Класична музика

Дискусија во 'Музика' започната од Gordana10, 9 јануари 2010.

 1. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.048
  Пол:
  Женски
 2. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.048
  Пол:
  Женски
  Ја заборавивме темава :inlove:
   
  На IronLady, xxAngelxx, Bender Rodriguez и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.048
  Пол:
  Женски
   
  На IronLady, presiosaP и LivingGlam им се допаѓа ова.
 4. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.196
  Допаѓања:
  2.563
  Пол:
  Женски
  Уживам во класичната музика, иако не ја слушам толку често.
  Треба повеќе да ја вклучувам во секојдневната музичка листа. :D

  Пред некој месец се заразив со една песничка, одеше во позадина на некоја реклама, ама толку беше заразна, се уште си ја свиркам. :D А, никако да ја најдам, поим немам ни што ни како.

  Неколку од омилените:


   
  На blueberry93, IronLady, presiosaP и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.607
  Допаѓања:
  48.892
  Пол:
  Женски
  Слушам понекогаш, зависи од расположение. Многу ја ценам класичната музика, ми дава некое посебно чувство и како да ме враќа во минатото, ме носи во некое друго време.
   
  На Abrakadabra и presiosaP им се допаѓа ова.
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.132
  Пол:
  Женски
 7. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.048
  Пол:
  Женски
 8. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  817
  Допаѓања:
  4.004
  Пол:
  Женски
  Учам средно музичко и верувале или не, на прсти се бројат тие што ја сакаат класичната музика и ја слушаат во слободно време, без разлика на тоа што ја свират. Денеска на пример, имавме концерт, камерна музика кларинет и клавир. Ај што едвај успеаја да не качат у сала горе, после пола саат сите заминаа, а останавме горе максимум 15 души, а музичко учиме, класика, замисли. Малку забегав од темата, oк. Мене класичната музика ми е на прво место, и и нема замена. Обично слушам музика од 20 век, омилен композитор Rachmaninoff..опседната сум со него. Има многу добри дела,а и познат е по неговиот 3 концерт во Д мол. Еве линкчиња од неколку омилени композиции негови:
  (оваа моментално ја свирам)
   
  Последна измена: 27 октомври 2015
  На Felony, IronLady, do-re-mi и 3 други им се допаѓа ова.
 9. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  42.755
  Пол:
  Женски
  Кога учам, обавезно во позадина. Мелодично :music:
   
  На presiosaP и Abrakadabra им се допаѓа ова.
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.132
  Пол:
  Женски
 11. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.048
  Пол:
  Женски
   
  На Bender Rodriguez му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.048
  Пол:
  Женски
   
  На IronLady и LivingGlam им се допаѓа ова.
 13. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.048
  Пол:
  Женски
   
  На LovelyGirl3 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 14. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.973
  Пол:
  Женски
  Мислам дека човек добива поинаква перцепција за класичната музика кога ќе треба да ја свири. Вака пуштена на јутјуб, цеде или плочи, сè делува така лесно и глатко, како природно сè да си доаѓа на своe место. Ама кога ќе треба да отсвирите нешто - не е толку забавно :D Шала на страна, вежбањето може да биде многу напорно, ама кога ќе се синхронизира еден оркестар, сфаќате дека ништо не било залудно. Јас уште си ги чувам нотите, често ми доаѓаат при рака кога средувам и чистам. И можам да приметам дека сè уште ми стојат во меморија после толку години.
  Од поновите композитори најчесто го слушам Ludovico Einaudi. Секогаш имам некои измешани чувства кога го слушам.


   
  На IronLady, Abrakadabra, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.132
  Пол:
  Женски
 16. Elaria

  Elaria Активен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2015
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Женски

  Обожавам класична музика, многу често ја слушам за релаксација, иако немам допирни точки со музичко образование. Оревокршачка од Чајковски ми е посебно омилена овој предпразничен период.
   
  На Abrakadabra и LivingGlam им се допаѓа ова.
 17. Artista

  Artista Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  274
  Допаѓања:
  695
  Пол:
  Машки
  Класичната музика е убедливо најкомплицираната музика некогаш создадена. Темел за сета музика денес што ја слушаме. Многу луѓе ја доживуваат во смисла “ убава ми е кога читам, се релаксирам“. Класичната музика е многу повеќе од релаксирање. Научниците утврдиле дека со класична музика ненормално се развива мозокот и се создаваат ненормални позитивни и смирувачки вибрации.

  Плус, да не набројувам дека еден обичен класичен музичар вложува години и години ненормален труд за да постигне некое скромно ниво на изведба.

   
  На Felony, LovelyGirl3, blueberry93 и 3 други им се допаѓа ова.
 18. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  3.711
  Допаѓања:
  23.377
  Обожавам класична музика, најрелаксирачка ми делува. Од постарите слушам која како, а од поновиве омилен ми е Лудовико Ејнауди, стварно му се добри
   
  На Abrakadabra му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.459
  Допаѓања:
  20.048
  Пол:
  Женски
  Ја заборавивме темава. Еве нешто festive за празнициве :inlove:

   
  На Felony, LivingGlam и blueberry93 им се допаѓа ова.
 20. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.626
  Допаѓања:
  5.341

  Прикачени фајлови:

  На Bozica1980, IronLady и Abrakadabra им се допаѓа ова.