1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кино, театар, опера и балет

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Trendafilka, 12 мај 2010.

  1. laryla

    laryla Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    229
    Знае некој што филмови има по кинава вечер?

    Ај плис за репорт,планирам вечер да одам. :)
     
  2. Miss.darling

    Miss.darling Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1

    http://kino.mk/
    Овде може да следиш репертоар за кино :)
     
  3. bonbona92

    bonbona92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    128
    Која цена се билетите за Мајските оперски вечери?
     
  4. Miss.darling

    Miss.darling Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Да ја актуелизиравме малце темава... м? :)
     
  5. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.626
    Од кога не сум бил во театар,кино ке заборам како изгледа тоа.
     
  6. honorthyself

    honorthyself Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.273
    Повели, појди некогаш. :)



    Репертоар на Драмски Театар за октомври 2012

    Дата Ден Почеток Претстава
    03.10.2012 Среда 20.00ч „Ах, љубов моја - турска приказна“
    08.10.2012 Понеделник 20.00ч За секого има по една
    10.10.2012 Среда 20.00ч За секого има по една
    13.10.2012 Сабота 20.00ч „Ах, љубов моја - турска приказна“
    15.10.2012 Понеделник 20.00ч За секого има по една
    16.10.2012 Вторник 20.00ч Архелаос или Еврипид се враќа на Балканот
    17.10.2012 Среда 20.00ч Архелаос или Еврипид се враќа на Балканот
    19.10.2012 Петок 20.00ч Генетика на кучињата
    20.10.2012 Сабота 20.00ч Грев или шприцер
    22.10.2012 Понеделник 20.00ч Архелаос или Еврипид се враќа на Балканот
    25.10.2012 Четврток 20.00ч Вртелешка
    26.10.2012 Петок 20.00ч Вртелешка (премиера)
    27.10.2012 Сабота 20.00ч За секого има по една
    29.10.2012 Понеделник 20.00ч Хамлет
    30.10.2012 Вторник 20.00ч Хамлет
    31.10.2012 Среда 20.00ч Вртелешка
     
    На vitomir му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Јас вака засрамена ќе си кажам дека досега во кино немам појдено.Немаме кино сала во нашиот град де.
    А инаку сега излеат ќе ме зарадуваат,се зборува дека наскоро демек кај мене во градов ќе го имало филмот Трето Полувреме,ако немаме кино сала,ќе било во театарската сала.
    Ама се надевам дека барем нешто слично би било на тоа,едвај чекам ! :rofl: :$ :$
     
  8. Elena-97

    Elena-97 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    2.107
    Ау сега се вратив од претставата Сомнително Лице. Значи само пофални зборови, се скинав од смеење :D
    Подцртаново е за оние што ја гледале :rofl:
    Џамбазов не играше, имаше некоја замена.Ама важно си уживавме.
    Не очекував нешто посебно оти не знаев кој игра во претставава и кога почнаа да излегуваат Сашко Коцев, Ванчо Николоски и уште некои таму не им ги знам имињата, абре смеееешки неможев да се воздржам! А да, ако може некој да ми каже како се викаше актерот што го глумеше оној заборавениот, што нонстоп викаше Не ме форсирај! Не се дери бре! А јас се дерам :D Генијален беше значи, на крај доби стендинг овејшн :clap: :D

    Презадоволна!
     
  9. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски

    Каде игра претставава и колку се билетите?
     
  10. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Сомнително лице игра во МНТ Центар, баш месецов ја има на репертоар, ќе си проверите на страната на ФБ или на веб, цената на билетите е обично 250 ден, евентуално за премиера ако се по 300 ден.

    Јас во никој случај не би ја препорачала Декамерон, исто во МНТ Центар, значи по делото на Џовани Бокачо, ама јас не сконтав баш најдобро - дека е мјузикл. :^)
    Па кога се изнарипаа на сцена (поголем дел од поставата беа од Театар за деца и младинци), ок сепак, талентирани глумци, многу инвентивна костимографија, ама песнулките, :^) викањето, пеењето, вриштењето да не кажам, и сите тие шарени ШАРЕНИ костими, ме доведоа до психоделично лудило.
    Траеше само час и половина, се чувствував како да сум заробена во театарот едно 10 денови. :sweat:
    Ептен се напнав, а претставата по правило треба да ме опушти и насмее - ако е замислена како комедија, или да ме замисли - во смисла да ги активирам заспаните мозочни ќелии и лагано да си размислувам денови после тоа, како за Животот на Молиер, на пример.

    Сјајна претстава, Никола Ристановски никогаш не бил и подобар на сцена според мене. :)
    Исто, инвентивна костимографија и идеални решенија за визуелизација и изведба, со оглед на неидеалниот простор и услови со кои располага театарската сцена кај нас.

    Понатаму, доколку дојде на репертоар, би ви ја препорачала Хамлет, со Дејан Лилиќ во главната улога, обично игра во Драмски, во Карпош. Убавина од претстава, да не кажам - ПРЕТСТАВИШТЕ.

    Госпоѓа Министерка со Весна-бејби во главната улога е изненадувачки долга, но и добра, одлично се снаоѓа во улогата, јас се зачудив да бидам искрена, што ми дава поттик во иднина да ѝ дадам шанса на Кој се плаши од Вирџинија Вулф.

    И секако, до крајот на годинава ќе ја погледнам и Сомнително лице, ја имам гледано во стара постава, но не и со Џамбазов во гл. улога.

