1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Клемпави ушиња на бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од Ana-lib, 19 април 2020.

 1. Ana-lib

  Ana-lib Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2015
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Здраво мајки
  Денеска гуглав на оваа тема и не најдов баш некои информации, па затоа решив да ја отворам темава.
  Имам 7 месечно бебе со малку клемпави уши. Се би направила да можам колку толку да ги донесам до нормала.
  Читав дека до 6 тиот месец може да се делува со стегач. Но за жал премногу доцна се освестив.
  Денеска му ставив ханзаплас позади ушите да му ги држи наназад. Планирам со оваа моја метода да терам барем неколку месеци.
  Дали има некој со слично искуство и дали имате некоја друга препорака?
   
 2. elenaklasik

  elenaklasik Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2010
  Пораки:
  2.317
  Допаѓања:
  5.768
  Пол:
  Женски
  Колку му се отклонуваат? Ако му е мека 'рскавицата, може да се делува, та 6ти та 7ми не е мн далеку.

  Еве нешто од порано што имам барано: https://www.earbuddies.com/ се нарачува апаратчето од странство. И за Мк доставуваат мислам
   
  На kankus му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ana-lib

  Ana-lib Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2015
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Не е голем отклонот, онака на граница и тоа само на едното. Другото е подобро.
  Инаку да раскавицата му е уште мека па затоа сметам дека може да се делува.
  Го погледнав линкот, ова мислам дека кај нас нема да помогне бидејќи е голем и сам ќе си го трга од увото.
  Дали и ти имаше ваков проблем?
   
 4. Ana-lib

  Ana-lib Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2015
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Го порачав. Сега да видам кога ке стигне и дали ќе можам му го ставам.
  Да не знаеш случајно дали треба да спие со него или не?
   
 5. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  9.620
  Допаѓања:
  29.009
  Пол:
  Женски
  Мене левото уво цел живот ми е поклемпаво од десното.Плус природно ми се големи ушите.
  Да ти кажам право во основно големи комплекси ми набија тие што учеа со мене пошо ме зафркаваа.
  Не можев ни репче да фатам.Сеа ептен си ги сакам и не се замарам ич, си ја носам косата фатена сегде, па дури некогаш и намерно да ми се гледаат и ми е гајле.
  Не се замарај за ушите, тоа се специфични карактеристики на сите од нас.
  Ја пример не сум видела некој друг со едно клемпаво увце на пример.
  А проблемот лесно се средува кога ќе потпорасне детето.Со мал зафат одма се средува.Не се замарај, ако понатаму му е проблем на детето има како да се среди.
  Ништо страшно
   
  На bravemum, RainbowButterfly, nevermet18 и 8 други им се допаѓа ова.
 6. RAK91

  RAK91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2019
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  2.306
  Пол:
  Женски
 7. LuxLuxury

  LuxLuxury Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2020
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  i kaj mene levoto e po klapasto od desnoto.kako mala mnogu si gi mrazev usite i nikogas nemav soberena kosa i so tek na vremeto svativ deka toa i nee nekoj problem.bitno e da naucime da se sakame takvi kakvi sto sme:inlove:
   
  На Ana-lib му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.669
  Допаѓања:
  2.788
  Пол:
  Женски
  Mene prvoto mi se rodi so svitkano uvce kako sto lezel vo matkata,mu se ispravi samo.iakp na sekoe legnuvanje barase da si ho svitka sam,i se vrtese duri ne go namesti,sega ima 10god i nema klampavi usi.
  Tretoro isto levoto si go vrti kako batko i,am eve e mes ima pa i se vrakaat sami vo normala.
  So vtoroto nemav takva maka.
  Nie nemame klampavi usi nikoj,pa verojatno se isprava samo po sebe kako se zacvrstuva rskavicata.
  Ostavigo da potporasne, pa ako bara samo napravete intervencija mislam e mala i ne e mn bolna,dokolku mu pretstavuva problem vo socijalizacijata.sepak toa e najvazen del za karakterot na deteto.
   
 9. Ana-lib

  Ana-lib Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2015
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Ги гледав овие и читав коментари. Многу јак бил лепакот и не се одлепувале лесно па поради тоа решив да ставам ханзаплас.
   
