1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Клима уреди (климатизери)

Дискусија во 'Дом' започната од Divinebutterfly, 1 февруари 2013.

 1. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.967
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  Па бидејќи пребарав и не најдов ваква тема или слична,сакам да ве прашам тие што користат клима уред каква марка клима уред,со која јачина и со каков систем имате,дали сте задоволни или не,од која сте најзадоволни,дали ви греат доволно,дали ладат,ете се што имате да кажете,еден опис.

  Јас ќе кажам еве дека татко ми има клима Beko стандарден сплит климатизер и не е баш задоволен,никако не му грее како што треба.Демек појака,3.5 kw,но испадна иста како старата,која беше послаба.Затоа прашувам,да знаеме кои се подобри,а кои не.
   
 2. pamelche

  pamelche Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  5.306
  Допаѓања:
  16.761
  Ние сеуште немаме клима дома - старомодни сме.
  Требаше оваа зима да земеме за во детската соба, ама сите идеа до -5, а оно уште во ноември по -7 беше, па си остана на планирање само.
  Ја незнам ни да препорачам, ни нишо.
  Колку да пишам тука.
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.967
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  Па и јас баш се чудев како така до -5 :D Ама изгледа греат и под толку,иначе џабе ги прават. Е добро ако,па и ние додуша дома немаме,ама на работа ете треба,пошто е многу ладно,а голема просторија не се загрева со друго некако...
  Хахахaха ако ако,барем има некаков одговор,се надевам ќе има и повеќе :D
   
  На pamelche му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.616
  Допаѓања:
  5.416
  Пол:
  Женски
  Ние имаме модел на Самсунг, а ја користиме стриктно во лето, бидејќи се грееме со парно, ама во зима работи до -5 мислам (или -10), не ме држете за збор.
  Ја користиме кога имаме потреба, а не по 20 часа дневно во лето душа да и вадиме, и за овие години само еднаш викнавме мајстори за чистење некое внатре.
  Задоволни сме пред се од Самсунг, и други елементи од бела техника ни се од оваа фирма и ја препорачувам.
  Цената и е околу 19-21 000.
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.299
  Допаѓања:
  28.804
  Пол:
  Женски
  Ние имаме Quadro и на зима не ја пуштаме... А и лето колку толку, слушнав дека седењето со клима цел ден е штетно и се пренесуваат бактерии од воздухот.. од КафеПауза, де.. :lol:
   
 6. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.358
  Допаѓања:
  21.331
  Пол:
  Женски
  Бидна и тоа, испазаривме и клима.Инвертер LG. Си кажувам искрено се контрав на почеток, искрено скапо ми се гледаше, е ама јас ништо не разбирам инвертер била |(
  Јас читам работна температура од -10 до 48 (мене тоа само ме интересира). Тоа валда грее до минус десет, а после -10 што правиме!
  Како и да е и друг извор на топлина ќе ми треба.
  Кој знае да ми направи разлика помеѓу обична клима и инвертер клима :^)
   
 7. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  8.472
  Допаѓања:
  39.692
  Пол:
  Женски
  Ние имаме Беко и многу сме задоволни, би ја препорачала оваа марка.
  Летово малку покасно ја купивме ама сепак бидна.
  За греење, ретко ја пуштаме ама грее некако.
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Ние си купивме, кога ќе ја монтираме и дали овде кај свекрва ми ќе видиме здравје.
  Ама важно си купивме :lol: со 5 години гаранциja>
  Neo, со тошиба мотор
  INVERTER
  КАПАЦИТЕТ НА ЛАДЕЊЕ 3.5KW
  КАПАЦИТЕТ НА ГРЕЕЊЕ 3.7KW
  ПОТРОШУВАЧКА НА ЛАДЕЊЕ 1.092KW
  ПОТРОШУВАЧКА НА ГРЕЕЊЕ 1,024 KW
  FREON R410A
  ЕНЕРГЕТСКА КЛАСА А
  ТЕМПЕРАТУРА -15С ДО 43С
   
 9. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.967
  Допаѓања:
  9.980
  Пол:
  Женски
  Со здравје да си ја користите Сноу :) Се надевам да е добра и да се пофалиш :)
  Таа на татко ми топли колку толку,ама да не се ептен ниски температурите,иначе се за нигде :/
   
  На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.186
  Имаме од Fuego земена е одамна и незнам кои перформанси ги има но во зима грее само колку да замлачи а да е топло не па и така не ја пуштаме. Во лето ја пуштаме максимално кога е многу жешко а исто и во есен кога заладува а дома е баш топло. Макс температура е 32 степени.
   
 11. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.271
  Ми капе клима уредот во соба. Што да правам?
   
 12. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  2.036
  Допаѓања:
  19.306
  Пол:
  Женски
  @Valerin Водата што истекува од надвор во што j а собирате? Ako e во шише или слично може да ти е преполнето, па се врака водата и тече внатре. Испразни го шишето само. Се надевам убаво обjаснив
   
 13. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.271
  Не ја собираме, си тече на бетон.
   
 14. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  2.036
  Допаѓања:
  19.306
  Пол:
  Женски
  @Valerin тогаш не би знаела да ти помогнам. Мене ми се случува да прокапе внатре ако сме го преполниле шишето надвор.
   
 15. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  6.385
  Допаѓања:
  34.200
  Пол:
  Женски
  Moже цревото ти е затнато.
  На нас така поплава ни направи дома. Провери.
   
  На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
 16. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  3.014
  Допаѓања:
  4.712
  Пол:
  Женски
  Препорака за добра инвертер клима за греење на 35м2 простор со изолација и пвц прозорци?
   
 17. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.732
  Допаѓања:
  32.006
  Пол:
  Женски
  Сакам да праша климата кога ми е вклучена надвор вентилаторот некогаш дува а некогаш не. Дали цело време треба да дува и кој би можел да е проблемот?
   
 18. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  764
  Допаѓања:
  535
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дури за 35 квадрати не ти ни треба инвертер,јас баш разгледував клими инвертер,во горење ти е 29 000 за до -15,и vivax ,LG,ima po 22 000,вакви клими имаат мои блиски пријатели и се презадоволни
   
 19. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  3.014
  Допаѓања:
  4.712
  Пол:
  Женски
  Купивме клима,Gree, малку појака 5,5kw, и сме задоволни, малце поскапо ја земавме,,
  45000 ден, ама се надевам дека ке се исплати за зимскава сезона.За греење ке не греее, ама ке видиме како ке се одрази на сметките за струја.
   
  На izmislena му/ѝ се допаѓа ова.
 20. accipiter82

  accipiter82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  21