1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Клизма

Дискусија во 'Бременост' започната од xfactor55, 20 ноември 2013.

 1. xfactor55

  xfactor55 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  14
  побарав во темите но не најдопв,,ако мислите дека има некоја соодветна тема на оваа може да се бриши или да се префрли,...ме интересира дали секогаш се користат клизми при породување,,,како се става клизмата?...воопшто не се разбирам во ова...
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  475
  веќе не се користи клизма, барем не во ГАК. сега ставаат Дулколакс чепчиња.
  Како се ставаат? :lol: :lol: се ставаат исто како што се става и вагиналетки, само таму каде што се ставаат чепчиња
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.575
  По приемот во болница,одиш во пред породилна сала,таму потполнуваш некои формулари и ти ставаат чепче ( или ти даваат ракавица и чепче сама да си ставиш) во задникот за да се прочистиш...ништо страшно
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. sabatini

  sabatini Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  437
  Пол:
  Женски
  I jas mislev deka sekogas se stava klizma ama ete ne bilo taka...mene pred da mi stavat provokacija si pobarav cepce za procistuvanje ( budejki tuka na forumot citav za klizma za procistuvanje pred raganje itn ) sestrata samo me pogledna zacudeno i mi rece nemas potreba od toa .
  Malku se usramiv bidejki si pobarav cepce neli da se procistam hahha od strav da ne nalrvam belja ( ne napraviv za sreka)
  Se raspisav a mozev samo da odgovoram deka jas sum porodena bez klizma :) :*
   
  На Lolo5 и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
 5. xfactor55

  xfactor55 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  14
  како вагиналетка е?се топи внатре...или како????навистина страв мие да не се устрамам да не ен знам да ставам како што треба...и во анусот се става ?....
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. xfactor55

  xfactor55 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  14

  во анусот се става,,и тоа се топи или како???страв мие да не се устрамам,,,да не знам како да ставам
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.477
  Допаѓања:
  100.768
  Пол:
  Женски
  Мене клизма ми ставија пред да се породам..ништо не е страшно ;)
   
  На Honny и Lolo5 им се допаѓа ова.
 8. xfactor55

  xfactor55 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  14
  ама како се става?во анусот,,,се топи ли?или како?тоа не мие јасно...
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  475
  Да, таму се става. Нема потреба да се секираш, ти не правиш ништо.
  Таму сестрите ќе ти го стават. Личи на вагиналета, не знам како точно дејствува ама те прочистува за да не направиш беља додека се пораѓаш.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. xfactor55

  xfactor55 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  14
  фала многу,,,денес кога бев на контрола,,и на сите кои останаа да се пораѓаат им рекоја да си купат клизма...леле јас помислив ако ме задржат и мене не знам како да ја ставам хехе...тебаше претходно да се информирам на форумов хехе..,.ама еве среќа не ме задржаа денес...
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. pilenka

  pilenka Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2013
  Пораки:
  786
  Допаѓања:
  3.485
  Како ништо страшно, ужасно пече додека се растопува за тие што имаат мака со хемороиди :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.603
  Допаѓања:
  765
  Пол:
  Женски
  Mene me spremaa za priroden poragaj,a zavrsiv carski.Pred da mi ja stavat provokacijata,mi stavija klizma.Me povika edna sestra vo toaletot,se navednav i taa mi pikna edno crevce vo anusot.Potoa spricase nekakva tecnost vnatre poim nemam sto bese.Otkako mi go izvadi crevceto,se druzevme 5min.so wc soljata :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  475
  Сами да си купите? Не знам зошто, може немаат. Ти кажав, Дулколакс чепчиња.Тоа ти треба.
  Имам слушнато дека некои кога ќе видат дека им е време за во болница си го ставаат сами дома и после одат во талет таму, ама претпоставувам дека тоа зависи од тоа колку време ќе ти треба да стигнеш во болница, да не биде по пат да си завршиш работа :lol:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.079
  а ако нема време за клизма :?:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. captivating

  captivating Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  865
  Допаѓања:
  475
  Ќе се надеваш дека нема да се покакаш :lol:
  Се шалам, има под боксот како леѓен, спремни си се тие. :D
   
  На Lolo5 и butterfly.mk им се допаѓа ова.
 16. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.079
  фино ... ама за секој случај ке понесам кеса од оние црнине за ѓубре :D :rofl:
   
  На Lolo5 и captivating им се допаѓа ова.
 17. xfactor55

  xfactor55 Активен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  14
  да,немаат во болница затоа на сите им порачуваат да си купат за себе
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. edajagmur

  edajagmur Активен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2017
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  И ШТО Е ПОЛЕСНО ДА СЕ СТАВИ ЧЕПЧЕ ИЛИ КЛИЗМА ВО ДОМАШНИ УСЛОВИ?..ЈАС ЗА ПРВОТОДЕТЕ НЕ БЕВ ИСКУСНА НЕ ЗНАЕВ..КОГА ОТИДОВ ВО БОЛНИЦА ОТКАКО МИ ПУКНА ВОДЕЊАКОТ ДОМА МУ РЕКОВ НА СЕСТРИТЕ ЗА ПРОЧИСТУВЊЕ ТИЕ МИ РЕКОЈА НЕ ТИ ТРЕБА СЕГА..И КОГА ДОЈДЕ ВРЕМЕ ЗСА ПОРАЃАЊЕ ИМАВ НАГОНИ ЗА КАКАЊЕ..ТОГАШ ОДЕВ ВО ВЦ..НО КАСНО БЕШЕ..БЕБЕТО ДОАЃАШЕ..ЗАТОА НАЈУБАВО Е ПРОЧИСТУВАЊЕ,,АМА СЕГА НЕМА ДА ЧЕКАМ ОД НИВ,,ЌЕ СЕ ПРОЧИСТАМ САМА ДОМА ЗДРАВЈЕ
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Igle

  Igle Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.721
  Допаѓања:
  18.410
  Пол:
  Женски
  Не знам како ќе звучи прашањево ама ете... како пoвеќе чекам така повеќе ми доаѓаат глупости на мисла и само пребарувам. Дали во приватните болници клизма прават со цревце или со чепчиња? Дали воопшто прават? Се прави ли воопшто тоа како постапка пред породување природно/царски сеедно? И дали ми е попаметно да купам чепчиња и дома сама да си се прочистам или да си чекам инструкции од болница? Ова клизмава и катетерот ми звучат пострашно од најјаките болки лри породување :(
   
  На Lolo5, mal.ecka и eli25 им се допаѓа ова.
 20. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.786
  Допаѓања:
  108.221
  Пол:
  Женски
  Клизмa вo секoј случaј сo цревце. Тo е нaјгoлемиoт срaм штo мoрa дa се претрпи вo текoт нa рaѓaњетo (небитнo нa кoј нaчин)
   
  На 1234567890111234, Lolo5, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.