Клиники и цени за абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Pocahontask, 17 април 2013.

 1. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.156
  Допаѓања:
  144.959
  Тебе нема што да ти се случи.
  Обично стравот е за идни бремености, ти очигледно немаш таков страв.
  Во Битола не ли има некоја од приватниве клиники за бременост?
   
 2. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.917
  Допаѓања:
  18.839
  Пол:
  Женски
  Има, плодност.
  @Majjuska јас не би одела во ординација на киретажа. Сепак ти си знаеш најдобро, твоја одлука е.
   
  На Majjuska, Martka и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 3. Majjuska

  Majjuska Нов член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Vo drzavna bolnica bev I dva doktori mi rekoja kako bilo mnogu golemo bebeto I nemale da me fatat za kiretaza..duri sum cekala komsija ke pominelo i pojke od edna nedela..a privatnta doktorka mi veli dojdi kaj mene so lokalna anestezija ke mi klaela i ke mi napraela kiretaza..stvarno sekoj razlicno kazva..ali dali do tolku se dojdeni za 100 evra da go stavat coek vo ogromen rizik to ne svajkam voopsto..a vo plodnost bas citav pisi deka normalno ima rizik za se ali pravat kiretaza i na 22 nedeli...samo premnogu e skapo..ne sum tolku mokna vo finansiska sostojba..inace normalno podobro e vo plodnost..
   
 4. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.156
  Допаѓања:
  144.959
  На 22 недели легален абортус не постои, освен ако постои опасност за жената или ако е плодот со дефекти.
  Немаш време за чекање, размисли добро што сакаш и ако се решиш за абортус дефинитивно, не чекај, после по касапи да одиш.
   
  На mariz, ane.bella, Martka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Majjuska

  Majjuska Нов член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Jas sum resena na to a za da odam na abortus..ponedelnik veke zakazav za kaj taja privatna doktorka vo nejzina ordinacija..se nadevam deka se ke bidi vo red..drugo neznam so da Kazam.. :(
   
 6. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.269
  Допаѓања:
  28.319
  оди си во Плодност кај Владко
  ке те среде
  ке си прашаш и за цена ама над 10,000 ек е секако
  пошто до 8 недела прават со вакум и е 10,000 а над 8ма недела е со класична киретажа и е сигурно над 15,000 денари
  цвони у Плодност побрзо и закажувај си додека имаш време
  законски до 22 гн моеш да абортираш
   
 7. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.269
  Допаѓања:
  28.319
  ако се решиш за локална анестезија да ти кажам унапред
  мамичето ке ти се расплаче од болка
  оди си у плодност
  колку пари ти бара оваа у ординација со ке ти праве?
   
 8. Nairobi88

  Nairobi88 Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  @Majjuska
  Не осудувам никого никогаш, така се водам затоа што не сакам и мене некој да ме осудува за одредени одлуки. Еве не знам како би постапила јас кога би била во твоја кожа, може и јас би абортирала дефинктивно подобро абортус одколку само да го родиш без да имаш соодветни услови. Но кога веќе сте одлучиле со сопругот дека не сакате уште деца зошто се доведувате до ваква опасност по вашето здравје? 21ви век сме има бројни методи за контрацепција, понекогаш е подобро да се мисли унапред него ли одпосле да се трча и да го ставате во опасност вашето здравје. Како што прочитав не ви е ни прв пат, барем да сте се поучиле од предходната грешка..
   
  На Martka, SummerGirl и tina2018 им се допаѓа ова.
 9. TarantulaA

  TarantulaA Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2011
  Пораки:
  394
  Допаѓања:
  5.317
  Пол:
  Женски
  После 12н(а тебе би те фатило доколу чекаш комисии за државно),киретажа е мн ризично фа се прави ради големина на плодот.Се оди со провокација да се изфрли сам плодот а се финишира со киретажа.Како што ти кажале веќе докторите,ова е побезбедн а постапк а отколку директ киретажа..
  Мој совет,распрашај се убво дали е ок да започнеш постапка со комисијапа макар и две недели да фаттат,дали сеуште е можно д абортираш...
   
