1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кино, театар, опера и балет

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Trendafilka, 12 мај 2010.

  1. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.185
    Допаѓања:
    23.866
    Хмм и ја кога бев имаше 2 девојки на кои Весна им се обрати зошто претрчаа... :D Или секоја престава Весна на некого му се обрака, или сите сме биле на истата :)
     
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.185
    Допаѓања:
    23.866
    Од утре почнува Недела на Франкофонски Филм.. Секој ден од 20 часот, има прикажување на филм во Кинотека..

    Повеќе инфо - http://www.ccfskopje.edu.mk/mk
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  3. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Олово на перница е најновата претстава во Драмски. Ја гледаше ли некој?
     
  4. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Вчера бев на Вишновата градина и иако налетав на коментари од типот: најлошо потрешени 150 денари, подосадно амин, глупости живи, смрт и слично, мене не ми беше толку лоша.
    Таквите коментари верувам беа резултат од тоа што тие со кои бев навикнати на комедии, претстави како Дундо Марое или Демонот од Дебармаало.
    Она што ме изнервира е што кога ќе ти кажат Чехов, не може да си до толку смотан па да не знаеш каков тип на претстава би гледал. -.-
    Не можам да не искоментирам за лошата глума која ја дадоа актерите. Снежана Коневска-Руси беше одлична навистина! Другите не беа ништо посебно, аматерски делуваше се.
    Сашко Коцев некако ми се покажа во неверојатно лошо светло, но нормално, на крај доби најмногу аплаудирање.
     
  5. Mandarinna88

    Mandarinna88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    116
    Утре ќе ја гледам, па со задоволство ќе ги споделам импресиите :$ .. По она што го прочитав, ми делува дека е многу поучна..
     
  6. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Феминки мора да ја погледнете претставата КРВТА НЕ Е ВОДА! Синоќа ја гледав и сеуште сум пред импресии. Дефинитнво е претстава која со задоволство би ја погледнала пак. Одлична актерска екипа (на чело со незаменливата Биљана Беличанец Алексиќ), одлична претстава, со многу хумор, музика, приказна...

    И ако сте тип што не сака многу театар, по претставава сигурна сум дека ќе сакате да се вратите пак во Драмски :)
     
    На Mandarinna88 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mandarinna88

    Mandarinna88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    116
    ^^Требаше и јас да одам, ама уште во средата беа картите распродадени... Ќе си почекам до 27-ми. Дури за тогаш купив карти :(

    p.s. И „Олово на перница“ е исто така добра. Дефинитивно руши стереотипи што сите ние ги имаме за одредена категорија на луѓе
     
  8. i.am.me

    i.am.me Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    127
    Ја гледаше некој претставата Роберто Зуко?
     
  9. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Олово на перница да не сте ја гледале? Или геноцид 21?
     
  10. pepelashka.20

    pepelashka.20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    18
    Бев во четвртокот во кино на Хари Потер :)
     
  11. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Јас сум изнервирана! Во Штип веќе неколку години нема кино. Просторијата стои ете така празна и жална. И пред некој ден дознав дека ќе се реновира во диско. :fubar:
    Дајте бре луѓе, за култура се работе. Тоа жално, како да нема диско. Па ич да нема веќе.

    А инаку милувам да си одам на театар. Кога излезам, како товар да ми паднал од душичката, многу убаво се чуствувам. :)
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  12. fashionista

    fashionista Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    153
    Во Милениум и Рамстор скапувам, а донесат нешто ново правац во кино. Некои филмови и по 2 пати ги гледам. Одам и во театар, на балет и опера ама најчесто од школо не носат
     
  13. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Кино во мојот град нема,а и несум толку многу по филмовите :)
    А театарот дефинитивно е мојата голема љубов,уште одмалчка гледав театарски представи.И не пропуштам ниту една драма,што била во мојот град.
    Иначе омилени ми се:Сомнително Лице,Умри Машки,ММЕ кој прв почна,Буре Барут,Магија Еделвајс(пишувана според текстот Балканот не е Мртов),Народен Пратеник,Хамлет...И на други не се сеќавам.Инаку многу ми се допаѓаат драмските текстови од авторот Дејан Дуковски :)
     
  14. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Пошто во нашиот град има театар одам често, би сакала да има и кино.
     