    Би го препорачала балетот Дон Кихот, со Мими Поп Алексова како солист, беше запрепастувачки магична, очи не можев да оттргнам, и сите костими и оркестарот, уф.
    Исто и Рајмонда, Шехерезада, Самсон и Далила, Лебедово езеро, а утре одам да ја погледнам Жизел, па ќе споделам импресии.
    Повеќе сум љубител на балет, отколку на опера, ама ќе ѝ дадам шанса на Кармен, чисто заради музиката на Бизе, ме воодушевува. :)

    Во кино се` уште може да го погледнете Трето полувреме, и да одите задолжително. :!:
     
    На Springy, kate89, mamma-mia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Micheleljubov

    Micheleljubov Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2012
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    2.939
    Сомнително лице, пред многууу време ја гледав, со Сашко Коцев беше. Предобри беа на сцената, дури имаше мномент кога цела публика и актерите, ме чекаа да се изнасмејам, па одзасркнам, и да продолжиме :D
    Македонски рулет е исто една добра претстава, играше пред многу време, ама ми остави добар впечаток.
    Совршена жена, беше чисто промашување, според мене, беше од само две жени, кои си раскажуваа стари, мрсно-еротски вицови. Цела публика со стари луѓе, дур срам да те фати, да сакаш седиштето да те преклопи и голтне. :|
    Сега се нема баш време, ама се надевам ќе одам на некоја.. Жал ми е што на Госпоѓа Министерка не бев ;( . Денес, утре, никако да ја гледам.
    Македонска крвава свадба“ беше одлична, само не гледам потреба во секоја претстава, кај треба и кај не треба, да се форсира секс сцена. :^) Бевме со професорки во кино, и кога му се качи Цвета на либето и' , незнаев кај да погледнам. :tmi:

    Летово работев во организацијата на претставите, ( волонтерски ) и ми даваа карти за сите претстави од Драмски, на која сакам да одам.
    И по грешка, сум земала некоја германска претстава во Универзална. :^) Кога почнаа германците да урлаат на сцена на германски, да се дрогираат, глупираат, Боже мој . :o На крај станав и напуштив.
    Немаше никаква тематика претставата, само знам дека едниот му ја украл девојката на другиот, па овој ја убил, па во војна се случува ова... Срање.

    Од кино, ајде да коментирам, на македонски филм баш и не сум била на некои премиери. Бев на „Трето полувреме“, ама не беше тоа што очекував. Од истиот режисер, најдобар филм ми е „Балканкан“ ( омилениот македноски) и жал ми е што не го гледав во кино, да осетам еуфорија.

    На опера и балет многу сакам да одам, ама некако картите се скапички . Летово бев на филхармонии,а ма ги нема во насловов, наредна прилика ќе ги коментирам :D
     
  12. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Баш сакав да прашам како стоите со импресии за Генетика на кучињата, ама уште денес купувам карти! Веројатно би било против правилата на форумов да постирам линк од сајт кој нуди попуст на карти, па еве ако некој сака да се информира, нека ме контактира преку лп.
     
  13. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Секоја чест за Олово на перница, ама Генетикава не ми се допадна до таа мера што на паузата си отидов. Тешка претстава, конфузна, заморна. Не сакам такви. Сакам претстава што ќе ме релаксира и насмее.
    Такви се Олово на перница, Крвта не е вода, Грев или Шприцер, Како да ја убиеш сопругата и зошто, Животот на Молиер, Сомнително лице, Ромео и Јулија, Свадбата на Фигаро...

    НЕ за Генетеика на кучињата, Госпоѓица Јулија и Животот е сон. На други сега не ми текнуваат :lol:
     
    На Moira му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден бев во театар со друштво и многу убаво си поминавме.Бевме во драмски на ''Грев или Шприцер ''.Се изнасмеавме едно 2 саати и тоа не држи уште :D
     
  15. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Да можам,секој ден би одела во театар.Од мала го сакам,бидејќи тогаш мајка ми многу често ме носела на детски театарски претстави.Многу ми се допаѓа глумата во живо,интересно е,цело време си покрај актерите.Киното не може да го замени театарот.
    Инаку,најдобра претстава до сега ми е Госпоѓа министерка,после 3 часа во театар,не сакав да си одам дома.Толку хумористично,браво за глумците. :rofl: Не можев да се соземам од смеење.Тој што не бил обавезно да оди. :D
    Еве вечер ќе одам на Декамерон,па да видам каков впечаток ќе ми остави. :D
     
  16. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Колку пари е карта сега за во Драмски? 250 или 280?
     
  17. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    280 ден. е карта во Драмски, а со индекс е 140 ден.
    Ако немаш ти, може да ти купи карта некој што има индекс.
     
  18. Deemy

    Deemy Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    7.295
    Пол:
    Женски
    3a млади до 27 години со лична карта е 140,а со индекс ти даваат две карти за 140 :)
     
    На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    3a млади до 27 години со лична карта е 140,а со индекс ти даваат две карти за 140 :)[/quote

    :o Леле да си ми жива и здрава. Тотално имав заборавено за ова новово правило :x
     
  20. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Грешка си, со индекс една карта е 140 ден. не две, ме зачуди да е така па проверив на страната на Драмски на фб.

    Кога сме веќе на темата, од денес почнува Cinedays, се надевам ќе можам да погледнам повеќе филмови, има стварно добра понуда.
    Програмата тука.