  На Majjuska му/ѝ се допаѓа ова.
 10. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.229
  Допаѓања:
  7.895
  А сепак го напиша постов полн со осуда.
  Барем не го користи “никогаш”

  Дури и ја омаловажи со причата за 21ви век. Баш дека сме 21ви век и жената веќе не ја гледаме ко матка за раѓање, нека си прави што сака. Дали ќе користи контрацепција е нејзино. Овде бара информации за абортус. И не е некоја девојка од 16год па да даваме сексуално образование сега во момент кога е со во трка со времето, а одлуката е донесена.
   
  На buba4e89, ane.bella и Majjuska им се допаѓа ова.
 11. Nairobi88

  Nairobi88 Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Нема осуда во мојот пост, кажав дека и јас да сум на нејзино место така би постапила.
  Изнесов добронамерен совет дека има многу начини да се избегнат вакви несакани ситуации. Баш дека не е 16 години членката (а и нејзиниот сопруг) треба да знае што и е поголем стрес контрацепција или трчање вака во последен момент.

  За да се заврши се без поголеми последици треба да оди на приватно кај што веднаш ќе и направат киретажа. Со секој поминат ден бебето расти и постапката станува покомплицирана.
   
  На Martka и Majjuska им се допаѓа ова.
 12. Majjuska

  Majjuska Нов член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Fala vi na sekoja od vas..normalno e sekoj da. IMA razlicno mislenje..ke odam utre vo privatna bolnica dali so vaginalni tableti ke bidi ili so lokalna anestezija provokacijata neznam..pa posle toa kiretaza ke mi napravi..jas zakonski citav deka mozi do 12 nedela da se napravi kiretaza..bolkata sigurno e pogolema kako so rasti plodot..toa e ..
   
 13. ostoun

  ostoun Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  30
  Пол:
  Женски
  Majjuska, kako si, kako pomina?
   
  На Majjuska му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Majjuska

  Majjuska Нов член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Zdravo na site clenki so mi pomozivte vo toa sto ve prasav..veke ja srediv rabotata pa se e vo red so mene..ne bese ni tolku bolno pa ni tolku strasno kako mnogu doktori so prasav..a posledno vo drzavnata bolnica kaj nas pred da napravam kiretaza so lokalna anestezija..sakase doktorka 200 evra da mi zemi..kako demek bebeto bilo 3 meseci I pojke..ova drzava so vakvi luge so ja vodat daleku nema da stigni..ne gledat da ti pomozat tuku samo da zemat pari..stramota..a isto doktorkata so IMA privatna ordinacija..a isto taka raboti vo drzavnata bolnica mi zede samo 4000 denari I ete boze zdravje zdrava I ziva izlegov od kaj NEA :)
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 15. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  6.156
  Допаѓања:
  144.959
  Мило ми е што добро се' заврши.
  Разговарај со докторката за каква контрацепција е најдобра за тебе, не мора да се изложуваш пак на вакви стресови.
   
  На Majjuska му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Majjuska

  Majjuska Нов член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Da da razgovarav I mi prepisa tableti za kontracepcija mikroginon da kupvam mi rece..bar se izleze dobro :)
   
  На Fallen.Angel и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 17. IR4I

  IR4I Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Женски...ХЕЛП!
  Бремена сум 4-5 недели...сакам да абортирам ама без болници и такви процедури. Дали знае некој каде можам да најдам од тие апчињата за абортус?? Ги немало кај нас легално ама ги продавале сите и доктори и во аптеки?
   
 18. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.041
  Допаѓања:
  20.569
  Пол:
  Женски
  Матичниот гинеколог ги дава таблетите. И не се нелегални веќе
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. IR4I

  IR4I Нов член

  Се зачлени на:
  7 февруари 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  знае ли некој каде може да ги најдам? има некој искуство дали можам сама да го завршам тоа колкав е ризикот? колку пари се? ве молам за помош! итно е!
   
 20. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.041
  Допаѓања:
  20.569
  Пол:
  Женски
  Ќе си отидеш кај матичниот гинеколог и тој ќе ти каже