 10. Ana-lib

  Ana-lib Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2015
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Кај моето дете е на граница па затоа сакам да пробам полесен начин сега додека е бебе и колку толку да го решам проблемот. Дури мислам и дека кога ќе ми порасне коса нема да му се познава многу ама сепак сакам да деливам додека мислам дека можам да ја подобрам сутуациава.
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  21.219
  Допаѓања:
  188.868
  Пол:
  Женски
  Ако му е во генетиката да има клемпави уши, ќе ги има. Ако сакаш и со супер лепак залепи ги, пак ќе си ги има.
  Ама штом ти ќе си помирна, малтретирај го детето слободно со фластери и чуда. Има уши, што е најбитно. Што е важно какви се? Ако му сметаат, секогаш може естетски да ги коригира.
  Кај моиве, големиот има клемпави уши, а никогаш не ги виткаше во спиење и лежење, на малово нонстоп му беа свиткани во спиење, па не му се ни клемпави, ни свиткани.
  Океј, верувајте во приказните за мека 'рскавица.
   
  На Bubish26, mybabymio, Kaetana и 15 други им се допаѓа ова.
 12. Ana-lib

  Ana-lib Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2015
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Можеби имаш право не викам не. Но ние како родители сме должни да се потрудиме ако можеме и колки можеме нешто да подобриме.
   
 13. LuxLuxury

  LuxLuxury Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2020
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  se soglasuvam kaj mene majkami ima isto levo klapavo pa i jas isti slucaj i so sinceto mi levoto klapasto.majkami so hanza plast mi go lepila no nisto genetikata si go pravi svoeto
   
 14. elenaklasik

  elenaklasik Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2010
  Пораки:
  2.317
  Допаѓања:
  5.768
  Пол:
  Женски
  Да, од тоа шо памтам, може да спие со него.
  Моево уште е мало,еден месец е, ќе видам како ќе биде работата.

  Се надевам ќе имаш убав резултат :)
   
  На Ana-lib му/ѝ се допаѓа ова.
 15. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  2.924
  Допаѓања:
  12.392
  Пол:
  Женски
  Како што кажа Анатах ако генетски му е предодредено да има клемпави уши ќе има, безразлика што и да направите. Баш пред некое време читав за тоа ушите се едни од физичките карактеристики што детето ги наследува од родителите. Така да ако мајката или таткото имаат клемпави уши многу веројатно дека и детето ќе ги има.
   
  На Feminka22, queen19 и candy.cane им се допаѓа ова.
 16. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.973
  Пол:
  Женски
  Нели ви е страв дека ако постојано се трудите да му ги "средите" ушите на детето, дека истото може во иднина да има комплекси ради тоа?
  Нормално, доколку ова продолжи да се случува докај 3 4 години.

  Тоа се гени, ако евентуално сака детето само, може накај 15 16 години да си ги оперира.
  Сакајте си ги децата какви што се, за потоа и самите да се сакаат.:l:
   
  На Bubish26, mybabymio, nevermet18 и 7 други им се допаѓа ова.
 17. Ana-lib

  Ana-lib Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2015
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Темата е клемпави уши на бебе, тоа значи до 1 година.
  Мислам ако до тој период не се успее, понатака е џабе да се трудиш.
  Читав на друг форум дека некои родители успеале да ги усправат ушите со помош на стегачи за коса (оние траките).
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.667
  Допаѓања:
  45.238
  Пол:
  Женски
  Моето има едно клемпаво увце!
  Толку му е клемпаво шо често и му стои залепено :$
  Нас не ни смета,чак ни е и сладок така :inlove:
  Кога спие секогаш му е залепено
   

  Прикачени фајлови:

  На Zaljubena111, The Unicorn, Different7 и 6 други им се допаѓа ова.
 19. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.669
  Допаѓања:
  2.788
  Пол:
  Женски
  Isto i moevo taka gi pravi ama ne i se klempavi.
  Mene mi bese strav i stavav stegaci ama sega e 3 mes i se zacvrsteni i i se vrakaat nazad sami
   
 20. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.956
  Допаѓања:
  6.937
  Пол:
  Женски
  Незнам за вас но јас кога ќе видам клемпави ушиња на бебенце ми е преслатко :$
   
  На mariz, Ance-to и Mari* им се допаѓа ова.