Класична музика

Дискусија во 'Музика' започната од Gordana10, 9 јануари 2010.

 1. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.072
  Пол:
  Женски

   
  На LovelyGirl3 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 2. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.314
  Пол:
  Женски
  Здрaвје зa 6, 7 месеци требa дa ми се рoди бебушкo.
  Бидејќи сме нoн стoп сo музикa, мм прoфесиoнaлен музичaр, a јaс гoлем пoзнaвaч нa музикaтa,плaнирaм дa гo зaдoјaм и бебенцетo сo квaлитетнa музикa, пред се клaсикa и џез. Тaблети,кoмпјутери,цртaни-нa минимум. Мислaм декa немa пoубaвa зaнимaцијa зa дете oд дoбaр детски кoнцер...бaрем сегa ги имa вo изoбилие.
   
  На blonde_supergirl и LovelyGirl3 им се допаѓа ова.
 3. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  817
  Допаѓања:
  4.004
  Пол:
  Женски
  Ама ми е мило што живна темава! Нешто од мене. :)  (го препорачувам Lugansky)
   
  На blonde_supergirl, Novecento и LivingGlam им се допаѓа ова.
 4. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  2.321
  Пол:
  Машки
  Не знам зошто, но голем дел од опусот на фамилија Штраусови како и Франц Супе, Жак Офенбах ми делува како турбофолк во класичната музика. Тие маршови и валцери, делуваат набрзинка да се склопени, како музика на метража, многу слични, едноставни и накитени. Без некоја комплексност.
  Многу повеќе ме „гаѓа на нерв“ да речеме романтичноста на некоја етида на Шопен или пак шизофреничноста на Франц Лист.
   
  На sjdgo и Briar Rose им се допаѓа ова.
 5. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.241
  Допаѓања:
  13.502
  Пол:
  Женски
  Обожавам класична музика! Многу ме опушта, особено кога пишувам поезија или кога сликам на платно.
  Најомилени композитори ми се Чајковски, Моцарт, Бетовен, Бах... :inlove:

   
  На SummerGirl, friendy и elimkd им се допаѓа ова.
 6. SexyGirl2

  SexyGirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2017
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  450
  Пол:
  Женски
  Свирам и слушам класична музика. Ова дело го свирев во средно и ми остана во сеќавање, месечевата соната ја свирев, два става...третиот ми е многу убав ама си бара работа., со ова многу често имам заспивано и ова ми е убаво имам еден куп омилени. Баш убаво е да се слуша класична музика, скроз опушта и смирува, посебно за емотивци како мене. Мислам дека треба малце повеќе внимание да се обрати на класиката.
   
  На Briar Rose, LivingGlam и ceca-1 им се допаѓа ова.
 7. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.874
  Допаѓања:
  26.402
  Пол:
  Женски
  Opening Titles - Jan A.P. Kaczmarek
   
  На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.238
  Пол:
  Машки
  Beethoven - 3rd symphony EROICA
  Chopin - Spring waltz
  Mozzart violin sonnata 24
  Chopin nocturne 9

  Ова е мојата дневна доза :)
   
  На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.238
  Пол:
  Машки
  Денешното расположение ме однесе овде.

   
  На Tan4ence и Briar Rose им се допаѓа ова.
 10. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.238
  Пол:
  Машки
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.238
  Пол:
  Машки


  Моментални чувства, средновековни психоделии :D
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  2.114
  Пол:
  Женски
   
  На Novecento, Briar Rose и Daern им се допаѓа ова.
 13. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  2.114
  Пол:
  Женски
   
  На Briar Rose и Daern им се допаѓа ова.
 14. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  2.114
  Пол:
  Женски
  Eroica e najkvalitetnoto delo na Betoven. A onaa od Chopin mi e edna od omilenite, cesto ja slusam, me ispolnuva so plemeniti cuvstva.
   
  На Daern му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.238
  Пол:
  Машки
  Исто така ми се допаѓа приказната која што стои позади Eroica, дека била именувана Бонапарта. Па откога Бетовен се разочарал во империјализмот на Наполеон ја крстил "Eroica"

   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  2.114
  Пол:
  Женски
  Interesno! Go pocituvam Betoven. Moj omilen e Liszt, bil viruoz na pijano. Imam gledano i dosta filmovi za klasicnive umetnici, mi se dopagja i periodot vo koj postoele.
   
  На Daern му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LovelyGirl3

  LovelyGirl3 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јули 2013
  Пораки:
  817
  Допаѓања:
  4.004
  Пол:
  Женски
  Штотуку правев листа на композиции отсвирени во последни 3 години и избројав 25 дела, ептен сум горда на себе :D
   
  На Daern му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.238
  Пол:
  Машки
 19. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  306
  Допаѓања:
  1.238
  Пол:
  Машки
  Браво Јулија многу ми влезе во очи и уши прекрасни изведби навистина е добра!

   
  На Sar-Ste му/ѝ се допаѓа ова.
 20. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  2.114
  Пол:
  Женски
   
  На Daern и Briar Rose им се допаѓа ова.