Клима уреди (климатизери)

Дискусија во 'Дом' започната од Divinebutterfly, 1 февруари 2013.

  1. Carpediemm

    Carpediemm Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Да споделите искуство,кои клими се подобри, ни ги препорачаа тие што се ставаат како во долниот дел на ѕидот не знам точно како де викаат,ако има некој таква да сподели искуство.
     
  2. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.257
    Допаѓања:
    25.655
    Пол:
    Женски
    Искуство со Беко behbge A++?
    Дали некој ја користи?
     
  3. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.074
    Допаѓања:
    40.066
    Пол:
    Женски
    Мајстори за клими и сервисери ни за лек, кажете ми како да го исчистиме внатрешниот филтер, не работи климата како што треба и мириса на мувла и влага, надворешните ги чистиме редовно ама онаму каде што дува не знам како да пристапиме. Вивакс инвертер е ако значи нешто.
     
  4. Realist1

    Realist1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.545
    Пол:
    Машки
    Sho klima imash? Lele cekaj segw te docitav :D
     
  5. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    Долните клими како парно или радијатор се конзолни а горните се ѕидни. Разликата е тоа шо оваа од долу дува и воздухот лево или десно го циркулизра а ѕидната исто ама долу па кружи, со конзолната можеш да си застаниш до неа како до парно.
    Имам и таква и ѕидна. Конзолната е поинтересна.

    Марка зависи од буџетот и перфомансите, квадрати итн.

    Али јапонските се на прво место али коштаат. Mitsubishi и Daikin на прво место, па после Fujitsu, Toshiba, Hitachi, Panasonic.

    Кинеските се исто така одлични. GREE е најдостапна, најголем производител на клими во светот, работат и со Daikin. Hisense е исто добра, го купија и Горење, мислам Тошиба или Мидеа компресор носат. Исто од кинеските многу се фалат од Mideа, тие се сопственици и на Kuka за роботи фабриката. Вивакс како најефтино решение. Ова се едни од подобрите на пазарот. Јас имам GREE за сега одлични се.
     
    На Feminka22 и Carpediemm им се допаѓа ова.
  6. Realist1

    Realist1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.545
    Пол:
    Машки
    вака исчисти?
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.074
    Допаѓања:
    40.066
    Пол:
    Женски
    Тие горните да така, тие долу каде што циркулира воздухот не гледам опција да се отвори и исчисти, сигурно има ама јас не ја гледам.
     
  8. Realist1

    Realist1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2019
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.545
    Пол:
    Машки
    Напиши vivax airconditioner filter cleaning na youtube i najdi go modelot so go imas doma da ne ti postiram videa bezvrska tuka
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mareane

    mareane Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    8.516
    Допаѓања:
    265.382
    Пол:
    Женски
    Тие долните и кај нас се затнуваат.А нема вака з аотворање ко на видеово.Најправилно е мајстор да извади скроз тоа отшртафи.Еднаш така ни исчистија и супер дуваше.
    Сега пробуваме со четче за заби полека внатре неотшртафено така ама не е тоа тоа.Ама пробај така колку можеш .
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Carpediemm

    Carpediemm Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2024
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Ако можеш да ми кажеш која големина на клима ја користиш и за колкава просторија,за конзолната прашувам.
     
  11. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    5.5kW за 35 квадрати дневна а можеби е и 40 со се кујната, така ми препорачаа. Имаше и 7.5 Тосот другиот бренд на Грее ама демек немало потреба од толку. За сега лади и топли ама за топлење пролетва само, ќе видам кога ќе застуди зимава како ќе биде.
     
    На Carpediemm му/ѝ се допаѓа ова.
  12. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.404
    Допаѓања:
    31.944
    Пол:
    Женски
    Дечки ај ве молам тие што се разбирате од клими за совет
    Вака, сакам со клима да греам 32 квадратни вкупен простор, кујна со дневна споени ми е толку
    Дали ќе нѐ згрее 3.5kW или да земиме 5.5kW? И ве молам клима што е максимално тивка од надвор, дека моментално имам една сплит и кога работи мислам цела куќа дрма од неа и страшно ме нервира тоа
    Да напоменам дека сеуште немаме пвц прозори, ама ќе смениме, и плус новороденче ќе имаме во Фебруар здравје
     
  13. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.483
    Климатизеров во соба го имам повеќе од 10 години, супер си ја врши работата. До пред две недели: ладеше ко што треба и одеднаш, еден ден, почна да дува млако, наместо студено. Пробував секакви комбинации со далечинското ама, за жал, неуспешно. Се јавував на мајстори кои, патем, едвај ги најдов и кои, грррр, лажат дека ќе дојдат и никогаш не дојдоа. Во меѓувреме умирам во педесеттиот круг на пеколот-во НАЈЖЕШКОТО останав без клима!

    Дали некој од вас знае што може да биде ова? Фреонот?
     
  14. ¯\_(ツ)_/¯

    ¯\_(ツ)_/¯ Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2021
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    1.443
    Недостатокот на фреон или филтерот е полн со нечистотија и треба да се исчисти.
     
  15. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.483
    Филтри се оние што се вадат, или нешо друго? Зашто, тие што се вадат, мрежичките, редовно ги чистам.
     
  16. Stefan18

    Stefan18 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2024
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Машки
    Ако е фреонот, тој со мајстор треба да ти го смени.Доколку не ти е чист филтерот, тој треба капакот преден да го отвориш и има пластични филтри кои се обвиткуваат околу внатрешниот дел(не дозволуваат прашина да помине низ предниот дел каде што дува климата).
    Најдобро сепак е мајстор да види.Би можело да се филтрите(ако се тие супер) запушени и да не дозволуваат проток на ладен воздух, но би можело да е фреонот, ако е тој мајстор најдобра варијанта.Пробај ја првин варијантата со филтрите како што ти кажавме со членот горе.
     
    На theunforgiven му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Stefan18

    Stefan18 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2024
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Машки
    А фреонот на колку го имаш полнето?
     
  18. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    6.029
    Пол:
    Машки
    5.5kW за да има пријатна температура кога е и постудено, 3.5 е малце.
    Тивка надворешна единица имаат Daikin, Toshibа, Mitsubishi, Carrier. Комшииве имаат Carrier и е претивка надворешната единица а исто 5.5 е, кај мене 5.5 Грее бучна е а па 3.5 е тивка а иста марка Грее иста година на производство. Монтерот рече демек на ја монтирале убо, требаше да дојди не дојде важно парите ги зедоја.
     
    На QweenSM му/ѝ се допаѓа ова.
  19. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.483
    никад нешо такво неам правено...
     
  20. Deva Path

    Deva Path Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Машки