Клиники и цени за абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Pocahontask, 17 април 2013.

 1. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.403
  Допаѓања:
  74.270
  Пол:
  Женски
  Сега ли дозна дека си бремена?
  Порано нели знаеше, за порано да го завршеше ова.
  Не се мешам но 16 та недела не е малку и убаво би било да си свесна што би те очекувало со абортусот/раѓањето на мртов плод. И животот со човекот кој би бил хорор. Стварно во тешка ситуација си, но мораш брзо да ја средиш. Размисли си убаво, те молам:hug:
   
  На bibiiii и Kaetana им се допаѓа ова.
 2. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  1.823
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски

  Убаво објаснаа членките со индукција ке го родиш вејќе умртвено. Тоа е и на приватна и на државна клиника,разликата е во цената што точно никој не ја знае затоа што си оди по динагноза.
  Не ме интересира твојот приватен живот,ни одлуката но 16 недели да си бремена,и на 16тата да ти текне дека сакаш да аботортираш,или добиваш ретко или се двоумиш доволно долго.
  Како мајка на две деца сигурно знаеш како е да си бремена. Ризик е и за тебе пред се.
   
  На Lostinparadise и Kaetana им се допаѓа ова.
 3. medena147

  medena147 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  210
  Пол:
  Женски
  Никој не ја малтретира тоа е нејзин избор праша како е за да абортира само и објаснавме дека не може киретража него треба да и го умртват плодот па да го роди,поната си е нејзино секоја жена има право на свој избор и да го задржи не мора да биде со мажот и да го гледа,кога е психопат.Јас незнам дали има можност и дали има родители кој ќе ја подржаваат да го гледа,секој со својата мака.
   
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.909
  Допаѓања:
  46.370
  Не за тебе, други и рекоа "роди си го, можеш да го износи, не го абортирај, јас не би го абортирала никогаш".
  Значи не.
  Таквите мислења за себе може да си ги чуваат.
   
  На Lianna Anna, Anomis11, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Macufka*

  Macufka* Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2018
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  15
  Пол:
  Женски
  Извини сега гледам...15мин трае те држат уште 1 час после тоа и дома те пуштаат.На контрола кај матичен гинеколог,ептен ако има нешто кај него идеш.
   
 6. Cjuttt

  Cjuttt Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2019
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  dali nekoj ima praveno abortus vo stip i koj mislite deka e najdobar ?
   
 7. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.093
  Допаѓања:
  5.533
  Органџиски е најдобар во Македонија, а мислам има ординација во Штип, провери на интернет на неговата страница има и ценовник.
   
 8. Cjuttt

  Cjuttt Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2019
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  da ama dali tamu pravat abortus bi trebalo neli
   
 9. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.565
  Допаѓања:
  248.101
  Пол:
  Женски
  Подобар избор ти е некаде на клиника или Систина со целосна анестезија.Овде ке добиеш локална ако воопшто прават.
   
 10. Orfidea

  Orfidea Активен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2019
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Zdravo, trudna sum 6ta nedela ama vo sakusot nema embrion, mi preporacuvaat kiretaza vo gak, dali moze da spodelite iskustva, i kolku bi me kostalo?
   
 11. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.597
  Допаѓања:
  13.486
  Пол:
  Женски
  За на гак незнам да ти кажам , а за систина јас два пати имав правено 11000 или 10000 ме кошташе за една киретажа,
  истиот случај бев и јас со втората бременост, во систина ме чистеа со целосна анестезија и вакум без гребење на матката. кај мене имаше 6 месеци разлика помеѓу двете киретажи. тешко е знам и тоа многу, знам како ти е поминав два пати низ тој пекол. ти посакувам побрзо да се опоравиш и за 4-5 месеци да имаш веќе успешна бременост. :hug::hug::hug:
   
  На Anomis11 и Orfidea им се допаѓа ова.
 12. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  635
  Пол:
  Женски
  ако доктор ти кажал дека треба да направиш абортус во тој случај не се плаќа ништо,а доколку е по твоја сопствена волја тогаш мислам дека околу 6-7000,колку што сум читала овде.
   
 13. Majjuska

  Majjuska Нов член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Zdravo..izvinete sakav samo ako mozi za pomos da prasam.. Bremena sum vo10 nedela ..Ali sakam da napravam kiretaza kaj privaten doktor..dali postoi nekoj fatalen rizik..posto doktor kako doktor nikogas ne kazuva vistina samo parite da ti GI zemat..ve molam za pomoS :(
   
 14. lovely12

  lovely12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2012
  Пораки:
  766
  Допаѓања:
  999
  Пол:
  Женски
  Па секоја киретажа е ризик, во секој случај чим си решена отиди по приватните клиники и тие ќе ти објаснат.
   
  На Majjuska му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Majjuska

  Majjuska Нов член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Znam deka normalno postoi rizik..Ali mnogu sum uplasena posto vo drzavna klinika mi rekoja ne se nafajkat na kiretaza..a na privatno se nafajkat..I plus vaka niz internet stranici citav deka mozelo do 12 nedela da se izvrsi kiretaza..neznam ni sto da mislam I sto da pravam..sekoj doktor razlicno kazva
   
 16. Majjuska

  Majjuska Нов член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Zdravo..izvinete sakav da ve zamolam ako nekoja od Vas IMA abortirno da mi kazi dali postojat fatalni greski..jas sum bremena 10 nedeli I 3 dena..pa vo drzavna klinika ne se nafajkale doktorite na kiretaza..a privatnicite se nafajkat..neznam so da pravam..tolku mnogu e rizicno?? Sekoj razlicno kazva da neznajs vo koj doktor da vervas :(
   
 17. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  1.823
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Ризикот е ист, и за тие што абортираат по нивен избор и за тие за жал што мораат да поминат низ тоа без да сакаат.
  Незнам зошто на клиника не се нафаќаат , но на приватно секако ке ти ја објаснат процедурата каква и да е,сепак се работи за 10та недела.
  А за последици и ризик фактори неможе никој да ти потврди ни самиот доктор сепак е процедура која се работи на слепо,и после киретажата се прави контролно ехо да се види каква е матката.
  Обично прават вакум киретажа. Барем мене таква ми правеа. Последици немам
   
  На Martka и Majjuska им се допаѓа ова.
 18. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.540
  Допаѓања:
  157.649
  Не читај статистики по форуми, закажи кај асален доктор - не знам од каде си, но сигурно во близина имаш некоја клиника.
  Шансите за лош исход секаде и при секоја интервенција постојат.

  Ако не сакаш да раѓаш и сакаш да абортираш и си сигурна во тоа, абортирај.
  И при пораѓај има ризици.
  Нема интервенција 100% безбедна.
   
  На Majjuska му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Majjuska

  Majjuska Нов член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Od bitola sum..privatnata doktorka mi se nafajka ali so lokalna anestezija kaj NEA vo ordinacija...znam deka sekako postoi rizik..jas pred 9 godini kaj istata doktorka napraviv kiretaza Ali bev 4 nedela ..Sega imam dve rodeno..ne bi sakala uste edno...mene mie deka sum 10 nedela da ne mi se sluci mene nesto skroz fatalno..:(
   
  На TeonaZ му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.104
  Допаѓања:
  37.725
  Пол:
  Женски
  А матичната докторка што кажува? Ја спомнуваш приватната но дали таа ти го кажала податокот дека во државна клиника не се нафаќаат? Колку што знам до 12 недела е законска таа процедура, нема зошто да одбијат.
   
  На Majjuska и CameliaMiller им се допаѓа ова.