Класична музика

Дискусија во 'Музика' започната од Gordana10, 9 јануари 2010.

 1. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.164
  Пол:
  Женски
  Класичната музика смирува, точно дека не е компонирана за да смири некого, но, разликата е во тоа што додека ја слуша човек, не би требало неговиот ум да е преокупиран со мисли, барем јас имам приметено кај мене, разликата кога додека слушам музика дали мислам или не.Иако и мене ми се случува кога ја слушам,да мислам на инструментите :D слично како и ти, е сега некогаш знае и да ме вознемири самата музика, но, тоа е во зависност од како сум расположена моментално, па така и ќе делува класиката на мене.Инаку самата музика секогаш асоцира на некакво време, настан затоа што пак е тоа во зависност од нашето расположение или пак се поврзува со некаков за нас значаен настан :) Се сетив сега на филмот за Бетовен, што никако да го фатам од почеток, се од средина |( па ми текнува на уметноста на создавањето на класиката или музиката воопшто, уметност :emo: :D Специфично е, доста интересно, ете толку од моменталнава инспирација за пишување во ваков контекст :D
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.395
  Допаѓања:
  3.000
  Убава тема, но гледам некои ја мешаат класичната музика со Ера, Енигма, Вангелис и сл. тие не спаѓаат во класична музика.

  Се согласувам со Gordana10 дека класичната музика може да смирува, а може и да помага при исцелување. Имам читано (во објавата: Спознај и лечи се со силата на Духот) дека Бог во изминатите векови испраќал многу духовни битија во отелотворување кои како надарени луѓе преку музиката на човештвото му го доближи финото, нежно чувство за Небесните светови, за нешто убаво. Тие кога компонирале не морале да биле свесни за тоа(на пр. ги поттикнал некој надворешен настан) но духовниот налог кој бил вгравиран во нивните души зрачел низ нив.

  Johan Pachelbel - Канон во D-дур

  http://www.youtube.com/watch?v=hOA-2hl1Vbc

  Јохан Себастијан Бах - Jesu bleibt mein Freude (Исус останува мојата радост)

  http://www.youtube.com/watch?v=uKq5IcBFyeQ

  Марк-Антоан Шарпентие - Te Deum Laudamus (Тебе те славиме Господе)

  http://www.youtube.com/watch?v=iwU37osOkQA
   
 3. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  Ме инспирира. Нема текст кој ме буни, туку само ноти. Магија од ноти..
  Од класиците омилени ми се: Моцарт - За Елиза, Чајковски - Лебедово Езеро, Бетовен - Љубовна приказна...
  Ги има. :)
   
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.395
  Допаѓања:
  3.000
 5. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.021
  Заспивам и се будам со класична музика, се ми се допаѓа, нема нешто што не ме воодушевува. Како омилени и дела без кои не ми поминува денот ако не ги слушнам се:
  http://www.youtube.com/watch?v=nGdFHJXciAQ
  http://www.youtube.com/watch?v=ceFw309vmWA :inlove:
  http://www.youtube.com/watch?v=0odaG9qi818
  http://www.youtube.com/watch?v=3X9LvC9W ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=_CTYymbbEL4
   
  На Gordana10, Sara123 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 6. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Кога имам изливи на нервоза или сум под стрес,обично многу слушам класична музика.Благотворно ми делува на мозокот. И не само тогаш.. ја слушам кога сум изморена од СЕ ! Едноставно ме смирува..па и убава ми е на ушите.
  :emo:
   
 7. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.935
  Пол:
  Женски
  класична музика најчесто слушам кога учам, убава е релаксира а нема текст за да те буни во текот на учењето.
   
 8. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  551
 9. blingy

  blingy Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2013
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  19
 10. girl.9

  girl.9 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2012
  Пораки:
  1.689
  Допаѓања:
  477
 11. Lovy1

  Lovy1 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2013
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  816
  Пол:
  Женски
  Слушам понекогаш, особено кога сум нервозна, изморено..
  После тоа многу подобро ми е :)
   
 12. Moonstone.17

  Moonstone.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2013
  Пораки:
  591
  Допаѓања:
  1.862
  Пол:
  Женски
  На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.364
  Допаѓања:
  21.612
  Пол:
  Женски
 14. clock.pot

  clock.pot Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2013
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  333
  така навечер, ќе си легнам, ќе се опуштам и ќе ја пуштам 40 симфониja од моцарт или елиза од бетовен. солзи ми навираат, се сеќавам на времето кога свирев флејта....
   
 15. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.286
 16. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.286
 17. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.315
  Допаѓања:
  8.358
 18. Elena3105

  Elena3105 Нов член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  И слушам и пејам класична музика :)
   
 19. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.315
  Допаѓања:
  8.358
 20. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  65.269
  Пол:
  Женски