Класична музика

Дискусија во 'Музика' започната од Gordana10, 9 јануари 2010.

 1. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.829
  Пол:
  Женски
  Richard Clayderman и Paul Colier...дефинитивно за душа...било која од нив...
   
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.439
  Допаѓања:
  56.097
  Лелеее Одисеја 2001 многу ја сакам уште од мала. Од тогаш морници ме лазат кога ќе ја слушнам.

  Инаку класика - ДААААА!
   
 3. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.103
  Пол:
  Машки
  Deneska neshto ne sum ravnodushen.!sho taka..:?:

  [youtube]<object width="320" height="265"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/c1iZXyWLnXg&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/c1iZXyWLnXg&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="320" height="265"></embed></object>[/youtube]
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.170
  Пол:
  Женски
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.759
  [youtube]<object width="320" height="265"><param name="movie" value="http://www.youtube-nocookie.com/v/y7YJHgZaelY&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube-nocookie.com/v/y7YJHgZaelY&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="320" height="265"></embed></object>[/youtube]
   
 6. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.103
  Пол:
  Машки
  [youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/5BDVvB7Xx1w&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/5BDVvB7Xx1w&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]
   
 7. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.103
  Пол:
  Машки
  [youtube]<object width="320" height="265"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/tcrfvP11Hbo&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/tcrfvP11Hbo&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="320" height="265"></embed></object>[/youtube]
   
 8. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.170
  Пол:
  Женски
 9. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.170
  Пол:
  Женски
 10. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.103
  Пол:
  Машки
  ...The Phantom Of The Oper.. ;)

  [youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/S88rkpPu8_g&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/S88rkpPu8_g&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.759
  Верзија Најтвиш
  [youtube]<object width="320" height="265"><param name="movie" value="http://www.youtube-nocookie.com/v/os_y7jtUBZw&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube-nocookie.com/v/os_y7jtUBZw&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="320" height="265"></embed></object>[/youtube]
   
 12. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.103
  Пол:
  Машки
  Hipica....bravo... :clap:

  [youtube]<object width="320" height="265"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/pJLyZqETuBU&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/pJLyZqETuBU&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="320" height="265"></embed></object>[/youtube]
   
 13. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.170
  Пол:
  Женски
 14. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.170
  Пол:
  Женски
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.596
  Допаѓања:
  132.919
  Пол:
  Женски
  Обожавам класична музика... можеби дека сум растела со неа... знам да си ја пуштам понекогаш, чисто само за да се релаксирам, да ми се одмори мозокот и да си ги средам мислите.... ама во последно време ја запоставив :oops: чисто затоа што си најдов други начини на релаксација :lol: :lol: :lol:
  А и последниве четири години некако како да се преориентирав повеќе на crossover - тоа е кога оперски пејачи пејат популарни хитови со нов, покласичен аранжман, и тоа многу убаво звучи и опушта... можеби затоа што претежно се работи за мажи :P

  http://www.youtube.com/watch?v=Eo6K7KCTtfw

  Клипов горе е пример за crossover...

  Хипица, секоја чест за Најтвиш... дечките се фантастични, и знам и нив понекогаш да ги пуштам до даска 8) особено кога некој многу многу ме изнервирал :twisted: :twisted: :twisted:


  P.S. Заборавив да кажам дека омилено дело од класиката ми е Четири годишни времиња од Вивалди :D
   
 16. Marley

  Marley Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.087
  Допаѓања:
  1.103
  Пол:
  Машки
  [youtube]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/x_YedfxNKow&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/x_YedfxNKow&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/youtube]
   
 17. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.170
  Пол:
  Женски
 18. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.170
  Пол:
  Женски
 19. Popova

  Popova Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  6
  Moonlight Sonata - like a lot! Фала
   
 20. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  48
  Класика..точно многу ретко кој ја слуша денес, а неверојатно добро делува на психата, расположението и интиленгијата.
  Како и да е, имам навика да ја слушам, но освен оние *старите* сакам да слушам и новокомпонирана класика. Од светски познатите најомилени ми се Бах, Бетовен, Вивалди, Моцарт,Верди, а над сите Паганини. :)
  Од поновиве, Yiruma (јапонски композитор), Клајдермен, Андреа Бочели, Ули Џон Рот и мн др.
  Исто така вредни да се спомнат се и Енигма , Ениа, Мајк Олдфид, добро тие повеќе се по ориенталната музика, за медитации и јога, но сепак релаксирачко и смирува.. :)