademe zivo ne vareno kinoata so jogurt mnogu e vkusno kerkickata mi go obozava
   
 10. Puellapulchra

  Puellapulchra Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 август 2022
  Пораки:
  2.021
  Допаѓања:
  6.018
  Пол:
  Женски
  Имам пробано. Не ми се свиѓа на вкус.