Кифли

Дискусија во 'Рецепти' започната од mackice, 6 септември 2010.

 1. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  1.970
  Допаѓања:
  5.684
  20180410_154958.jpg

  Највкусни кифлички по рецептот на Аннатх
   
  На Tajnaotrovna, hermosa, Pacifist и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.224
  Допаѓања:
  131.930
  Пол:
  Женски
  дај рецепт без јајца те молам.. ти си ми проверена за кифли :)
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.437
  Допаѓања:
  129.350
  Пол:
  Женски
  Тоа дома кога ќе одам, да видам дали имам посни рецепти. Мислам дека имам нешто, ама не ме држи за збор.
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.224
  Допаѓања:
  131.930
  Пол:
  Женски
  Ако. Кога ќе.имаш време пушти :)
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.437
  Допаѓања:
  129.350
  Пол:
  Женски
  @LiliBoz бирај, еве три рецепти, последниот ми е најубав, мислам дека го имам пишано тука, ама еве пак

  Се меси тесто од кг брашно, два филџани шеќер, два здробени квасци, лажиче сол и топла вода по потреба. Се кисне, се прават кифлички, се мачкаат со вода и се печат.
  -------------------------------------------------------------------------------------

  Се замесува помеко тесто од 1500г брашно, два киснати квасци, лажица сол, 3 лажици шеќер, шолја и пол масло и млака вода по потреба. Се прават топчиња, а од нив се прават кифлички кои се мачкаат со вода и се печат.
  ------------------------------------------------------

  500гр. брашно
  1 квасец растопен во млака вода, со малце сол, шеќер и брашно
  1,5 лажичка сол
  3 лажици шеќер
  250-300гр варени и блендирани моркови
  150мл масло
  млака вода по потреба

  Се меси тесто (да не се лепи на раце ама да е меко ко за лепче) од се` погоре наведено, и се дели на 2 дела, па секој дел на уште 4.
  Се отвара мала кора од секое делче, се мачка со маргарин одозгора и така се редат сите 4 едно над друго, со маргарин измеѓу нив.
  Се отвара кора со дебелина од пола сантиметар, се сечат шеснаестинки и се вртат кифличките.
  Истово се повторува и со другата половина.
  Кога се готови, се редат во плех (скоро повеќе од 1 плех ќе фати) и одозгора се мачкаат со сенф помешан со вода, се наросуваат со сусам и се оставаат да надојдат 1 саат точно. Се печат во загреана рерна на 180-200 степени.
   
  На Milaаа991, Thallia и LiliBoz им се допаѓа ова.
 6. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.224
  Допаѓања:
  131.930
  Пол:
  Женски
  направив скриншот фала ти ептен...
  ќе ви пуштам една пита на рецепти мк ја имаше денес и ја направив лудница е...
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.480
  Допаѓања:
  65.216
  Пак ги правам овој пат со помошничка :)
   
  На Annath и LiliBoz им се допаѓа ова.
 8. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  5.104
  Лиснати кифлички најубаво ми испаѓат, а оние другите никако да ги погодам и по многу рецепти имам пробано и ништо. На меко замесени и пак не е тоа тоа. Не мирисаат на кифли туку како на леб и следниот ден се тврди, а додека се топли се убави и меки.
   
 9. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.269
  Допаѓања:
  28.317
  20180924_172135.jpg

  Meki epten
  Recept bez mleko i bez jajca posni
   
  На hermosa, dunika, LejlaD и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Aneta92

  Aneta92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2016
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  2.785
  Пол:
  Женски
  Здраво. Прв пат сакам да правам кифли , де рецепт за некое тесто што ќе ми успее. Не за друго ќе имам публика додека ги правам па да не се посрамотам.
   
 11. Pacifist

  Pacifist Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2018
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Машки
  Блазе си му на тој среќник што ќе ужива во овие кифлички!
   
  На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  2.319
  Пол:
  Женски
  Види го прикачениот фајл 448059
  500 мл потопло млеко
  200 мл масло
  1 јајце
  40 гр квасец
  2 лажички сол
  1 лажиче шеќер
  900гр-1 кг брашно
  За премачкување
  1 јајце
  по потреба сусам
  по потреба путер

  Квасецот се раствора со малку млеко, шеќер и брашно.
  Во сад се ставаат млекото, маслото, солта, јајцето, растворениот квасец и со брашното се замесува тесто да биде мазно.
  Се прават топчина (околу 47-50) и се ставаат на намрсена површина.Се зема од првото топче што сте го направиле и се прави кифла.По желба на средината може да се стави и сирење. Се редат на намрсен плех или на хартија.
  Откако ке се направат сите кифли се уклучува рерната да се загрее на 200 степени, се мачкаат со изматено јајце, се наросуваат со сусам и на секоја кифла се става мали парченца путер.
  Се печат околу 20 мин.

  Неколку пати ги имам правено, никад не ми утнале, а тапа сум за во кујна.. На здравје!
   
  На Aneta92 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  5.104
  Имам пробано многу рецепти и никако да ми испаднат како што сакам. Немаат мирис и вкус на кифла туку на леб. Ставам доволно млеко и масло и ги месам на меко и одозгора путер. Стварно не знам во што е тајната на оние убави домашни кифли. Дај кажете ако знаете.
   
 14. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.438
  Допаѓања:
  33.342
  Пол:
  Женски
  Не ме бива за теста а една упорност имам ух.
  Ај да пробам сеа лиснато, дајте некој рецепт за лиснати кифлички:nod:
   
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.701
  Допаѓања:
  22.510
  Пол:
  Женски
  Рецептава ја најдов од интернет. Многу се вкусни. Тестото не треба да стасува.

  2 чашки јогурт
  1 чашка зејтин
  1 белка
  3 пецива
  1 лажичка шеќер
  2 лажички сол
  1 лажичка оцет
  7 чашки брашно

  Јогуртот, зејтинот и белката се мешаат со жица за матење. Се додаваат останатите состојки и се замесува тесто. Се вадат топчиња и од секое топче се расукува кора. Се формираат кифлите. Се печат во претходно загреана рерна.

  Јас користев чашки од јогурт. Така пишуваше во рецептата. Тестото е меко и не се лепи за раце. А и кифлите се меки и со стоење неколку дена.
   
 16. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  15.309
  Пол:
  Женски
  И јас денес ги направив кифлите по рецептот на @Annath , навистина премеки и се топат во уста.(y)
  Имам правено кифли претходно и по други рецепти, но дефинитивно овие најмеки и најубави.
  Точно два плеха ми излегоа.
  Еве и слика:)
  D1047A59-5E92-44B8-B022-F6A2CB757BFC.jpeg
   
  На Pacifist, Dadusicka, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
 17. maaitka

  maaitka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  2.084
  Пол:
  Женски
  На Pacifist, LivingGlam и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.
 18. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.597
  Допаѓања:
  5.296
  Ме интересира, од кога ќе ги испечете ќифличките што им правите понатаму т.е. со што ги покривате, како ги ладите, кога ги замрзнувате,
  како да останат меки??
   
 19. maaitka

  maaitka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  2.084
  Пол:
  Женски
  Кога ќе се испечат ги покривам со крпа додека се оладат да бидат млаки и после тоа ги собирам во кеса и ги замрзнувам. Кога ги одмрзнувам ги оставам на собна температура никогаш не ги одмрзнувам во микро бидејќи така само ги суши и после некој саат стануваат тврди а вака се меки исто како тазе печени
   
  На g8lQQk, Tajnaotrovna и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.