  15. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Вчера бев во МНТ на предпремиера на „Свадбата на Фигаро“.
    Интересна беше, на моменти смешна, но искрено не беше онаква како што ја возвишуваа и претставуваа. Најголем аплауз и смеа предизвика - како и секгоаш - Сашко Коцев! Мислам дека цела публика само него го следеше, цело очекување беше на него, секако не ја потценувам извонредната глума на останатите глумци: Славиша Кајевски, Нино Леви, Сашка Димитровска, Драгана Костадиновска, Томе Витанов, Марија Новак, Николина Кујача и Кирил Поп-Христов.
     
  16. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Јас на опера не би можела да доседам, или ке почнам да плачам од нервоза, или ке се смеам неконтролирано. Не дека немам почит, тоа е права уметност но толку ми е напнат некој концепт, што не би можела да дотраам.
    Кино кај нас немаме, еднаш сум била во кино, порано имаше тука и го гледав Spy Kids, и од возбудата главата ме заболе ич не уживав во филмот.
    Затоа обожавам театар, уживам и со сиот кеф одам, најмногу сакам кога има комедии, и морам да се пофалам дека не си одам додека не изракоплескам убаво :)
    Претстави гледам секогаш кога има, и кога имам време, а посеен кеф имам за театарските игри Војдан Чернодрински кои секоја година се одржуваат тука. Порано, последната претстава со затворањето и наградите беше Глумците пеат, и се сеќавам имам плачено да ме носат, абе изгорена бев една глумица да бидам и само глумев дома претстави.
     
  17. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Во кино ретко одам, од причина што сега секој филм можам да си го симнам и да го гледам дома. Последен пат ми се чини бев да го гледам „Мајки“. Во театар почесто одам, некогаш со колегите се организираме да одиме групно. Последна претстава која ја гледавме беше „Хамлет“ и мене многу ми се допадна. Имаше одлична сценографија и глума. Исто така бевме да ја гледаме и „Госпоѓа министерка“, за разлика од „Хамлет“ таа е поопуштена претстава, баш да те насмее. А со дечко ми ја гледавме и „Кинегонда во Карлаленд“, ама на нејзината содржина сега не ми текнува. Изгледа не ми оставила многу силен впечаток :?:
    На опера и балет не сум била од средно, кога не организираше професорката по музичко. Одевме многу често, а последна балетска претстава кој го гледавме беше „Лебедово езеро“.
     
  18. smiley-32

    smiley-32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    532
    Допаѓања:
    510
    Гз ме боли од седење на истото место во Рамстор :rofl: :rofl:
    Искрено ,најубаво место за гледање филм.На мене Рамстор и ми е 1000000000 поубаво од Милениум.Незнам сошто ваљда со филмовите е :rofl:
     
  19. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Во кино не паметам кога последен пат сум била.Сигурно тоа било пред минимум 4,5 години кога не носеа од училиште и имавме кино во градот.Сега немаме кино па и да сакам да одам неможам :)
    Театар многу сакам иако последен пат бев пред неколку месеци.Срека што на некого од друг град му текнува да дојде барем 1 пат годишно за ние да гледаме вистинска претстава.Инаку театар моментално немаме, стариот го реновираат но сеуште не е готов.
    Опера и балет не.Не би можела да седам сериозна и да гледам како некој крши чаши :D
     
  20. Mini-Mouse

    Mini-Mouse Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.439
    Пол:
    Женски
    Театар да,обожавам! Мислам дека сите претстави ги имам изгледано во Драмски па и во МНТ може да се каже. Театарско дете сум. Последна претстава што ја гледав беше Хамлет, а планирам деновиве да ја гледам и новата обновена култна претстава Грев или шприцер.
    Филмови не гледам по кина бидејќи не ми е удобно,повеќе сум за пред домашно тв под кебенце со пуканки и секако ТОЈ до мене. :)
    А опера и балет некако слабо, не дека не сум била на таква изведба но некако опера ми е тешко да следам и пратам што се случува. :tmi: