1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кино, театар, опера и балет

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Trendafilka, 12 мај 2010.

  1. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Многу сакам да одам на кино, но во мојот град за жал не работи.
    А убаво би било да работи, друго е чуството кога гледаш филм во кино и дома.
     
  2. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    И мене многу ми се допадна Животот е прекрасен :inlove: Премногу!
    Во ниту еден момент не ми избега вниманието, иако (со паузата) трае скоро 4 часа. А како што бев преморена, се мислев воопшто да не одам. И ќе зажалев ептен. Ми се чини дека е најдобрата претстава што воопшто сум ја гледала, а сум од оние што често одат во театар. И мислам дека нема нешто што не ми се допадна - од музика, кореографија, сценографија, глума, како и самата приказна. Сите актери беа одлични, мислам дека 100% се дадоа себеси и ги заслужија сите аплаузи и овации. Не за џабе претставава собра толку награди. На сите ви препорачувам да ја гледате :)
     
    На citalka, do-re-mi, Mayyya и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Fenix-James

    Fenix-James Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2016
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    2
    Дали во МНТ за студенти секој ден е 50% намалена цената како во Театар Комедија?
     
  4. mamma-mia

    mamma-mia Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    1.024
    Допаѓања:
    2.253
    Пол:
    Женски
    Во МНТ за лица до 27 години, со лична карта, цената на билетот е 150 денари.
    Ама не важи за претстави кои се релативно нови или актуелни во моментот.

    Туку ќе оди некој(а) на Мајсторот и Маргарита? :wasntme: Едвај чекам, мајке ми. В срце ми остана - потпишувам со две раце дека таа и Животот е прекрасен се најдобрите претстави излезени од МНТ.
     
  5. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Треба да одам на Мајсторот и Маргарита во вторник. Ме загрижува тоа што трае 240 минути, до сега немам одено на толку долга претстава, да не ја одолговлекуваат многу... Те молам кажи ми колкава е паузата?
     
  6. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    4.814
    Пол:
    Женски
    Секое одење во Скопје или Битола одвојувам време за да гледам некој филм во кино. Не сум љубител на 3D филмови, си терам old school шема.
    Каде што живеам не функционираат баш филмските проекции. Последен филм кој го гледав тука беше „Трето полувреме“, значи пред 4 години некаде. Повеќе функционира театарот и тоа во смисла на stand up комедиски шоуа, што и не ми се баш толку омилени, но сепак понекогаш одам да ги слушам за чисто разбивање монотонија.
    Никогаш не сум била на опера или балет, но премногу би сакала. Особено балет. Го сметам за уметност и знам дека би уживала.
     
  7. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.976
    Пол:
    Женски
    Да, многу трае. Има една пауза, не ми текнува колку беше ама сигурно е некаде 20 мин. можеби и пола саат. Таман е времето за малку да се освежиш. Преинтересна е, верувај дека нема ни да почуствуваш кога ќе летнат четири часа. Не одолговлекуваат намерно, и самата книга има обемна тематика. Убав помин. ;)
     
    На littleflower и Matotheja им се допаѓа ова.
  8. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Девојкии утре има попуст во cineplexx на сите филмови или на одредени, не сфатив на фејзбук страната не знам и за кои филмови станува збор може некој ако знае да ми каже, благодарамм.
     
  9. ShawtyGIRL

    ShawtyGIRL Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Јас сум љубител на театар, особено на Театар Комедија.
    Кино, па и така и така, повеќе сум од оние личности што преферираат да седат дома да го гледаат, а за опера имам мислење дека е навистина моќно дело, преубаво компонирано и осмислено. До сега имам одено само на две опери, ,,Тоска,, од Пучини и ,,Кавалерија Рустикана’’. Тоска ми се допадна премногу и Ви ја препорачувам, а другата и не баш. И заклучив дека сепак не сум баш по оперите хахах.
     
  10. TheMarionette

    TheMarionette Нов член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2017
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае колку е карта на "Не се клади на Енглези" ?
     
  11. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    ]Ја гледал некој претставата “Име” од Театар Комедија? Дали е интересна и смешна како “Стујардеси” на пример? Фала :)
     
  12. Fani80

    Fani80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Која претстава последна сте ја погледнале, а ви се допаднала?
     
  13. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Г-ѓа министерка, можеби по трет пат. Многу е смешна и забавна, нема да осетиш кога прошло времето.
     
  14. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.976
    Пол:
    Женски
    Мама Миа ја гледав последна и многу ми се допадна. Ептен е добра, добра глума, добра екипа, супер песни. Баш ме расположи, ја препорачувам. Мислам дека има останато уште некој термин.
     
  15. Fani80

    Fani80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Сум ја гледала, убава е навситина, тазе ми е да ја повторувам пак :) не сум била во театар комедија скоро?
     
  16. Fani80

    Fani80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Карта 600 денари?
     
  17. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.976
    Пол:
    Женски
    Различни има, јас земав за напред во партер и 1200 беше, неколку реда поназад беше мислам дека 1000, на прва ложа е 800 а 600 е на втора ложа ама од таму не верувам дека нешто се гледа воопшто затоа што е предалеку и високо.
     
  18. Fani80

    Fani80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Не се сомневам во квалитетот, ја гледав и Чикаго и навистина ми се допадна, ама претеруваат со цените...
     
    На Zaljubena26 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Здраво, предлог добра комедија во театар? Сакаме да одиме со маж ми сестра ми и зетот, па да знаеме за која претстава да земеме карти. Фала ви
     
  20. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Доколку не сте ја гледале Госпоѓа министерка, би ви ја препорачала. :)